اخبار

تانگو ، گوشی موبایل جدید گوگل مجهز به دوربین نقشه برداری

Project-Tango-Google-doorbin.info

خرید موتورولا بار مالی زیادی برای گوگل داشت و در نهایت با کلی ضرر به کمپانی لنوو فروخته شد، اما ساده انگارانه است که فکر کنیم «هیچ» منفعتی برای گوگل نداشته است.

گروه پروژه ها و تکنولوژی برتر گوگل (ATAP) که در حقیقت یکی از مهمترین بخش های موتورولا بوده است، جزو قسمت هایی بود که گوگل برای خود حفظ کرد و به لنوو واگذار نشد.

ATAP به تازگی پروژه ای به نام تانگو (Tango) را معرفی کرده است. پروژه ای که در آن مهندسین و صنعتگران 9 کشور جهان همکاری می کنند.

گوگل می گوید که هدف این پروژه، اهدای نوعی ادراک انسان گونه از فضا و حرکت به دستگاه های هوشمند همراه است.

این پروژه در عمل به معنی این است که دستگاه های موبایل آینده، توانایی حس حرکت سه بعدی و هندسه ی مکانی را خواهند داشت. این تکنولوژی به آن ها امکان تهیه ی اسکن های سه بعدی از محیط و استفاده از داده های دریافتی برای تهیه ی نقشه ی سه بعدی از محیط را می دهد.

 

google-tango-3-doorbin.info

 

گوگل در وب سایت پروژه ی تانگو این طور توضیح می دهد:

«چه می شود اگر بتوانید ابعاد، زوایا و نقشه خانه خود را پیش از عزیمت برای خرید مبلمان، تنها با کمی قدم زدن در سطح منزل بدست آورید؟ چه می شود اگر آدرس رسیدن به مکانی جدید، تنها به نوشته ای بر روی کاغذ ختم نشود؟ چه می شود اگر دیگر هرگز موقعیت خود را در یک ساختمان بزرگ و تودرتو گم نکنید؟ چه می شود اگر نابینایان بتوانند به راحتی مسیر خود را در یک ساختمان جدید بیابند؟ چه می شود اگر وارد یک فروشگاه شوید و بدون اتلاف وقت، یکراست به سراغ قفسه ای بروید که محصول مورد نیاز شما قرار دارد؟»

نخستین نمونه (Prototype) که با این تکنولوژی ساخته شده، گوشی هوشمند 5 اینچی است که بر روی آن سیستم عامل اندروید قرار دارد. یک دوربین 4 مگاپیکسلی، دو پردازنده کامپیوتر ویژن (Computer Vision)، یک سنسور عمق و یک رهیاب نیز روی آن تعبیه شده است.

 

google-tango-2-doorbin.info

 

این گوشی می تواند تمام حرکت فضایی خود را ثبت کند و تصویری سه بعدی از اطراف خود بسازد. سنسوری که در گوشی قرار گرفته می تواند در هر ثانیه 250 هزار اندازه گیری سه بعدی از محیط را انجام دهد. مکان و جهت گیری دستگاه پیوسته اندازه گیری می شود.

ما حتی می توانیم با این تکنولوژی، وسایل خانه را به صورت مجازی در کنار یکدیگر قرار بدهیم و ببینیم که آیا در اتاق پذیرایی جای می شوند یا خیر!

گوشی تانگو، دارای API هایی برای تهیه اطلاعات مکان، جهت و عمق برای اپلیکیشن های استاندارد اندرویدی که با جاوا و C++ نوشته شده اند است.

 

project-tango-mapping-doorbin.info

نمونه ای از تصویر برداشته شده توسط تانگو و تعیین ارتفاع محل

برای پیشبرد بیشتر طرح، گوگل در حال تهیه 200 کیت توسعه برای پروژه هایی چون نقشه برداری از مکان های داخلی، بازی های تک و چند کاربره در مکان های داخلی و الگوریتم هایی جدید برای پردازش داده های سنسور است.

شاد باشید..

کلیک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

پربازدیدهای هفته

بالا