اخبار سیستم های حفاظتی

کایلا (Cayla) عروسک هوشمند، از کودکان جاسوسی می کند

cayla-smart-doll-hacked-doorbin-info

«کایلا» عروسک هوشمندی که قرار بود دوست کودکان باشد اکنون به کابوسی برای خانواده ها و حریم خصوصی کودکان تبدیل شده است. با دوربین دات اینفو همراه باشید..

به گزارش یورونیوز، یک سازمان نظارتی در آلمان از والدین خواسته است از خرید عروسک سخنگوی موسوم به «کایلا» خودداری کرده و در صورتی که خریده اند، سریعا از بین ببرند. به گفته محققین، هکرها می توانند با استفاده از بلوتوث ناامن جاسازی شده در این عروسک به سخنان کودکان گوش داده و با آنها صحبت کنند.

cayla-smart-doll-hacked-doorbin-info-01

«جنسیس» شرکت تولیدکننده عروسک، هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده است. این کمپانی پیش از این گفته بود تنها نمونه های اندکی از این عروسک توسط متخصصین هک شده و امکان هک آن توسط افراد غیرمتخصص وجود ندارد. ضمنا امکان ارتقاء نرم افزاری عروسک وجود دارد.

نقص امنیتی این عروسک نخستین بار در ژانویه ۲۰۱۵ کشف شد. تاکنون شکایاتی از سوی انجمن های حامی مصرف کنندگان در آمریکا و اتحادیه اروپا از سازنده این عروسک به ثبت رسیده است.

نقص امنیتی در گجت های مخصوص کودکان پیش از این نیز باعث بروز مشکل شده است. بعنوان مثال نقص ایمنی بازی آنلاین «سلام کیتی» باعث فاش شدن اطلاعات خصوصی بیش از ۳ میلیون کاربر شده بود. همچنین حمله سایبری به اسباب بازی های دیجیتال VTech باعث فاش شدن اطلاعات شخصی ۶.۴ میلیون کودک شد.
 

 

اخبار موثقی از عرضه این عروسک در ایران در دسترس نیست، با اینحال درصورتی که این کالا را برای کودکان خود تهیه کرده اید، لازم است هشدارها را جدی گرفته و هرچه سریعتر نسبت به نابودی آن و یا حداقل دور کردن آن از کودک و محیط زندگی خود، اقدام نمایید.

شاد و ایمن باشید..

 

۱ Comment

1 نظر

  1. محمدی

    ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۶ ب.ظ

    سلام لطف میکنید نام نمایندگی رسمی جدید هایک ویژن در ایران را اعلام بفرماید !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نه =

پربازدیدهای این ماه

بالا