اخبار

پتنت اپل برای برداشت تصاویر باکیفیت بوسیله OIS و ترکیب چندیدن عکس

apple-camera-patent-doorbin.info

اپل پتنتی به ثبت رسانده که بر اساس آن با استفاده از لرزشگیر اپتیکال (OIS)، پردازنده اختصاصی دوربین و ترکیب چندین عکس می توان عکس های با کیفیت بالا و فراتر از توان اسمارت فون های کنونی برداشت کرد.

این پتنت «رزولوشن بسیار بالا بر اساس تثبیت اپتیکال تصویر» (Super-resolution based on optical image stabilization) نام دارد.

پردازنده اختصاصی دوربین مد نظر اپل، توانایی تصحیح گاما، از بین بردن خطوط ناهموار و اعمال تکنیک‌ های عمومی پردازش رنگ را دارد.

همانطور که می دانید OIS سیستم لرزشگیر تعبیه شده در داخل لنز یا سنسور دوربین است که تاکنون به این شکل در هیچ یک از اسمارت فون های اپل بکار گرفته نشده است.

البته اخیرا شایعاتی مبنی بر استفاده اپل از نوعی سیستم لرزشگیر الکتریکی که کارایی بهتری هم نسبت به OIS دارد، منتشر شده است.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد پیکسل و رزولوشنی برای دستیابی به این هدف مورد نیاز است.

نوکیا در دوربین 41 مگاپیکسلی Pureview از تکنیکی مشابه این استفاده می کرده است. البته اپل به هیچ وجه خواهان روشی مشابه نوکیا نیست، چرا که ایده های اپل سنخیتی با گوشی های ضخیم لومیا ندارد.

در واقع اپل به دنبال روشی نوآورانه است که بتواند با استانداردهای خود، کیفیت دوربین و عکس های گوشی آیفون را ارتقایی اساسی دهد. شاید استخدام Ari Partinen که یکی از مهندسین ارشد پروژه لومیا در کمپانی نوکیا بود، در همین راستا صورت گرفته است تا اپل با استفاده از تجربیات وی در کنار ایده ها و پتنت های خود، به این هدف نائل شود.

هیچ بعید نیست که در آیفون6 یا به احتمال قویتر آیفون 6S، شاهد نتیجه کار مهندسین بخش دوربین اپل باشیم.

شاد باشید..

 

کلیک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

پربازدیدهای این ماه

بالا