بررسی تخصصی

بررسی تخصصی نیکون D3400

nikon-d3400-front-doorbin-info

نیکون حدود یک ماه پیش نسل جدید دوربین DSLR رده پایه خود یعنی دی۳۴۰۰ را معرفی کرد. این دوربین با فاصله ای کوتاه در بازار کشورمان نیز ارائه شده و هم اکنون (اواخر آبان ۹۵) با قیمت حدود ۱٫۷۰۰٫۰۰۰ تومان برای بدنه و کیت لنز استاندارد AF-P 18-55mm VR عرضه میشود. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی جامعی داشته باشیم بر DSLR نورسیده نیکون.

مشخصه های اصلی:

 • سنسور ۲۴ مگاپیکسل APS-C CMOS
 • فاقد فیلتر Low-Pass
 • سیستم فوکوس ۱۱ نقطه با ۱ نقطه کراس تایپ
 • عکاسی پیاپی ۵ فریم بر ثانیه
 • محدوده ایزو ۱۰۰ تا ۱۲۸۰۰
 • فیلمبرداری FullHD با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه
 • نمایشگر ۳ اینچی ۹۲۰ هزار نقطه ثابت
 • فناوری ارتباطی اسنپ بریج
 • باتری با ظرفیت ۱۲۰۰ شات

هنگام معرفی D3400 این شائبه بوجود آمد که با همان مدل D3300 مواجه هستیم که تنها بروزرسانی های مختصری مانند افزایش عمر باتری و بلوتوث (فناوری ارتباطی اسنپ بریج) را به خود دیده است. اما پس از بررسی سنسور این دوربین توسط آزمایشگاه معتبر DxOMark ورق برگشت و D3400 با کسب امتیاز مجموع ۸۶ میخ خود را بعنوان سلطان بلامنازع دوربین های رده مبتدی بر پیشانی رقبا کوبید!

nikon-d3400-dxo-mark-doorbin-info

داینامیک رنج و عمق رنگ در سنسور این دوربین بهبود یافته و به استاندارهای دوربین حرفه ای D7200 نزدیک شده است. ظاهرا در بخش ISO تغییر مثبتی روی نداده و حتی شاهد کمی پسرفت هستیم!

nikon-d3400-vs-d5500-vs-d3300-dxo-mark-doorbin-info

nikon-d3400-vs-canon-750d-vs-sony-a5100-dxo-mark-doorbin-info

البته نتایج آزمایشات در ایزوهای بالا در مقابل دوربین های رقیب، حکایت از عملکرد خوب D3400 دارد. تصاویر ثبت شده توسط این دوربین کیفیت بسیار مطلوبی داشته و با خروجی دوربینهای به مراتب گرانتر مانند کانن ۷۶۰D و نیکون D5500 قابل مقایسه هستند.

nikon-d3400-vs-canon-760d-high-iso-test-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با کانن ۷۶۰D در ایزو ۶۴۰۰ – فرمت JPEG

nikon-d3400-vs-canon-1300d-high-iso-test-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با کانن ۱۳۰۰D در ایزو ۶۴۰۰ – فرمت JPEG

nikon-d3400-vs-d5500-high-iso-test-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با نیکون D5500 در ایزو ۶۴۰۰ – فرمت JPEG

nikon-d3400-vs-d3300-high-iso-test-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با نیکون D3300 در ایزو ۶۴۰۰ – فرمت JPEG

عملکرد D3400 در فرمت RAW و ایزو های بالا نیز کاملا قابل قبول است، حتی در قیاس با دوربین های گرانتر. به تصاویر زیر توجه کنید:

nikon-d3400-vs-canon-760d-high-iso-test-raw-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با کانن ۷۶۰D در ایزو ۳۲۰۰ – فرمت RAW

nikon-d3400-vs-d5500-high-iso-test-raw-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با نیکون D5500 در ایزو ۳۲۰۰ – فرمت RAW

نمونه عکس های ثبت شده با نیکون D3400

برای دیدن تصاویر در ابعاد بزرگتر، روی آنها کلیک کنید.

nikon-d3400-sample-image

نمونه عکس ثبت شده با نیکون D3400 و کیت لنز استاندارد – ISO 100

nikon-d3400-sample-image-01

نمونه عکس ثبت شده با نیکون D3400 و کیت لنز استاندارد – ISO 3200

nikon-d3400-sample-image-02

نمونه عکس ثبت شده با نیکون D3400 و کیت لنز استاندارد – ISO 12800

با درنظرگرفتن این موضوع که کیت لنز استاندارد دوربین های رده پایه کیفیت چندانی ندارد، تصاویر ثبت شده خصوصا در فرمت JPEG کاملا قابل قبول هستند. با این وصف در صورت استفاده از لنزهای باکیفیت مانند لنزهای پرایم ۳۵mm f/1.8G و یا ۵۰mm f/1.8G می توان تصاویری به مراتب شارپ تر و زیباتر ثبت نمود.

یکی از موارد دوست داشتنی D3300 که در D3400 نیز شاهدش هستیم، ADL یا Active D-Lighting نام دارد که تنها در فرمت JPEG در دسترس است. این قابلیت هنگام عکاسی از فضاهای با کنتراست بالا وارد عمل شده و باعث حفظ جزییات در قسمتهای تیره عکس میگردد.

nikon-d3400-sample-image-03

تاثیر ADL در شرایط نوری با کنتراست بالا – ۱۸mm, F3.5, 1/1250, ISO 1400

نیازی به گفتن نیست که در عکاسی با فرمت RAW دست کاربر برای ادیت عکس و رسیدن به نتیجه مطلوب باز بوده و می تواند به تصویری بهتر از حالت ADL در فرمت JPEG دست یابد.

تصاویر دوربین تنها با نسبت ۳:۲ ثبت میشوند و خبری از نسبت های رایجی مانند ۱۶:۹ و حتی ۴:۳ نیست. D3400 همانند اسلاف خود از موتور فوکوس داخلی بی بهره است. بنابراین استفاده از لنزهای دارای پسوند G که از موتور فوکوس داخلی سود میبرند، الزامی است البته درصورتی که با فوکوس خودکار مشکلی نداشته باشید!

یکی از بزرگترین مشکلات دوربینهای رده پایه، عدم پوشش کامل ویزور (چشمی دوربین) از منظره ثبت شده در عکس نهایی است. تمامی مدلهای رده پایه نیکون همانند D5500 و D3300 همچنین رقبای آنها مانند کانن ۷۶۰D و ۷۵۰D و ۱۳۰۰D از این کاستی رنج میبرند، D3400 نیز از این قاعده مستثنا نیست. منظره یاب اپتیکال دوربین همانند نسل قبلی تنها ۹۵ درصد از منظره پیش رو که در عکس نهایی ثبت خواهد شد را به تصویر میکشد. میزان بزرگنمایی چشمی نیز ۰٫۸۵X است.

nikon-d3400-back-doorbin-info-01

نمایشگر ۳ اینچی در جای خود ثابت و از نوع غیر لمسی است. بنابراین نمیتوانید بین تصاویر سوایپ کرده یا زوم نمایید. دسترسی به این موارد تنها از طریق دکمه های چپ و راست نمایشگر میسر میباشد.

در قسمت پشتی دوربین تغییر خاصی نسبت به D3300 مشاهده نمیشود. این عدم تغییر در بخش بالایی دوربین نیز به چشم میخورد.

nikon-d3400-top-doorbin-info-02

در این بخش، حلقه تنظیم مودهای عکاسی با تنظیمات خودکار فراوان مانند AUTO, چهره، لنداسکیپ، ورزشی (اجسام متحرک) و ماکرو و دکمه های وایت بالانس، اینفو و ضبط ویدئو خودنمایی میکنند. فلش بالاجهنده دوربین نیز در قسمت جلویی کفشک پنهان شده است.

nikon-d3400-flash-doorbin-info

متاسفانه میزان نوردهی این فلش در ایزو ۱۰۰ حدود ۷ متر است که نسبت به نوردهی ۱۲ متری در D3300 کاهش داشته است.

سیستم فوکوس تشخیص فاز ۱۱ نقطه ای با ۱ نقطه کراس، عملکرد خارق العاده ای ندارد، پس توقع فوکوس خیلی سریع نداشته باشید. البته نسبت به نسل قبلی و دوربینهای بدون آینه رده پایه که اغلب آنها تنها از سیستم فوکوس تشخیص کنتراست سود میبرند، فوکوس کاملا سریع تری شاهد هستیم، اما درخشان نیست. نقاط فوکوس در منظره یاب چندان واضح نبوده، اما قابل تشخیص است!

در بخش لایو ویو که سیستم فوکوس به تشخیص کنتراست تبدیل میشود به مدد لنز جدید، فوکوس سریعتر و کم صداتری خواهید داشت. این موضوع در بخش ویدئو نیز تاثیر مثبت داشته و سر و صدای کمتری در فیلم های ضبط شده به گوش میرسد!

nikon-d3400-side-doorbin-info-01

در قسمت فیلمبرداری، شاهد تصاویری شارپ با جزییات بالا هستیم. در فیلم های ضبط شده توسط D3300 تاثیر Moire نمایان بود که خوشوقتانه در D3400 تاحد زیادی کنترل شده است. فوکوس خودکار در این بخش ببشترین ارتقا را داشته و سرعت فوکوس روی سوژه بالاتر رفته است. علاوه بر این فوکوس مداوم روی سوژه بسیار بهتر از نسل قبلی است.

ضبط تصاویر با نرخ ۶۰ فریم تنها به کلیپ های ۲۰ دقیقه و در نرخ های پایین به کلیپ های ۳۰ دقیقه محدود شده که چندان خوشایند نیست، اما موضوع آزاردهنده ای نیز محسوب نمیشود.

nikon-d3400-doorbin-info-01

نیکون در این دوربین از باتری لیتیوم یون EN-EL14a بهره برده که میزان شارژدهی آن حدود ۱۲۰۰ شات می باشد. این میزان شارژ باتری برای یک دی اس ال آر رده پایه، عالی است.

درگاه کارت حافظه D3400 از کارتهای SD و SDHC, SDXC پشتیبانی میکند. میکروفن داخلی دوربین تک کاناله است و در عین تعجب درگاه وردوی میکروفن برای اتصال انواع اکسترنال حذف شده است. یعنی نمیتوانید میکروفن خارجی خود را به این دوربین متصل کرده و ضبط صدای بهتری داشته باشید! سیستم اولتراسونیک پاک کننده سنسور نیز حذف شده که در نسل قبلی وجود داشت.

نتیجه گیری:

نیکون دی۳۴۰۰ یک دوربین جمع و جور و سبک با وزن کمتر از ۴۰۰ گرم است که در مقوله کیفیت عکس، فرسنگ ها از رقبای اصلی خود پیش است. داینامیک رنج، عمق رنگ و حتی بازدهی ISO این دوربین با توجه به پول پرداختی، عالی است. باتری قدرتمندی دارد، میتواند بدون نیاز به هزینه اضافه (هزینه وای فای) به گوشی هوشمند شما متصل شود و سرعت فوکوس و همچنین سر و صدای موتور فوکوس لنز، خصوصا هنگام ضبط فیلم ارتقاء چشمگیری داشته است.

از نکات منفی این دوربین نیز میتوان به حذف ورودی میکروفن، حذف سیستم پاک کننده سنسور، فوکوس خودکار آهسته در حالت لایو ویو، منظره یاب با پوشش ناقص (۹۵ درصد)، ثبت عکس تنها در نسبت ۳:۲, نبود نمایشگر لمسی و فلش ضعیفتر نسبت به نسل قبل اشاره نمود.

نظر شما در مورد این دوربین چیست؟ نقدها و سوالات خود را در مورد نیکون D3400 با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.  شاد باشید..

 

 

۹۷ دیدگاه

97 نظر

 1. ایزدیار

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۷:۳۷ ب.ظ

  سلام و دست مریزاد بابت همچین بررسی جامع و کاملی. عادت کرده بودیم همچین بررسیهایی رو تو سایت معتبر خارجی ببینیم. مطالب و بررسیها کاملا روشنگرانه و راهگشاست. لطفا دوربینهای حرفه ای تر را هم بررسی کنید. با تشکر

 2. میلاد

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۷:۴۷ ب.ظ

  سلام. حدودا دو سال میشه که گهگاه مطالب شما رو دنبال میکنم. اوایل خیلی بررسیهای سطحی میذاشتین و شخصا از سطح پایین بعضی از اونها خندم میگرفت و فقط برای دنبال کردن اخبار سر میزدم. اما خوشحالم که به نوعی در کارتون به بلوغ رسیدید و چنین مقاله ای منتشر میکنید. این مقاله کاملترین بررسی بود که در مورد این دوربین تو سایتای فارسی خوندم. تبریک میگم

 3. حسین

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۷:۵۱ ب.ظ

  همیشه طرفدار کنون بودم اما چند وقته نظرم داره برمیگرده. عجب دوربینی زده لامسب. کلی پول دادم ۷۵۰d خریدم!!!

 4. سلیمی نژاد

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۷:۵۹ ب.ظ

  شما اصلا میدونی که دوال پیکسل کانن چیه که داری ۷۵۰d و با این مقایسه میکنی؟ حالا حالاها مونده نیکون سیستم فوکوس مثل کانن بزنه. فوکس دوال پیکسل کانن میرزه به کل سیستم دوربینای نیکون. کافیه یبار فیلمبرداری کنید تا متوجه تفاوت بشید

  • حسین

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

   دوال پیکسل؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!! خخخخخخخخ این دوربین فوکوس هیبریدی داره نه دوال پیکسل!!!!
   فوکوس d۳۴۰۰ با لنز af-p دقیقا مثل فوکوس هیبریدی ۷۵۰d با لنزهای stm هستش. حالا حالاها مونده از دوربین سر دربیاری خخخخخخخخخخخخخ

 5. کیا

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۸:۰۳ ب.ظ

  دوربین خوبیه اما با این قیمت ارزش خزید نداره. همیشه اولش گرونه چند هفته بعد ارزون میشه

 6. mehrdad

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۸:۰۷ ب.ظ

  سلام ببخشید اگر سوالم آماتوریه. لنز نیکون d3200 به این میخوره؟ مشکلی تو فوکوس پیش نمیاد؟

  • مجید علی اصغری

   ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۸:۲۶ ب.ظ

   سلام ب شما
   هر لنزی که به d3200 بخوره به این هم میخوره. مشکلی هم در زمینه فوکوس نخواهید داشت و نتیجه ای مساوی یا بالاتر روی این بدنه دریافت میکنید.
   موفق باشید

 7. مهتاب

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۹:۴۹ ب.ظ

  فوکوس دی۳۳۰۰ تو فیلمبرداری فاجعه بود صدای موتور لنز فیلمو نابود میکرد! باید دید این چطوریه

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۷ ب.ظ

   مشکل صدای موتور فوکوس لنز هنگام فیلمبرداری با ارائه‌ی لنزهای سری AF-P حل شده. لازم نیست نگران این موضوع باشید

 8. ماریا

  ۲۸ آبان ۱۳۹۵ در ۳:۳۱ ب.ظ

  سلام .به نظر شما بهترین لنز برای این دوربین کدوم لنزه؟ ۱۸-۱۴۰ یا لنز کیت خود دوربین ؟

  • مجید علی اصغری

   ۲۸ آبان ۱۳۹۵ در ۳:۴۴ ب.ظ

   سلام ب شما. ب نظر شخصی من هیچ کدوم. لنز پرایم ۳۵mm F/1.8G یا ۵۰mm F/1.8G بهترین انتخابه (با درنظر گرفتن محدودیتهای لنزهای پرایم). اما برای مصارف خانوادگی و مراسمات و درصورتیکه فیلمبرداری براتون مهم باشه، لنز استاندارد دوربین (AF-P DX NIKKOR 18-55mm F3.5-5.6G VR) بخاطر ارتقاء سرعت فوکوس و حذف صدای موتور فوکوس انتخاب بهتری نسبت به ۱۸-۱۴۰ میلیمتره (البته تا وقتی که نیکون نسخه ارتقا یافته ۱۸-۱۴۰ رو عرضه کنه).
   موفق باشید

 9. میکاییلی

  ۲۸ آبان ۱۳۹۵ در ۹:۰۵ ب.ظ

  دوربینهای نیکون فقط به درد عکاسی میخورند. کسی که فیلمبرداری هم براش مهمه باید کنون بگیره

 10. ز.معماری

  ۷ فروردین ۱۳۹۶ در ۵:۲۲ ب.ظ

  بعنوان دوربین خانوادگی دی۳۴۰۰ بهتره یا دی۵۶۰۰ و یا دوربینهای ۷۵۰دی کنون؟ لطفا راهنمایی کنید چون بدجور توی انتخاب گیر کردم. فقط در نظر داشته باشید که قراره چند سال ازش استفاده کنیم پس بهترین انتخاب رو اعلام کنید.
  با تشکر

 11. مجید علی‌اصغری

  ۷ فروردین ۱۳۹۶ در ۵:۴۳ ب.ظ

  سلام ب شما
  از بین سه مدلی که مد نظر دارید، D5600 با لنز AF-P 18-55mm G VR انتخاب بهتریه و نیاز شما رو در تمامی بخش‌ها (عکاسی، فیلمبرداری و عکاسیِ لایو ویو) پاسخ میده. البته شارپنس و کیفیت این لنز در بخش عکاسی خصوصا در نور متوسط و کم چنگی به دل نمیزنه و بهتره در کنارش یک لنز پرایم ۳۵ میلیمتر F1.8G هم تهیه کنید.
  اگر خرید ۲ تا لنز براتون مقدور نیست، میتونید کانن ۷۵۰D بگیرید بهمراه لنز ۲۴mm یا ۴۰mm F2.8 STM که هم در بخش فیلمبرداری و لایوویو و هم برای ثبت عکس‌های خانوادگی شارپ و باکیفیت کارایی دارند.
  البته این رو درنظر داشته باشید که ۷۵۰D و سایر دوربین‌های رده‌پایه‌ی کنون در زمینه‌ی کیفیتِ عکس پشت سر D5600 و حتی D3400 قرار میگیرند.
  موفق باشید

 12. ندا پاک دست

  ۸ فروردین ۱۳۹۶ در ۸:۳۷ ب.ظ

  سلام
  کسایی که استفاده کردن، صدای موتور فوکوس تو فیلمبرداری هنوز هست یا نه؟؟ دی ۳۳۰۰ داشتم و بخاطر همین مشکل مجبور شدم بفروشم

  • پویا

   ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ در ۸:۰۴ ب.ظ

   صدای موتور فوکوس در لنز af-p کامل حذف شده . نسبت به d3300 که خییییلی بهتره. ۲ ماه میشه گرفتم و خیلی راضی هستم. اما کلا توصیه میکنم با دوربین اس ال ار فیلمبرداری نیکنید تو درازمدت به سنسور آسیب میزنه

 13. مهران

  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۲۹ ب.ظ

  سلام
  حذف شدن سیستم پاک کننده سنسور چه معایبی در طولانی مدت داره؟ و وقتی این سیستم حذف شده چطور میشه سنسور رو پاک کرد؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۵۴ ب.ظ

   اگر موقع عوض کردن لنز مراقبت کنید، سریع و در محیط بدون گرد و غبار و پُرز لنز عوض کنید و همچنین بی‌دلیل و مکرر لنز عوض نکنید، شاید هیچ‌وقت نیاز به تمیز کردن سنسور پیدا نکنید و متوجه بود و نبود این قابلیت نشید. ضمنا فکر نکنید که این قابلیت روی D3300 معجزه میکنه، بعید میدونم تاثیر ویژه‌ای داشته باشه.
   در هر حال هر دوربینی نقاط ضعف و قوت داره، باید ببینید خرید کدوم دوربین به اولویت‌های شما نزدیکه. در نهایت شما هستید که هزینه می‌کنید و باید با دل خوش استفاده کنید!

 14. مهران

  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۷ ب.ظ

  سلام
  نظرتون در مورد خرید این دوربین همراه این دو لنز
  AF-P DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR Lens
  AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED Lens
  چیه؟
  انتخاب خوبیه؟ یا همون لنز کیت کفایت میکنه؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲:۳۳ ق.ظ

   سلام ب شما
   تجربه نشون داده تب خرید لنزهای بزرگ و سنگین مثل ۷۰-۳۰۰mm بخاطر سختی جابجایی و همراه‌بردنشون زود فروکش میکنه و تبدیل به قسمتی از دکور اتاقتون میشن! ضمنا این لنز لرزشگیر نداره و کوچکترین لرزش دست تصویر رو خراب خواهد کرد خصوصا که بخاطر گشادگی دیافراگم کم، لنز سریعی نیست و شارپنس تصاویر هم چنگی به دل نمیزنه.
   لنز هر چقدر که کوچکتر، سبکتر و سریعتر باشه (گشادگی دیافراگم بازتری داشته باشه) قابل حمل‌تره، شارپنس بیشتری داره، انگیزه بیشتری به شما میده و علاقه‌تون رو به عکاسی بیشتر میکنه.
   اگر بخش فیلمبرداری براتون مهم نیست، خرید AF-P DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR هم توصیه نمیشه. اما درصورت اهمیت فیلمبرداری، بجهت فوکوس سریع و بی‌صدا مجبور به انتخابش هستید.
   بهترین لنز برای لذت بردن از عکاسی، لنزهای پرایم مثل ۳۵ میلیمتر و ۵۰ میلیمتر F1.8G هستند.
   موفق باشید

 15. مهران

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۳:۰۴ ب.ظ

  ممنون از پاسخ های جامعتون.

 16. مهران

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۳:۲۹ ب.ظ

  یه سوال دیگه اگه بخوام لنز پرایم بگیرم بین این دوتا لز ۳۵ و ۵۰ کدوم کاربرد بیشتری داره؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۰۶ ب.ظ

   لنز ۳۵ میلیمتری روی D3400 و سایر دوربین‌های کراپِ نیکون، فاصله‌ی کانونی ۵۲٫۵ میلیمتر ارائه میده که کاربرد بیشتری نسبت به فاصله‌ی کانونی ۷۵ میلیمتری لنز ۵۰ میلیمتر داره. البته شارپنس لنز ۵۰ میلیمتر کمی بیشتره

 17. مهران

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۴۳ ب.ظ

  سلام
  ببخشید اینقد مزاحم میشم. آخرین سوال… این دوتا لینک زیر رو ببینید میخوام این دوتا رو از ایبی بخرم…فقط چون از آمریکا برام میارند گارنتی ندارن دیگه ولی قیمتش ارزون تر میافته برام با توجه با لوازمی که همراه پگ هست. نظرتون چیه؟ از ایران بگیرم بهتره یا از اونجا برام بیارن؟
  http://www.ebay.com/itm/171724811033
  http://www.ebay.com/itm/122108383822

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۲۳ ب.ظ

   سلام مجدد
   باتری d3400 ظرفیت ۱۲۰۰ شات داره و نیازی به باتری اضافه و فیلتر لنز و مواردی از این قبیل ندارید. قیمت این دوربین در بازار تهران بسیار معقوله و با گارانتی ۲ ساله ارائه میشه. خرید از فروشگاههای خارجی به شرطی ارزنده‌ست که اختلاف قیمت زیادی داشته باشه، در غیر این‌صورت از داخل بخرید. اگر تهران هستید علاوه بر قیمت فروشگاه‌های آنلاین، بصورت حضوری به بازار مراجعه کنید و ارزون‌ترین قیمت رو با گارانتی تهیه کنید (دقت کنید که جعبه پلمپ باشه و در حضور شما باز و تست بشه).
   در خرید از فروشگاههایی مثل e-bay اولا مطمئن بشید که آکبند باشه و ثانیا دوربین، لنز، سه پایه و کارت حافظه (ترجیحا سن دیسک Extreme Pro 32 GB) براتون کفایت میکنه. به هیچ‌وجه بابت فیلتر لنز پول ندید چون هیچ کارایی نداره و از شارپنس تصاویر هم کم میکنه (در این مورد به تبلیغات فروشنده‌ها اصلا توجه نکنید). خرید کیف و لوازم دیگه هم از نظر من لزومی نداره!
   دقت کنید که در بسته‌بندی لنز، هود هم باشه و حتما استفاده کنید.

 18. مهران

  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱:۱۲ ب.ظ

  سلام
  تو سایت dxomark وقتی تست لنز های پرایم ۳۵mm و ۵۰mm رو مقایسه میکنیم لنز ۵۵ تقریبا در تمامی پارامتر ها از لنز ۳۵ بهتر است و شارپنس بهتری هم داره ولی چرا در امتیاز کلی dxomark لنز ۳۵ امتیاز بیشتری نسبت به لنز ۵۵ داره؟ من بین لنز ۳۵ و ۵۵ گیر کردم واقعا!

  • مجید علی‌اصغری

   ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۰۱ ب.ظ

   سلام
   اختلاف شارپنس بین این دو لنز خیلی کمه، معمولا لنزهایی که تله‌تر هستند تصویر شارپ‌تری ارائه میدن.
   لنز ۵۰mm f1.8g روی دوربین کراپ فاصله کانونی ۷۵ میلیمتر ارائه میده، یعنی کاملا ایده‌آل برای عکاسی از چهره، آتلیه و ثبت تصاویر بوکه. اما براحتی نمیتونید از مراسمات خانوادگی و جمع دوستان عکس بگیرید چون زاویه عریضی بهتون نمیده و مجبورید از سوژه فاصله بگیرید، مشکل اینه که اغلب خونه‌ها و فضاها کوچک هستند و همچین امکانی وجود نداره!
   لنز ۳۵mm f1.8g روی دوربین کراپ فاصله کانونی ۵۲٫۵ میلیمتر ارائه میده، یعنی ایده‌آل برای عکاسی از چهره، عکاسی خیابانی، عکاسی خانوادگی، ثبت تصاویر بوکه و …
   لنز ۳۵ میلیمتری در مجموع کاربردی‌تره

 19. مهران

  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۹:۴۷ ب.ظ

  ممنون از راهنمایی های عالیتون. یک سوال دیگه مطمین ترین و ارزان ترین جایی که میشه این دوربین رو ازش تهیه کرد کجاس؟
  بهترین گارانتیش همون ایده آله؟
  بیمه کارآفرینه کاربردی داره واقعا؟
  این مدل دوربین تایوانیه یا ژاپنی؟
  کلا در مورد خرید به چه چیزایی توجه کنم؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۱ ق.ظ

   به‌شخصه تجربه‌ و آشنایی با این بیمه‌نامه‌ها ندارم.
   تایوان و ژاپن نداره، به این موارد توجهی نکنید
   از هر جایی که «پک پلمپ دوربین» رو با گارانتی به قیمت ارزونتری میداد تهیه کنید، در مورد لنز هم همینطور

 20. مهران

  ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۷:۴۵ ب.ظ

  سلام
  آیا میشه از لنز های ۳۵mm پرایم کانن برای این دوربین به جای ۳۵ نیکون استفاده کرد؟ مث اینکه قیمت لنز ۳۵ کانن خیلی کمتر از نیکونه.
  به نظرتون چه مدلی از کانن تو این رنج قیمت میتونه بهتر از این دوربین باشه برای عکاسی و فیلم برداری؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۸:۵۹ ب.ظ

   سلام ب شما
   خیر، از لنزهای این دو برند برای برند مخالف استفاده نکنید
   کانن هیچ دوربینی در بازه‌ی قیمت کمتر از ۲ میلیون تومان نداره که در زمینه‌ی عکس بهتر از D3400 باشه. کیفیت عکس این دوربین در شرایط عادی و استیبل (مانند عکاسی پرتره و خانوادگی)، حتی از دوربین ۴ میلیونی ۸۰D هم بهتره!

 21. مهران

  ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲:۳۴ ب.ظ

  بین دوربین D3400 و D5500 به نظرتون کدوم در کل بهتره؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۳۰ ب.ظ

   سلام
   d5500, البته انتخاب از روی اجباره!
   نیکون در دوربینهای d5600 و d3400 کیفیت سنسور و خصوصا سرعت فوکوس در حالت لایویو و فیلمبرداری رو نسبت به نسلهای قبل ارتقا داده. بهمین علت بهتره d5600 رو انتخاب کنید که در این رده دوربین خوبی محسوب میشه

 22. Mohsen

  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۳۸ ب.ظ

  مشاور گرامی سلام.
  من بدنه دوربین رو میخوام بخرم و بعد از تحقیق باید لنز مورد نیازم رو هم بگیرم.
  اما بین نیکون ۳۴۰۰ و ۵۶۰۰ حقیقتا دو دول هستم.
  من معتاد عکس گرفتن با خانواده در پیک نیک ها هستم اما مثلا وقتی جشن تولدی هم داریم، حتما فیلم میگیرم که اصلا نباید صدای دوربین هم ضبط بشه.
  اولا بادی ۳۴۰۰ یا ۵۶۰۰؟
  ثانیا: نداشتن نمایشگر لمسی در ۳۴۰۰ ضعف مهمی حساب میشه؟
  ثالثا سلطان عکس در دوربین های زیر ۲۵۰۰ چیه؟
  اگر راهنمایی خاصی هم برام دارید لطف بفرمایید.
  سپاسگذار.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۲ ق.ظ

   سلام به شما
   از قیمت روز دوربین‌ها اطلاع دقیق ندارم، اما قطعا d5600 انتخاب بهتری هست، بسیار کاربردی‌تره در تمامی زمینه‌ها.
   اگر تمامی امکانات و قابلیت‌های d5600 رو جزو ملزومات اصلی یک دوربین فرض کنیم، اون‌وقت d3400 یک دوربین ناقص خواهد بود!
   انتخاب d3400 فقط به سه شرط منطقیه:
   ۱- نخواهید بیشتر از ۱٫۶ میلیون هزینه کنید
   ۲- یک عکاس حرفه‌ای باشید و نیاز به یک دوربین دمِ دستیِ ارزون و جمع‌ و جور داشته باشید
   ۳- از اسم d5600 بدتون بیاد!

 23. مهران

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۴۶ ب.ظ

  سلام
  این دوربین لرزشگر تصویر برای فیلم برداری نداره. ایا فیلم برداری رو مشکل نمیکنه. در صورتی که دی ۱۳۰۰ لرزشگر تصویر در فیلم برداری داره.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۰۴ ب.ظ

   سلام
   هیچیک از دوربین‌های DSLR نیکون و کانن لرزشگیر داخل بنده ندارند. باید از لنزهای دارای لرزشگیر استفاده کنید (در کانن دارای پسوند IS و در نیکون پسوند VR)
   توجه داشته باشید که لنزهای پرایم بجهت امکان ثبت عکس با سرعت‌های بالا، لرزشگیر ندارند و نیازی هم ندارند. در این نوع لنز بدنبال نوع دارای لرزشگیر نباشید

 24. مهران

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۰۶ ب.ظ

  یه دفعه قبلا گفتید دوربین به فیلتر نیاز نداره….آیا واقعا به لنز و سنسور آسیبی نمیرسه بدون فیلتر؟ پس اصلا ماهیت فیلتر چیه؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۲۱ ب.ظ

   در مورد ماهیت فیلترها در اینترنت جستجو کنید، اما در مورد اینکه لزومی نداره استفاده کنید و هزینه‌ی بی‌مورد هست، نظر شخصی خودم رو عرض کردم.
   اتفاقا بسیاری از عکاسان حرفه‌ای هم همین دیدگاه رو دارند. تولیدکننده‌ی لنز چندین و چند مرحله‌ی خاص روی عدسی لنز انجام داده تا به اون شارپنس و استاندارد مورد نظر برسه اون‌وقت یه طلق میندازید روش و همه اون زحمات رو هدر میدید؟؟!! حتی فیلترهای ۲۰۰ هزار تومانی روی شارپنس تصاویر تاثیر منفی دارند، چه برسه به فیلترهای ۲۰ الی ۱۵۰ تومانی رایج در بازار. البته فیلترهای گران‌قیمت و خاص که توسط حرفه‌ای‌ها استفاده میشن از این قاعده مستثنا هستند

 25. مهران

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۰۰ ب.ظ

  سلام
  اگه روی این دوربین یه رم ۱۶ گیگ بندازم چندتا عکس و یا چقد فیلم برداری با بهترین کیفیت جا میگیره؟

 26. محمد

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۲۱ ب.ظ

  سلام
  من دوربین های D3300 و D3400 رو با هم مقایسه کردم الان هر دو با لنز جرید ارئه میشن. توی امکانات خود بدنه هم هرکدوم یه ویژگی هایی داره…ولی ۳۳۰۰ ده هزار تومن ارزون تره آیا واقعا ارزش داره خرید ۳۴۰۰ به جای ۳۳۰۰؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۳۹ ب.ظ

   سلام
   بارها و بارها این سوال به اشکال مختلف پرسیده شده و پاسخ دادیم.
   از دید ما D3400 دوربین بهتر، بروزتر و ارزنده‌تریه
   موفق باشید

 27. رضا

  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱:۰۶ ق.ظ

  با سلام لطفا با توجه به دانش و تجربتون راهنمایی کنید
  میخوام با توجه به بررسیهایی که کردم دوربین نیکون ۵۵۰۰ بگیرم.لطفا راهنمایی کنید که کدوم کار روانجام بدم:
  ۱-گرفتن دوربین با لنز کیت ۱۸-۱۴۰
  ۲-گرفتن بادی دوربین به همراه دو لنز ۳۵ میلیمتری ویک لنز af-p 70-300
  مبتدی هستم و علاقه به عکاسی دارم وتازه میخوام شروع کنم. تقریبا از تمامی حالتهای عکاسی مثل عکاسی از مناظر،حیوانات و خصوصا پرندگان در حال پرواز،عکاسی از داخل ساختمانهای تاریخی،عکاسی در شب ، عکاسی ماکرو و پرتره علاقه مندم و میخوام تجربشون کنم.
  ممنون از پاسخ وراهنماییتون

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱:۰۴ ب.ظ

   سلام
   ۱- خیر
   ۲- بله
   توجه داشته باشید که لنز ۳۵ میلیمتر رو با پسوند G و لنز AF-P 70-300 رو از نوع دارای پسوند VR تهیه کنید. البته هیچیک از اینها برای عکاسی ماکرو مناسب نیستند.
   ضمنا برای عکاسی از پرندگان درحال پرواز بهتره دوربین دارای فوکوس سریع‌تر و بهینه‌تر مثل D5600 یا D7200 و با کمی صبر D7500 رو مدنظر قرار بدید.

 28. فاضل

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۰۲ ب.ظ

  سلام خسته نباشید.
  بین d3400 و d5500 و d5600 کدومو پیشنهاد میکنین؟
  واسه اولین باره میخوام dslr بگیرم ولی تقریبا یه چیزایی درباره عکاسی و دوربین میدونم.
  ممنون.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۲۴ ب.ظ

   سلام ب شما
   D5600
   موفق باشید

 29. AMIRHOSEIN

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۰ ب.ظ

  با سلام
  یه سوال داشتم
  میخواستم ببینم چه جوری میشه تو دوربین D3400 نیکون
  قسمت اینفو عکسی رو باز کرد؟؟؟؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱:۳۴ ق.ظ

   با عرض پوزش، متوجه نشدم!
   اگر دوستان و خوانندگان متوجه شدند و پاسخش رو میدونند راهنمایی کنند

  • امیر

   ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ در ۹:۳۶ ب.ظ

   عکسی که میخوای رو باز کن بعد از روی دکمه جهت ها (دایره ای شکل ) جهت بالا رو انتخاب کن اطلاعات عکس رو نشون میده

 30. مسعود

  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۳ ب.ظ

  من بین خرید ۱۳۰۰d کنون و ۳۴۰۰ نیکون موندم. قصدم اینه یه ۱۳۰۰d کنون رو با لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM تهیه کنم که قیمتش برابر با نیکون ۳۴۰۰ با لنز ۱۸-۵۵ هست. من هدفم پرتره هست بیشتر. به نظرتون همین مدل کنون با این لنز رو بخرم یا نیکون رو با لنز ۱۸ بخرم و بعدا یه لنز ۵۰ براش تهیه کنم؟ من از دوتا دوربین خوشم میاد ولی چون از خیلی ها مشورت گرفتم نمیتونم تصمیم بگیرم کدوم رو بگیرم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۵ ب.ظ

   سلام
   خریدن ۱۳۰۰d پول دور ریختنه
   برای پرتره، D3400 با لنز ۵۰mm f1.8g بهترین انتخاب هست
   موفق باشید

 31. امیرحسین کریمی

  ۴ خرداد ۱۳۹۶ در ۶:۲۱ ب.ظ

  سلام آقای علی اصغری
  بنده قصد ساخت کلیپ های خیابانی و محیط شهری دارم و تقریبا میزان استفاده از فوکوس دستی و اتوماتیک برام ۶۰ ب ۴۰ درصد هست
  ب شخصه تجربه عکس های کانن های مبتدی واقعا برام دلسرد کننده س و ب همین جهت نیکون رو انتخاب میکنم
  اما نظرات در مورد فیلمبرداری نیکون کمی نگرانی ایجاد کرده و اینکه چون میکروفن باید استفاده کنم d3400 ک ورودی میکروفن نداره برام منتفیه
  با این حال آیا استفاده از d3300 برای ساخت کلیپ دردسر ایجاد نمیکنه؟ تفاوت فیلمبرداری کانن و نیکون مبتدی در حدی هست ک از کیفیت عکاسی نیکون بگذرم؟
  و اینکه لنز ۱۸ ۱۴۰ چ مقدار تو فیلمبرداری ضعیفه؟ یا ۳۵ میلیمتر چطور؟
  تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۶ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۸ ب.ظ

   سلام ب شما
   با توجه به اولویت بخش فیلم، کانن ۸۰۰d بهمراه یک یا هر دو لنز ۴۰mm و ۲۴mm f2.8 stm نیازتون رو در هر دو بخش عکس و فیلم پوشش میده
   موفق باشید

 32. مسعود جعفری پور

  ۵ خرداد ۱۳۹۶ در ۶:۲۸ ب.ظ

  سلام آقا مجید
  اولا بخاطر پاسخ های دقیق و صبورانه شما تشکر میکنم چون خودم وبسایت دارم و تا حدودی درک میکنم.
  من بعد از حدود شش ماه تحقیق واقعا سخت برای دوست صمیمیم با توجه به بودجه ام یه d7100 کادو گرفتم و چون خیلی با هم هستیم و ایشون هم عکاس علاقه مند هستند خیلی راضی ان و خودم هم راضی ام . حالا از وقتی عکسای ایشون رو دیدم علاقمند شدم . خودم یه دوربین ۳۴۰۰ کادو گرفتم که از مالزی خریداری شده ، آشنایی دارم که چون هنوز آکبنده برام با مدل دیگه ای عوض کنه . یه دوست عکاس حرفه ای دارم که بهم گفت ۳۴۰۰ در برابر ۷۱۰۰ و حتی کنون ۷۰۰ مثل اسباب بازی میمونه . حالا به نظر شما ۳۴۰۰ واقعا تو دی اس ال آر ها اسباب بازیه ؟ یا میشه باهاش عکس های زیبا گرفت؟
  ببخشید که سوالم طولانی شد .
  متشکرم

  • مجید علی‌اصغری

   ۶ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۱ ب.ظ

   سلام ب شما
   اسباب‌بازی خوبی کادو گرفتید! این اسباب‌بازی با لنز پرایم ۳۵ میلیمتر f1.8g عکس‌هایی میگیره که به اسباب‌بازی بودنش شک کنید!
   به این حرفها توجه نکنید، d3400 با توجه به مقوله‌ی قیمت، بهترین دوربین در زمینه‌ی کیفیت عکس تا به این تاریخه. حظش رو ببرید

 33. علیرضا یغمایی

  ۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۱۲ ب.ظ

  سلام و ارادت ممنون از اطلاعات خوبتون… اما من یک سوال دارم . میخوام بدونم من یک دوربین ۳۴۰۰ با لنز ۱۸-۱۴۰ بگیرم بهتره یا یه دوربین ۵۵۰۰ فکر کنم که همچین لنزی روش هست… اما سوال دوم اینه ال سی دی تاشو بهتره یا ثابت ؟ یه عده میگن تاشو برای عکاسی در زوایای مختلف خوبه اما احتمال خراب شدن یا شکستنش بیشتره . ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • مجید علی‌اصغری

   ۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۸:۳۵ ب.ظ

   سلام ب شما
   ماه آینده اولین دوربین دی‌اس‌ال‌آر فول‌فریم کانن با نمایشگر لمسی بازشو به اسم ۶D Mark II به بازار میاد. معنیش اینه که دوره‌ی نمایشگرهای ثابت به‌ سر رسیده.
   قطعا نمایشگر بازشو لمسی رو در اولویت قرار بدید. لنز ۱۸-۱۴۰ بلحاظ فاصله کانونی دستتون رو کاملا باز میگذاره، اما در فضاهای کم‌نور مثل داخل اتاق، کیفیت تصویرش ممکنه ناامیدکننده باشه. بهتره به لنزهای با گشادگی دیافراگم زیاد مثل انواع پرایم فکر کنید

 34. سعید

  ۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۶ ب.ظ

  با سلام و تشکر بابت جواب های خوب و صبورانتون
  بنده تازه میخوام عکاسی شروع کنم بعد از کلی تحقیق بین سه مدل D3400 & D5300 & D5500 شک دارم با توجه به قیمتشون کدومشون ارزش خرید بیشتری داره بنده در سایت های خارجی هم کلی تحقیق کردم مثلا سایت Doxmark امتیاز D3400 بیشتر بود اما در بعضی سایت های دیگه امتیاز D5500 ممنون میشم اگر کمکم کنید
  در ضمن من برای مصرف خانگی و گهگاهی مسافرت و در طبیعت احتیاج دارم ممنون میشم اگه جوابم رو به ایمیلم بفرستین چون من دریانوردم ودسترسیم به اینترنت یکم محدوده ممنون

  • مجید علی‌اصغری

   ۹ خرداد ۱۳۹۶ در ۳:۳۸ ق.ظ

   سلام
   ارسال شد

 35. محسن

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ در ۷:۳۸ ب.ظ

  سلام علیکم
  خیلی ممنون میشم سؤالات بنده رو هم پاسخ بدهید
  ۱-تفاوت لنزهایی که یک عدد ثابت دارند مثل ۳۵پرایم با لنز استاندارد این دوربین که ۱۸-۵۵ هستش که بصورت بازه ایه چیه؟
  ۲-اگر میشه مثالی بزنید که نمایشگر چرخان چه کاربرد مؤثری داره؟
  ۳-درگاه شارژ این دوربینها به گونه ای هست که با پاوربانک موبایل شارژ بشوند؟باتریشون قابل جداشدنه؟
  ۴-اگر میشه مثالی بزنید که نمایشگر لمسی چه کاربرد مؤثری داره؟
  ۵-لنز ۱۸-۵۵ میتونه هم عکاسی ماکرو بکنه هم عکاسی منظره؟برای پرتره هم خوبه؟(بنده قصد حرفه ای شدن ندارم فعلا، فقط برای علاقه به عکاسی و ثبت عکسهای رضایت بخش برام کافیه، پول آنچنانی هم ندارم برای خرید لنزهای مختلف)
  با عرض پوزش از سؤالات زیادم

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۱۹ ب.ظ

   سلام
   ۱- زاویه دید (فاصله‌ی کانونی) لنزهای پرایم قابل تنظیم و تغییر نیست. باید خودتون به عقب و جلو برید.
   ۲- تنظیم نقطه فوکوس از طریق لمس صفحه (البته در برخی از دوربین‌ها که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند) – عکاسی سلفی – عکاسی از ارتفاع پایین یا بالاتر از چشم – مرور ساده‌تر تصاویر و همچنین تنظیمات سریعتر و ساده‌تر دوربین
   ۳- باتریها جدا میشن اما فقط برخی دوربین‌ها قابل شارژ با لپتاپ یا پاوربانک هستند
   ۴- کارکردن با نمایشگر لمسی و غیر لمسی مثل کار با گوشی موبایل لمسی و غیرلمسیه
   ۵- لنز بخش بسیار مهمی در دوربین‌های حرفه‌ایه. به دوستانی که قصد خرید دوربین با لنزهای ضعیف مثل ۱۸-۵۵ یا ۱۸-۱۴۰ دارند پیشنهاد میکنم آیفون ۷ یا گلکسی اس ۸ بخرند.
   موفق باشید

 36. امیر

  ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  سلام لنز ۵۰mm f.1/8 add به نظرتون برای این دوربین چطوره؟ قیمتش حدود ۴۵۰ تومنه

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۲۳ ب.ظ

   سلام
   لنزی با این مشخصات (۵۰mm f.1/8 add) وجود نداره
   اگر منظورتون ۵۰mm f.1/8 d هست، لنز مناسبی نیست چون فوکوس خودکار نداره. نیکون d3400 هم موتور فوکوس داخلی نداره. یعنی باید بصورت دستی فوکوس رو تنظیم کنید که کار سخت و عذاب‌آوری برای افراد مبتدی و حتی نیمه‌حرفه‌ای محسوب میشه

 37. هاشمی

  ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۹ ب.ظ

  سلام آقای علی اصغری یک سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بکنید. با توجه به اینکه زیاد به طبیعت میرم یک دوربین برای عکس گرفتن در طبیعت میخام و بیشتر از پول این دوربین هم نمیدونم هزینه کنم. به نظر شما این دوربین مناسبه برای عکس برداری در طبیعت ؟
  یک سوال دیگه اینکه من گوشی موبایلم یک دوربین متوسط داره. به نظرتون یک گوشی مثل s7 samsung بگیرم بهتره یا که دوربین نیکون D3400؟ هیچ دیدی نسبت به اینکه کدوم یک عکس های خیلی بهتری میتونه بگیره از مناظر و تفاوت کیفیت عکساشون چقدره ندارم.
  ممنون از مطالب مفیدتون.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۰ ق.ظ

   سلام ب شما
   اگر در فضای بیرون و نور مناسب عکاسی میکنید، دی۳۴۰۰ بهمراه کیت لنز ۱۸-۵۵ میلیمتر AF-P G VR کفایت میکنه. اما اگر برای عکاسی خانوادگی (زیر نور لامپ) و فضاهای کم‌نور بخواهید عکاسی کنید، باید از لنزهای سریع و شارپ استفاده کنید مثل انواع پرایم.
   بدیهیه که دی۳۴۰۰ از دوربین گوشی بهتره. البته در صورتی که از لنز وایدِ سریع و شارپ استفاده کنید نه کیت لنز دوربین.
   گوشی الجی G6 در بین اسمارت‌فون‌ها بهترین دوربین رو برای عکاسی از طبیعت داره (تا به این تاریخ). در مقایسات مختلفِ سایت‌ها و منابع معتبر، دوربین این گوشی در عکاسی لنداسکیپ، حیات وحش، مناظر، گل‌ها و درختان، بهتر از رقبایی مثل اس۸, اس۷ و آیفون ۷ عمل کرده. البته اس۸ و اس۷ برای عکاسی پرتره و چهره بهتر هستند.
   موفق باشید

 38. هاشمی

  ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ در ۴:۱۸ ب.ظ

  سلام. به نظرتون خوبه بادی دوربین ۳۴۰۰ رو جداگانه بگیرم و لنز پرایم ۳۵ میلیمتر f1.8g رو هم بگیرم ؟ (در راستای کاهش هزینه ها!)
  هدفم بیشتر عکاسی منظره هست.
  آیا این لنز پاسخگوی نیازهای دیگر مصل عکاسی از چهره و … هم هست ؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۲ ق.ظ

   سلام
   بهترین نوع خرید دوربین، همین روشه. یعنی خرید بدنه بهمراه لنز مناسب
   ترکیب خیلی خوبیه و برای عکاسی خانوادگی، خیابانی، پرتره و بوکه مناسبه. بعلت اینکه زاویه‌ی عریضی در اختیارتون نمیگذاره، چندان برای عکاسی از ظبیعت و منظره مناسب نیست
   موفق باشید

 39. هاشمی

  ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۶ ب.ظ

  با سلام .خیلی ممنون از راهنمایی های قبلیتون. اگر بخاهم بدنه ۳۴۰۰ رو بگیرم لطفا یک لنز مناسب برای عکاسی منظره، چهره و آسمان شب بهم معرفی کنید. که البته قیمتش هم بالا نباشه خیلی.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

   سلام
   لنر شارپی که همه این کارها رو انجام بده ارزون نیست و بیش از ۲ میلیون قیمت داره; سیگما ۱۸-۵۵ میلیمتر f1.8 hsm
   میتونید نیکون ۳۵mm f1.8g بگیرید، زاویه عریض لازم برای عکاسی از آسمان شب و منظره رو در اختیار نمیگذاره اما برای عکاسی چهره، خانوادگی و خیابانی عالیه.
   موفق باشید

 40. MAJ

  ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۳۹ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای علی اصغری
  با توجه به توصیه های شماو اینکه من عکاس غیر حرفه ای هستم، میخوام لنز ۳۵mm f/1.8 g dx af-s بگیرم
  ایا لنزی هست که هم برای عکاسی از چهره مناسب باشه و هم عکاسی از طبیعت برای این دوربین
  و بنظرتون بهترین لنز زیر یک میلیون برای d3400 چیه
  و میخواستم بدون سری بعدی این دوربین کی معرفی میشه
  با تشکر 😉

  • مجید علی‌اصغری

   ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۱:۳۹ ق.ظ

   سلام ب شما
   لنز شارپ کمتر از ۱ میلیون که همزمان برای پرتره و طبیعت مناسب باشه، سراغ ندارم. اگه سایر دوستان میشناسند، بگن.
   بهترین لنز در این بازه قیمت همون ۳۵mm f1.8g یه
   با توجه به مدل‌های قبلی، احتمالا اوائل ۲۰۱۹
   موفق باشید

 41. MAJ

  ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

  لنزی که برای عکاسی از طبیعت و شب مناسب باشه برا این دوربین چی پیشنهاد میکنید
  خودم نظرم روی لنز af-p vr 70-300 هست
  و ی سوال دیگه اینکه برای عکاسی لنز های af-p بهترند یا af-s، در فیلم برداری فرق بزرگی دارن، میخوام بدونم ایا تو عکاسی هم همینطوره
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۱:۴۳ ق.ظ

   لنز ۷۰-۳۰۰ برای عکاسی از حیات وحش مناسبه نه طبیعت! این دو ژانر تفاوت‌ ظریفی با هم دارند. ضمنا بدرد عکاسی در شب و ستاره‌ها نمیخوره. برای عکاسی نجومی لنز واید با دیاف باز مناسبه.
   در عکاسی لایوویو (از طریق صفحه نمایش) تفاوت بین لنزهای af-p با af-s زیاده و فوکوس خیلی سریع‌تر صورت می‌گیره اما در بحث کیفیت عکس تفاوت خاصی وجود نداره (البته اگر تاثیر فوکوس سریعتر رو نادیده بگیریم!)

 42. حسین

  ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۴:۴۴ ب.ظ

  سلام
  میخواستم بدونم واسه شروع عکاسی چه دوربینی تهیه کنم
  خیلیم نمیخوام هزینه کنم

 43. محمد

  ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۹:۵۶ ب.ظ

  سلام
  من جایی مطالعه کردم ک لنز f1.8 35mm پرایم، شارپنس یک دست در تمام فریم رو در باز ترین حالت نمیده و گوشه های عکس تار میوفته، یعنی کلا دیاف بسته تر، شارپنس بیشتری تولید میکنه، درسته؟
  میشه یه لنز واید عالی معرفی کنید برا این دوربین.. بدون محدودیت قیمت..
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱ تیر ۱۳۹۶ در ۱:۵۲ ق.ظ

   سلام ب شما
   شارپنس معمولا در بازترین و بسته‌ترین میزان دیاف بدست نمیاد. در اغلب لنزها، بهترین شارپنس از f4.0 تا f8.0 بدست میاد. لنزهای پرایم هم از این قاعده مستثنا نیستند. لنز ۳۵ نیکون در دسته پرایم‌های ارزان این برند دسته‌بندی میشه و طبیعیه که در دیاف باز، شارپنس خصوصا در گوشه‌های عکس نامطلوب باشه.
   از نظر من لنز سیگما ۱۸-۳۵ میلیمتر f1.8 hsm بهترین لنز زوم واید برای دوربین‌های کراپ نیکونه
   موفق باشید

 44. سامان امیری

  ۵ تیر ۱۳۹۶ در ۱:۱۱ ق.ظ

  سلام.قصد خرید یک دوربین عکاسی برای مصرف خانگی رو دارم.به نظر شما بهترین انتخاب برای زیر ۱ میلیون تومان چیه؟
  خودم canon powershot sx710 مد نظرمه.
  ممنون از کارشناسان عزیز. ۰۹۳۹۳۷…۶ امیری

  • مجید علی‌اصغری

   ۵ تیر ۱۳۹۶ در ۱:۲۳ ب.ظ

   سلام
   لطفا از گذاشتن شماره تماس پرهیز کنید. در صورت نیاز به مشاوره می‌تونید از قسمت مشاوره‌ی سایت استفاده کنید.
   بهترین دوربین با هزینه‌ی کمتر از یک میلیون تومان، دوربین گوشی شماست. خربد دوربین‌هایی مثل کنون sx710 دور ریختن پوله. این دوربین‌ و مدل‌های مشابه، سنسور کوچکی دارند و کیفیت عکسشون از اس۷ و اس۸ و الجی جی۶ و آیفون۷ کمتر نباشه بیشتر نیست!
   موفق باشید

 45. سامان امیری

  ۵ تیر ۱۳۹۶ در ۴:۰۳ ب.ظ

  چشم.کارتون خیلی درسته.بین دوربین های زیر ۱٫۵۰۰ به فکر خرید nikon 3400 باشم

  • مجید علی‌اصغری

   ۵ تیر ۱۳۹۶ در ۴:۳۸ ب.ظ

   انتخاب خوبیه
   موفق باشید

 46. Diakoo

  ۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۹:۲۲ ق.ظ

  با سلام
  ممنون از راهنمایی های خوبتون
  بین این سه تا دوربین شما کدوم رو به ترتیب بهتر میدونید
  d3400 , Canon PowerShot sx60 و Canon G1 Mark ii
  البته میدونم هرکدوم از اینها متفاوتن یکی Dslr و یکی سوپر زوم و اون یکی بریج
  اما خب من می خوام برای عکسهای باکیفیت خونوادگی و پرتره و مسافرت ازش استفاده کنم.
  پیشنهاد شما چی هست. راحتی استفاده و ترجیحا اندازه جمع و جور تر و مهم تر از همه کیفیت عکسها اولویت های منن
  ممنون

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

   سلام
   نیکون D3400 قابل قیاس با دو نمونه دیگه نیست. اولی اسباب بازیه، سومی هم منسوخ
   بدنه بهمراه لنز af-s 35mm f1.8g تهیه کنید
   موفق باشید

 47. ساره سرمدی

  ۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۱ ب.ظ

  سلام،این قابلیت اسنپبریج برای تبادل محتوا با هر دستگاهی که بلوتوث داره قابل استفاده هست؟ممنونم

  • مجید علی‌اصغری

   ۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۵ ق.ظ

   بله. به هر گوشی یا تبلت متصل میشه. باید اپلیکیشن نیکون رو روی گوشی یا تبلت نصب کنید تا راحت‌تر استفاده کنید.

   • ساره سرمدی

    ۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۶:۲۰ ب.ظ

    ممنون از راهنماییتون

 48. ساره سرمدی

  ۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۱:۳۳ ب.ظ

  سلام،با تشکر از صبر وحوصله و جوابگویی شما
  من با توجه به بررسی های زیاد و همچنین خوندن مقالات و جوابهای شما به دوستان و در نظر گرفتن هدف خودم از عکاسی که عکس از فرزندانم ،خانوادگی و مسافرت هست تصمیم گرفتم نیکون ۳۴۰۰به همراه لنز ۱۸-۱۴۰بگیرم،اما الان دیدم بهتره قبل خرید یه نگاهی به دوربینهای کامپکت بندازم ،نظر شما در مورد کاننG1x مارک۲ چی هست،نسبت به نیکون۳۴۰۰؟یا اگه کامپکت مناسبی انتخاب نکردم و شما مورد کامپکت بهتری نسبت به دومورد انتخابی من سراغ دارید لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۲:۴۳ ب.ظ

   سلام
   به این موضوع توجه داشته باشید که دوربین گوشی‌هایی مثل گلکسی اس۸ و ۷ نسبت به دوربین‌های کراپ نیکون و کانن که لنز با دیاف پایین دارند (مثل لنز ۱۸-۱۴۰)، در محیط داخل خانه و در اغلب موارد عکس‌های بهتری می‌گیرند.
   این موضوع به معنای ضعف دوربین‌های DSLR نیست بلکه اهمیت تاثیر لنز رو گوشزد میکنه. یعنی مهمترین بخش عکاسی حرفه‌ای لنزه و بس.
   نمیخوام ذوق شما رو نسبت به انتخابتون کور کنم اما برام جای سواله که این دوربین با اون لنز بزرگ و سنگین و کم‌خاصیت که حملش هم سخته و بعد از مدتی میشه جزیی از دکور خونه، دقیقا به چه دردتون میخوره؟!
   شما باید بر اساس نیازهای واقعیتون انتخاب انجام بدید; دوربینی با کیفیت عکس و فیلم عالی برای مصارف خانوادگی که سبک و قابل حمل باشه و کیفیت به مراتب بهتر از دوربین گوشی‌های پرچمدار در اختیارتون بگذاره.
   بر این اساس بهترین انتخاب‌ها با قیمت کمتر از ۴ میلیون تومان بترتیب;
   ۱_ کانن M5 با لنز ۲۲mm f2 stm
   ۲_ کانن ۸۰۰d با لنز ۲۴mm f2.8 stm
   قیمت کمتر از ۳ میلیون;
   ۱_ کانن M6 با لنز ۲۲mm f2 stm
   ۲_ کانن ۷۵۰d با لنز ۲۴mm f2.8 stm
   موارد بالا برای عکس و فیلم کاربرد دارند. انتخاب‌های زیر از نیکون، برای عکاسی خیلی بهتر از موارد بالا هستند اما برای فیلمبرداری چندان نمیتونید روشون حساب کنید مگر اینکه حتما از لنز دوم (af-p 18-55mm g vr) استفاده کنید;
   ۱_ نیکون d5600 با لنز ۳۵mm f1.8g
   ۲_ نیکون d3400 با لنز ۳۵mm f1.8g
   به موارد دیگه هم فکر نکنید.
   موفق باشید

 49. ساره سرمدی

  ۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۳:۳۲ ب.ظ

  خیلی خیلی ممنون از توضیحات جامع و کامل شما،متشکرم

 50. محسن

  ۸ مرداد ۱۳۹۶ در ۵:۳۶ ب.ظ

  سلام
  میخوام بدونم لنز زیر یک میلیون تومن یا حوالی یه تومن وجود داره که هم لنز کیت(۱۸-۵۵) این دروبین رو پوشش بده(یعنی لنز خودشو بفروشم یه لنز جدا بگیرم) و هم برای تمام موارد عکاسی آدمو ارضا کنه؟
  مواردی اعم از پرتره، خیابانی، منظره، حیوانات، ماکرو (بخصوص منظره طبیعت)
  هدفم اینه بتونم عکسایی بگیرم که بشه در جشنواره های داخلی و چه بسا خارجی رقابت کنند یا مثلا روی سایتها و مجلات و … معروف بشن
  تا حالا دوربین DSLR نداشتم و فقط یه کامپکت داشتم قبلا و تا الانم فقط با موبایل عکس میگیرم ولی علاقه و استعدادم به درد میخوره

  • مجید علی‌اصغری

   ۸ مرداد ۱۳۹۶ در ۶:۱۰ ب.ظ

   سلام
   خیر، فعلا چنین لنزی با این قیمت وجود نداره.
   برای عکسهای خوب باید لنز پرایم ۳۵ یا ۵۰ میلیمتر f1.8g داشته باشید (ترجیحا ۳۵ به این علت ک کاربردی‌تره). اگر فیلمبرداری هم مهمه مجبور هستید در کنارش لنز af-p 18-55g vr هم داشته باشید

 51. آرمین

  ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۵:۲۹ ق.ظ

  سلام همون طور که داخل توضیحات گفته شده این دوربین فقط با نسبت تصویر ۳:۲ تصاویر خروجی رو بیرون میده
  من قصدم از خرید این دوربین بیشتر منظره و عکسهای خیابانی برای اینستگرام و عکس های مدل آتلیه ای در طبیعت (مدل) آتلیه ای و نه آتلیه ای)
  حالا خواستم ببینم نسبت تصویر این دوربین مشکلی ایجاد نمیکنه؟اگه میشه یه توضیح ساده در مورد نسبت تصویر بدید
  و اگه بدنه این دوربین رو جدا بخرم چه لنزی به من پیشنهاد میدید با توجه به نیاز هام؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۲ ق.ظ

   سلام
   از دید من مشکلی ایجاد نمیکنه هرچند ک بهتر بود نسبت‌های دیگه مثل ۱۶:۹ و ۱:۱ زو هم پشتیبانی میکرد.
   لنز af-s 35mm f1.8g تا حد زیادی پاسخگوی نیاز شماست
   موفق باشید

 52. سعيد

  ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۹:۰۵ ق.ظ

  سلام و ممنونم از پاسخ گوییتون
  من بین کنون ۱۳۰۰d و d3400 یکی رو میخوام انتخاب کنم
  میخواستم کمکم کنید برای یک انتخاب خوب
  من اماتور هستم و میخواستم بدونم بهترین لنز برای عکاسی پرتره و عکاسی معمولی چیه و با لنز خودش به مشکل میخورم ؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۷ ب.ظ

   سلام
   دی۳۴۰۰ رو بهمراه لنز af-s 35mm f1.8g خریداری کنید. لنزکیت کیفیت عکس خوبی نداره. ۱۳۰۰دی هم دوربین مناسبی نیست
   موفق باشید

 53. پوریا

  ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۲ ب.ظ

  سلام.
  من بین خرید نیکون دی۳۴۰۰ با کنون ۷۵۰دی و ۱۳۰۰دی موندم
  اکثر فروشنده ها میگن کنون رنگای طبیعی تری میدی و توی عکاسی شب خیلی بهتره ولی تو سایت شما بهترین انتخاب ۳۴۰۰ نیکون هستش.
  و اینکه چرا میگین دی ۳۴۰۰ بهتر از ۱۳۰۰دی کنون هستش؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ در ۲:۱۶ ب.ظ

   سلام
   منظور شما اینه ک نمونه عکس‌ها و مقایسات داخل متن رو دیدید، خوندید و به نتیجه‌ی مناسب نرسیدید؟؟
   با احترام فراوان، چرایی موضوع در متن و نظرات بالا ب دفعات توضیح داده شده.
   خرید دوربین‌های رده‌پایه کنون مثل ۷۰۰d و ۱۳۰۰d دور ریختن پوله. نظرات فروشندگان هم محترمه اما واقعیت نداره!
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 14 =

بالا