بررسی تخصصی

سونی RX100 V در آزمایشگاه DxO: کسب امتیاز ۷۰

sony-rx100-v-dxomark-doorbin-info

لابراتوار فرانسوی DxOmark نسل پنجم دوربین کامپکت حرفه ای سونی آر ایکس ۱۰۰ را مورد بررسی تخصصی قرار داده و امتیاز مجموع ۷۰ را برای سنسور ۱ اینچی این دوربین درنظر گرفته داده است (البته ظاهرا به اشتباه در تصویر ۷۳ درج شده!). با دوربین دات اینفو همراه باشید..

بر اساس نتایج این بررسی، امتیاز سنسور این دوربین در بخش عمق رنگ ۲۲٫۸bit و داینامیک رنج ۱۲٫۴Evs میباشد. نویز نیز از ایزو ۵۸۶ در تصاویر پدیدار میشود.

sony-rx100-v-dxomark-doorbin-info

عملکرد مناسب این سنسور در بخش ISO باعث شده تا حساسیت رنگ در ایزو های بالا قابل قبول باشد، بعنوان مثال حساسیت ۲۲٫۸bit در ایزو ۸۰, در ایزو ۴۰۰ به ۲۰ و در ایزو ۱۶۰۰ به ۱۷ بیت کاهش میابد که برای چنین دوربینی فوق العاده است.

اگر بخاطر داشته باشید، نسل قبلی این دوربین یعنی RX100 IV نیز نتیجه مشابهی کسب کرده بود. عملکرد RX100 IV در بخشهای عمق رنگ و داینامیک رنج کمی بهتر بوده اما RX100 V در بخش ISO پیشرفت داشته است.

sony-rx100-v-vs-rx100-iv-dxomark-doorbin-info

عملکرد این دوربین در برابر دوربینهای با سنسور بزرگتر مانند المپوس PEN-F با سنسور میکرو چهار سوم و سونی a6300 با سنسور APS-C چندان قابل مقایسه نیست، اما کاملا قابل قبول بنظر می رسد خصوصا در برابر نماینده المپوس.

sony-rx100-v-vs-a6300-vs-olympus-pen-f-dxomark-doorbin-info

DxO در پایان بررسی خود در رابطه با RX100V میگوید:

فوکوس خودکار و عکاسی پیاپی این دوربین ارتقا یافته و عکاسی ۲۴ فریم بر ثانیه با فوکوس خودکار و Exposure Tracking و همچنین ۱۵۰ فریم پیاپی در دو فرمت RAW+JPEG گوشه ای از توانایی این دوربین در مقوله سرعت است. کیفیت عکسبردای نسبت به RX100 IV پیشرفتی نداشته اما برای یک دوربین کامپکت کاملا ایده آل است. اگر در محیط بیرون و نورکافی در ایزوهای پایین عکاسی کنید، تصاویر مطلوبی ثبت خواهید نمود. عمق رنگ و داینامیک رنج عالی ست و تصاویر تا ایزو ۸۰۰ قابل قبول هستند.

بعنوان یک دوربین جیبی، ریکو GR II با سنسور ۱۶ مگاپیکسل APS-C و قیمت ۶۰۰ دلار و امتیاز مجموع ۸۰ (در آزمایش DxO) انتخاب بهتری بوده و در تمامی بخشها نتایج بالاتری ثبت نموده است. البته در بخش فوکوس و سرعت عکاسی به پای RX100 V نمیرسد. دوربین ۷۰۰ دلاری کنون G7 X II نیز ار رقبای مهم این دوربین بشمار میرود.

سونی سایبرشات RX100V با قیمت ۱۰۰۰ دلار در دسترس قرار دارد.  شاد باشید..

 

کلیک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =

پربازدیدهای این ماه

بالا