بررسی تخصصی

مقایسه کانن ۵D MarkIV با نیکون D810, سونی a7r II و کانن ۵D MarkIII در ایزو های بالا

canon-5d-mark-iv-high-iso-test-doorbin-info

تست ISO از مهمترین آزمایشات در مقایسه دوربین های رده بالا و یکی از موارد تاثیرگذار در انتخاب این دوربین‌ها توسط عکاسان حرفه‌ای بشمار می‌رود.

ماه پیش یکی از برترین دوربین‌های سال ۲۰۱۶ یعنی کنون ۵D Mark IV به بازار معرفی شد و به سرعت توسط منابع معتبر دنیای عکاسی مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت.

وبسایت معتبر DxO Mark پس از بررسی سنسور این دوربین، آن‌را بهترین سنسور تاریخ کانن نامید و امتیاز مجموع ۹۱ را به آن اختصاص داد. ۵D Mark IV در بخش عمق رنگ امتیاز ۲۴٫۸ و داینامیک رنج ۱۳٫۶Evs را کسب نموده و در عکاسی تا ایزو ۲۹۹۵ تصاویری عاری از نویز ثبت می‌کند.

canon-5d-mark-iv-dxo-test-doorbin-info

مقایسه ۵D Mark IV با نیکون D810 و سونی a7rII در نتایج DxO:

 

canon-5d-mark-iv-dxo-test-doorbin-info-03

مقایسه ۵D Mark IV با ۵D MarkIII و ۵D MarkII در نتایج DxO:

canon-5d-mark-iv-dxo-test-doorbin-info-02

وبسایت معتبر DPreview نیز این دوربین را مورد بررسی قرار داده و علاوه بر آزمایشات مختلف، نتایج تست در ایزوهای مختلف را در کنار نتایج کسب شده توسط دوربین‌های رقیب مانند نیکون دی۸۱۰, سونی a7rII و ۵D MarkIII منتشر نموده است. با دوربین دات اینفو همراه باشید..

تصاویری که ملاحظه خواهید نمود همگی کراپی بسیار کوچک از تصویر زیر بوده و توسط وبسایت DPreview تهیه شده‌اند.

test-board-01

تصاویر از چهره خانم سمت چپ کراپ شده‌اند. تفاوت اندازه تصاویر نیز بعلت تفاوت رزولوشن دوربین‌هاست.

canon-5d-mark-iv-vs-5d-mark-iii-vs-nikon-d810-vs-sony-a7r-ii-iso-test-doorbin-info

مقایسه کانن ۵D MarkIV با نیکون D810, سونی a7r II و کانن ۵D MarkIII در ایزو ۸۰۰

canon-5d-mark-iv-vs-5d-mark-iii-vs-nikon-d810-vs-sony-a7r-ii-iso-test-doorbin-info-01

مقایسه کانن ۵D MarkIV با نیکون D810, سونی a7r II و کانن ۵D MarkIII در ایزو ۳۲۰۰

canon-5d-mark-iv-vs-5d-mark-iii-vs-nikon-d810-vs-sony-a7r-ii-iso-test-doorbin-info-02

مقایسه کانن ۵D MarkIV با نیکون D810, سونی a7r II و کانن ۵D MarkIII در ایزو ۱۲۸۰۰

canon-5d-mark-iv-vs-5d-mark-iii-vs-nikon-d810-vs-sony-a7r-ii-iso-test-doorbin-info-03

مقایسه کانن ۵D MarkIV با نیکون D810, سونی a7r II و کانن ۵D MarkIII در ایزو ۲۵۶۰۰

canon-5d-mark-iv-vs-5d-mark-iii-vs-nikon-d810-vs-sony-a7r-ii-iso-test-doorbin-info-04

مقایسه کانن ۵D MarkIV با نیکون D810, سونی a7r II و کانن ۵D MarkIII در ایزو ۵۱۲۰۰

canon-5d-mark-iv-vs-5d-mark-iii-vs-nikon-d810-vs-sony-a7r-ii-iso-test-doorbin-info-05

مقایسه کانن ۵D MarkIV با نیکون D810, سونی a7r II و کانن ۵D MarkIII در ایزو ۱۰۲۴۰۰

همانگونه که اشاره شد این تصویر، بخشی بسیار کوچک از تصویر بزرگِ ثبت شده توسط این ۴ دوربین است، مشاهده نویز در تصاویر حتی در ایزوهای پایین نیز به همین علت می‌باشد.

در مورد نتیجه مقایسه نیز باید بگوییم تصاویر به اندازه کافی گویا هستند، بهتر است نمایندگان سونی و نیکون به فکر معرفی نمایندگان جدیدی برای خود باشند!

شاد باشید..

 

۴ دیدگاه

4 نظر

 1. موسی احمدی زاده - بوشهر

  ۱۰ آبان ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  باسلام و دورود خدمت عزیزان
  در مورد تست نویز دوبین ها که تصاویر ان کاملا شفاف درج شده باید گفت؛ این مسئله کاملا ساده هست که دو دوربین نیکون و سونی به خاطر حجم بالای مگا پیکسل نویز بیشتری رو در برابر دوربین ۳۰ مگا پیکسلی مارک ۴ کانن یا ۲۲مگاپیکسلی مارک ۳ کانن دارند . اما ایا دوربین کانن می تواند در ایزوهای زیر ۱۶۰۰جزییات را بهتر نشان دهد ایا در عکاسی طبیعت معماری استودیو فشن که نور کافی وجود دارد دوربین کانن می توانند همانند نیکون و سونی با مگا پیکسل بالا و شارپنس بهتر ثبت جزییات بهتر با کنتراست بالاتر رقابت کند؟
  قطعا جواب خیر هست . برای تایید این مسئله میتوانید به سایت DXOMARK مراجعه کنید. در ادامه این بحث باید بگم که جالبه بدونید دوربین کانن۵DSRبا ۵۰ مگا پیکسل نویزهای بسیار بالاتری نسبت به نیکون و سونی دارند جواب کاملا واضح هست حجم مگا پیکسل بسیار سنگینی دارد و خود کانن هم درگیر این وضیعت شده .
  شاید بد فروش رفتن این مدل کانن در جهان بخاطر همین عامل باشد . یا مثال دیگه مشاهده کنید چطور دوربین A7Sسونی نویز بسار پایین تری نسبت به کانن داره. چرا؟ بخاطر ۱۲ مگا پیکسل بودنش و اندازه هر یک از پیکسل ان که نسبت به رقبای خودش بسیار بزرگ تر هست، باعث شده نویز تصویر بسیار پایین داشته باشه.
  سوال بعد ایا همین دو مدل  دوربین کانن  که گفتیم ،می توانند با یک لنز مشترک تست زده شود و کیفیت و خروجی بهتری نسبت به نیکون و سونی داشته باشند؟ مثلا سیگما ۵۰با دیاف ۱٫۴ را بر روی دو دوربین مارک ۴ کانن و دی ۸۰۰Eنیکون  تست بزنید مشاهده خواهید کرد که امتیازی که این لنز بر روی نیکون گرفته بر راحتی چند رتبه بسیار بالاتر از کانن مارک۴ هست  . چرا؟ جواب ان واضح هست به خاطر حجم بالای مگا پیکسل نیکون دی ۸۰۰E . منبع و سند ان در میتونید در سایت DXOMARK مشاهده کنید .
  سوال اخر ایا لنزهای نیکون شارپنس بالاتری نسبت به کانن دارند به طور مثال دوستان بررسی کنند دو بدنه D800Eنیکون و ۵Dمارک۴ کانن  همه رده لنزهای انها رو روی دو بدنه چک کنید به راحتی خواهید دید خیلی بیشتر از لنز های نیکون هنگام گرفتن امتیاز از مشابه خودشان در کانن امتیاز بالاتری دارند . سند این ادعا باز هم در خود سایت DXOMARK موجود است .
  نتیجه: دوربین کانن به نظر شخص بنده  فقط  مناسب عکاسی مستند اجتماعی و خبری مناسب هست. به خاطر نویز کمتر و سرعت فریم بالاتر و در این دو شاخه عکاسی که مگا پیکسل بالا زیاد کارایی خاصی نداره  . ولی ایا کانن در عکاسی مد فشن ، طبیعت ؛ معماری ،منظره، پرتره تخصصی می تواند با حجم کم مگا پیکسل خود نسبت به حجم بالای مگا پیکسل نیکون و سونی عرض اندام کند ؟ جواب قطعا خیر است شارپ بالا دقت رنگ کنتراست تصویر در سنسورهای حجم بالا بسیار بهتر از سنسورهای با مگا پیکسل پایین تر هست پس نیکون و سونی برای این شاخه های عکاسی مناسب تر خواهد بود البته اگر بخواهیم به طور کاملا دقیق و ریز بین به این مسئله باشیم .
  به خاطر همین بعضی از حرفه ای ها سراغ حجم مگا پیکسل بسیار سنگین مثل هاسلبلاد ۱۰۰ مگا پیکسلی می روند چون دیگر فول فریم های با مگا پیکسل بالا هم اونها رو راضی نگه نمیداره .
  جدای از این مسئله دوستان می توانند تست دو دوربین کاملا حرفه ای D5نیکون و۱DXمارک ۲کانن را از لحاظ نویز تصویری جنس بدنه و کیفیت سنسور و کارایی بالاتر مشادهده کنند بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود که در ایزوهای بالا این مدل نیکون چطور خودش و در برابر رقیب سر سخت خودش نشان داده اند.
  ممنونم از اینکه دوستان علاقمند وقت گذاشتند و متن طولانی ما رو مطالعه کردند.    

 2. sam

  ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ در ۶:۵۴ ب.ظ

  سونی چرا نماینده جدیدی معرفی کنه؟ مارک۴ رو با a7sii مقایسه کنید بعد متوجه میشین سونی ده سال از کنون جلو تره .
  آلفا آر دوربین تخصصی استدیویی و لند اسکیپ هست . آلفا اس تخصصی فیلم و نور کم . آلفا ۶۵۰۰ هم برای عکاسی ورزشی و طبیعت و همچنین کیفیت فیلم برداری فوق العاده .
  کنون چه دوربین تخصصی ای تا حالا معرفی کرده ؟! ۵دی نه رزلوشن داره نه داینامیک رنج و رنگ عالی داره ، فیلم برداریش فاجعه هست ، لرزشگیر و نمایشگر متحرک نداره ، فریم یر ثانیه اش کمه بدرد ورزش هم نمیخوره .  تقریبا میشه گفت هیچ نکته خاص و نقطه قوتی توش دیده نمیشه یعنی طرفدار های کنون خودشون هم توی بهت هستن نمیدونن چی بگن. فقط بدرد خبرنگار ها میخوره!
  چهار سال دیگه برای نسل بعدی منتظر میمونن… البته فکر نمیکنم معرفی بشه چون همین امثال آلفا۳ و نیکون ۸۲۰ فاتحه کنون رو میخونن

  • مهران

   ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ در ۲:۱۷ ب.ظ

   شما شک نکن که فناوری دوال پیکسل و سیستم فوکوس این دوربین (خصوصا در فوکوس مجدد روی سوژه) خیلی بهتر و سریعتر از سونی آلفا آر و نیکون دی ۸۱۰ هه

 3. سلیمان علیمحمدی

  ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۱ ق.ظ

  سلام دوست گرامی اولا در شرایط استودیویی همه عکاسان میدونن که از کدام دوربین ها استفاده کنن. عکس و عکاسی فقط رزولوشن نیست اغلب تصاویر استودیویی، پرتره های تخصصی و ….. در اندازه ای چاپ میشن که شما و سایرین بعد چاپ حتی نمیتونید تشخیص بدید توسط کدام دوربین ثبت شده . مد و فشن هم کسی تخصصی و حرفه ای کار کنه تکلیفش مشخصه که انتخاب مدیوم فرمت هست نه اینکه فکر کنید با ۳۶ مگاپیکسل میشه به جزئیاتی که مثلا کارل تیلور در این ژانر ثبت میکنه برسید ! این دو دوربین کانن برای مصارف عمومی بهتر از نمونه نیکونی هستن شما هم باید به این نکته توجه کنید که ۸۱۰ روی دست با چه سرعتهایی میتونه عکس به شارپی نمونه کانن ثبت کنه ؟ با سرعت ۱/۱۵ روی دست باهاش عکس بگیرید تا تفاوت را بهتر درک کنید. چرا فرک میکنید استفاده اشخاص محدود به استودیو هست ؟ سایت DXO تکلیفش مشخصه تو اون سایت می توانید امتیازهای بالای اختصاص یافته به سنسورهای ساخت سونی که در دوربین های نیکون استفاده میشه رو ببینید ولی مردم سنسور نمیخرند بلکه خروجی بادی براشون مهمه و مجموعه ای به اسم بادی میخرند که کارش ثبت تصویر هست . به نکته جالبی اشاره کردید کیفیت پایین تر لنز های نیکون و … در برابر کانن!! خب دوست گرامی با این حرف پذیرفتید که خریدار دوربین نیکون قراره با یک دوربین خوب لنز هایی با شارپنس کمتر نسبت به کانن، استفاده کنه خب دوست گرامی نتیجه برا شما مهمه یا اینکه چه سنسوری میخرید ؟ اصلا میدونید چرا کانن هنوز یه تکون درست و حسابی به خودش نداده ؟ چون میدونه هنوز رقبا در تولید لنز خیلی عقب تر هستن . برای من عکاس چی مهمه ؟ ثبت عکس خوب یا خرید سنسور با امتیاز بالا در DXO ؟ این سایت معروف دروغ نمیگه ولی همه چیزو نمیگه !! برید یه نگاهی به آمار فروش بادی ها بیاندازید . برای من لنز مهمتر از بادی هست چرا ؟ چون اون چیزی که می مونه لنز ها هستن نه بادی . سند هم دارم برید ببینید بادی ها چند سال به چند سال آپدیت میشن بعد همین مورد را در مورد لنزها هم ببینید. هاسلبلاد رو هم فقط به خاطر مگاپیکسل نمیخرن . راستی سنسور ۱۲۰ مگاپیکسلی کنون خاطرتون هست ؟ مقایسه ۱DX و D5 رو هم بهتره دوباره ببینید . نمونه نیکونی در مقابل کانن حرفی برای گفتن نداره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + شش =

بالا