بررسی تخصصی

بررسی تخصصی نیکون D3400

nikon-d3400-front-doorbin-info

نیکون حدود یک ماه پیش نسل جدید دوربین DSLR رده پایه خود یعنی دی۳۴۰۰ را معرفی کرد. این دوربین با فاصله ای کوتاه در بازار کشورمان نیز ارائه شده و هم اکنون (اواخر آبان ۹۵) با قیمت حدود ۱٫۷۰۰٫۰۰۰ تومان برای بدنه و کیت لنز استاندارد AF-P 18-55mm VR عرضه میشود. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی جامعی داشته باشیم بر DSLR نورسیده نیکون.

مشخصه های اصلی:

 • سنسور ۲۴ مگاپیکسل APS-C CMOS
 • فاقد فیلتر Low-Pass
 • سیستم فوکوس ۱۱ نقطه با ۱ نقطه کراس تایپ
 • عکاسی پیاپی ۵ فریم بر ثانیه
 • محدوده ایزو ۱۰۰ تا ۱۲۸۰۰
 • فیلمبرداری FullHD با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه
 • نمایشگر ۳ اینچی ۹۲۰ هزار نقطه ثابت
 • فناوری ارتباطی اسنپ بریج
 • باتری با ظرفیت ۱۲۰۰ شات

هنگام معرفی D3400 این شائبه بوجود آمد که با همان مدل D3300 مواجه هستیم که تنها بروزرسانی های مختصری مانند افزایش عمر باتری و بلوتوث (فناوری ارتباطی اسنپ بریج) را به خود دیده است. اما پس از بررسی سنسور این دوربین توسط آزمایشگاه معتبر DxOMark ورق برگشت و D3400 با کسب امتیاز مجموع ۸۶ میخ خود را بعنوان سلطان بلامنازع دوربین های رده مبتدی بر پیشانی رقبا کوبید!

nikon-d3400-dxo-mark-doorbin-info

داینامیک رنج و عمق رنگ در سنسور این دوربین بهبود یافته و به استاندارهای دوربین حرفه ای D7200 نزدیک شده است. ظاهرا در بخش ISO تغییر مثبتی روی نداده و حتی شاهد کمی پسرفت هستیم!

nikon-d3400-vs-d5500-vs-d3300-dxo-mark-doorbin-info

nikon-d3400-vs-canon-750d-vs-sony-a5100-dxo-mark-doorbin-info

البته نتایج آزمایشات در ایزوهای بالا در مقابل دوربین های رقیب، حکایت از عملکرد خوب D3400 دارد. تصاویر ثبت شده توسط این دوربین کیفیت بسیار مطلوبی داشته و با خروجی دوربینهای به مراتب گرانتر مانند کانن ۷۶۰D و نیکون D5500 قابل مقایسه هستند.

nikon-d3400-vs-canon-760d-high-iso-test-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با کانن ۷۶۰D در ایزو ۶۴۰۰ – فرمت JPEG

nikon-d3400-vs-canon-1300d-high-iso-test-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با کانن ۱۳۰۰D در ایزو ۶۴۰۰ – فرمت JPEG

nikon-d3400-vs-d5500-high-iso-test-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با نیکون D5500 در ایزو ۶۴۰۰ – فرمت JPEG

nikon-d3400-vs-d3300-high-iso-test-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با نیکون D3300 در ایزو ۶۴۰۰ – فرمت JPEG

عملکرد D3400 در فرمت RAW و ایزو های بالا نیز کاملا قابل قبول است، حتی در قیاس با دوربین های گرانتر. به تصاویر زیر توجه کنید:

nikon-d3400-vs-canon-760d-high-iso-test-raw-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با کانن ۷۶۰D در ایزو ۳۲۰۰ – فرمت RAW

nikon-d3400-vs-d5500-high-iso-test-raw-doorbin-info

مقایسه نیکون D3400 با نیکون D5500 در ایزو ۳۲۰۰ – فرمت RAW

نمونه عکس های ثبت شده با نیکون D3400

برای دیدن تصاویر در ابعاد بزرگتر، روی آنها کلیک کنید.

nikon-d3400-sample-image

نمونه عکس ثبت شده با نیکون D3400 و کیت لنز استاندارد – ISO 100

nikon-d3400-sample-image-01

نمونه عکس ثبت شده با نیکون D3400 و کیت لنز استاندارد – ISO 3200

nikon-d3400-sample-image-02

نمونه عکس ثبت شده با نیکون D3400 و کیت لنز استاندارد – ISO 12800

با درنظرگرفتن این موضوع که کیت لنز استاندارد دوربین های رده پایه کیفیت چندانی ندارد، تصاویر ثبت شده خصوصا در فرمت JPEG کاملا قابل قبول هستند. با این وصف در صورت استفاده از لنزهای باکیفیت مانند لنزهای پرایم ۳۵mm f/1.8G و یا ۵۰mm f/1.8G می توان تصاویری به مراتب شارپ تر و زیباتر ثبت نمود.

یکی از موارد دوست داشتنی D3300 که در D3400 نیز شاهدش هستیم، ADL یا Active D-Lighting نام دارد که تنها در فرمت JPEG در دسترس است. این قابلیت هنگام عکاسی از فضاهای با کنتراست بالا وارد عمل شده و باعث حفظ جزییات در قسمتهای تیره عکس میگردد.

nikon-d3400-sample-image-03

تاثیر ADL در شرایط نوری با کنتراست بالا – ۱۸mm, F3.5, 1/1250, ISO 1400

نیازی به گفتن نیست که در عکاسی با فرمت RAW دست کاربر برای ادیت عکس و رسیدن به نتیجه مطلوب باز بوده و می تواند به تصویری بهتر از حالت ADL در فرمت JPEG دست یابد.

تصاویر دوربین تنها با نسبت ۳:۲ ثبت میشوند و خبری از نسبت های رایجی مانند ۱۶:۹ و حتی ۴:۳ نیست. D3400 همانند اسلاف خود از موتور فوکوس داخلی بی بهره است. بنابراین استفاده از لنزهای دارای پسوند G که از موتور فوکوس داخلی سود میبرند، الزامی است البته درصورتی که با فوکوس خودکار مشکلی نداشته باشید!

یکی از بزرگترین مشکلات دوربینهای رده پایه، عدم پوشش کامل ویزور (چشمی دوربین) از منظره ثبت شده در عکس نهایی است. تمامی مدلهای رده پایه نیکون همانند D5500 و D3300 همچنین رقبای آنها مانند کانن ۷۶۰D و ۷۵۰D و ۱۳۰۰D از این کاستی رنج میبرند، D3400 نیز از این قاعده مستثنا نیست. منظره یاب اپتیکال دوربین همانند نسل قبلی تنها ۹۵ درصد از منظره پیش رو که در عکس نهایی ثبت خواهد شد را به تصویر میکشد. میزان بزرگنمایی چشمی نیز ۰٫۸۵X است.

nikon-d3400-back-doorbin-info-01

نمایشگر ۳ اینچی در جای خود ثابت و از نوع غیر لمسی است. بنابراین نمیتوانید بین تصاویر سوایپ کرده یا زوم نمایید. دسترسی به این موارد تنها از طریق دکمه های چپ و راست نمایشگر میسر میباشد.

در قسمت پشتی دوربین تغییر خاصی نسبت به D3300 مشاهده نمیشود. این عدم تغییر در بخش بالایی دوربین نیز به چشم میخورد.

nikon-d3400-top-doorbin-info-02

در این بخش، حلقه تنظیم مودهای عکاسی با تنظیمات خودکار فراوان مانند AUTO, چهره، لنداسکیپ، ورزشی (اجسام متحرک) و ماکرو و دکمه های وایت بالانس، اینفو و ضبط ویدئو خودنمایی میکنند. فلش بالاجهنده دوربین نیز در قسمت جلویی کفشک پنهان شده است.

nikon-d3400-flash-doorbin-info

متاسفانه میزان نوردهی این فلش در ایزو ۱۰۰ حدود ۷ متر است که نسبت به نوردهی ۱۲ متری در D3300 کاهش داشته است.

سیستم فوکوس تشخیص فاز ۱۱ نقطه ای با ۱ نقطه کراس، عملکرد خارق العاده ای ندارد، پس توقع فوکوس خیلی سریع نداشته باشید. البته نسبت به نسل قبلی و دوربینهای بدون آینه رده پایه که اغلب آنها تنها از سیستم فوکوس تشخیص کنتراست سود میبرند، فوکوس کاملا سریع تری شاهد هستیم، اما درخشان نیست. نقاط فوکوس در منظره یاب چندان واضح نبوده، اما قابل تشخیص است!

در بخش لایو ویو که سیستم فوکوس به تشخیص کنتراست تبدیل میشود به مدد لنز جدید، فوکوس سریعتر و کم صداتری خواهید داشت. این موضوع در بخش ویدئو نیز تاثیر مثبت داشته و سر و صدای کمتری در فیلم های ضبط شده به گوش میرسد!

nikon-d3400-side-doorbin-info-01

در قسمت فیلمبرداری، شاهد تصاویری شارپ با جزییات بالا هستیم. در فیلم های ضبط شده توسط D3300 تاثیر Moire نمایان بود که خوشوقتانه در D3400 تاحد زیادی کنترل شده است. فوکوس خودکار در این بخش ببشترین ارتقا را داشته و سرعت فوکوس روی سوژه بالاتر رفته است. علاوه بر این فوکوس مداوم روی سوژه بسیار بهتر از نسل قبلی است.

ضبط تصاویر با نرخ ۶۰ فریم تنها به کلیپ های ۲۰ دقیقه و در نرخ های پایین به کلیپ های ۳۰ دقیقه محدود شده که چندان خوشایند نیست، اما موضوع آزاردهنده ای نیز محسوب نمیشود.

nikon-d3400-doorbin-info-01

نیکون در این دوربین از باتری لیتیوم یون EN-EL14a بهره برده که میزان شارژدهی آن حدود ۱۲۰۰ شات می باشد. این میزان شارژ باتری برای یک دی اس ال آر رده پایه، عالی است.

درگاه کارت حافظه D3400 از کارتهای SD و SDHC, SDXC پشتیبانی میکند. میکروفن داخلی دوربین تک کاناله است و در عین تعجب درگاه وردوی میکروفن برای اتصال انواع اکسترنال حذف شده است. یعنی نمیتوانید میکروفن خارجی خود را به این دوربین متصل کرده و ضبط صدای بهتری داشته باشید! سیستم اولتراسونیک پاک کننده سنسور نیز حذف شده که در نسل قبلی وجود داشت.

نتیجه گیری:

نیکون دی۳۴۰۰ یک دوربین جمع و جور و سبک با وزن کمتر از ۴۰۰ گرم است که در مقوله کیفیت عکس، فرسنگ ها از رقبای اصلی خود پیش است. داینامیک رنج، عمق رنگ و حتی بازدهی ISO این دوربین با توجه به پول پرداختی، عالی است. باتری قدرتمندی دارد، میتواند بدون نیاز به هزینه اضافه (هزینه وای فای) به گوشی هوشمند شما متصل شود و سرعت فوکوس و همچنین سر و صدای موتور فوکوس لنز، خصوصا هنگام ضبط فیلم ارتقاء چشمگیری داشته است.

از نکات منفی این دوربین نیز میتوان به حذف ورودی میکروفن، حذف سیستم پاک کننده سنسور، فوکوس خودکار آهسته در حالت لایو ویو، منظره یاب با پوشش ناقص (۹۵ درصد)، ثبت عکس تنها در نسبت ۳:۲, نبود نمایشگر لمسی و فلش ضعیفتر نسبت به نسل قبل اشاره نمود.

نظر شما در مورد این دوربین چیست؟ نقدها و سوالات خود را در مورد نیکون D3400 با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.  شاد باشید..

 

 

۲۶۷ دیدگاه

267 نظر

 1. ایزدیار

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۷:۳۷ ب.ظ

  سلام و دست مریزاد بابت همچین بررسی جامع و کاملی. عادت کرده بودیم همچین بررسیهایی رو تو سایت معتبر خارجی ببینیم. مطالب و بررسیها کاملا روشنگرانه و راهگشاست. لطفا دوربینهای حرفه ای تر را هم بررسی کنید. با تشکر

 2. میلاد

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۷:۴۷ ب.ظ

  سلام. حدودا دو سال میشه که گهگاه مطالب شما رو دنبال میکنم. اوایل خیلی بررسیهای سطحی میذاشتین و شخصا از سطح پایین بعضی از اونها خندم میگرفت و فقط برای دنبال کردن اخبار سر میزدم. اما خوشحالم که به نوعی در کارتون به بلوغ رسیدید و چنین مقاله ای منتشر میکنید. این مقاله کاملترین بررسی بود که در مورد این دوربین تو سایتای فارسی خوندم. تبریک میگم

 3. حسین

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۷:۵۱ ب.ظ

  همیشه طرفدار کنون بودم اما چند وقته نظرم داره برمیگرده. عجب دوربینی زده لامسب. کلی پول دادم ۷۵۰d خریدم!!!

 4. سلیمی نژاد

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۷:۵۹ ب.ظ

  شما اصلا میدونی که دوال پیکسل کانن چیه که داری ۷۵۰d و با این مقایسه میکنی؟ حالا حالاها مونده نیکون سیستم فوکوس مثل کانن بزنه. فوکس دوال پیکسل کانن میرزه به کل سیستم دوربینای نیکون. کافیه یبار فیلمبرداری کنید تا متوجه تفاوت بشید

  • حسین

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

   دوال پیکسل؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!! خخخخخخخخ این دوربین فوکوس هیبریدی داره نه دوال پیکسل!!!!
   فوکوس d۳۴۰۰ با لنز af-p دقیقا مثل فوکوس هیبریدی ۷۵۰d با لنزهای stm هستش. حالا حالاها مونده از دوربین سر دربیاری خخخخخخخخخخخخخ

 5. کیا

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۸:۰۳ ب.ظ

  دوربین خوبیه اما با این قیمت ارزش خزید نداره. همیشه اولش گرونه چند هفته بعد ارزون میشه

 6. mehrdad

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۸:۰۷ ب.ظ

  سلام ببخشید اگر سوالم آماتوریه. لنز نیکون d3200 به این میخوره؟ مشکلی تو فوکوس پیش نمیاد؟

  • مجید علی اصغری

   ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۸:۲۶ ب.ظ

   سلام ب شما
   هر لنزی که به d3200 بخوره به این هم میخوره. مشکلی هم در زمینه فوکوس نخواهید داشت و نتیجه ای مساوی یا بالاتر روی این بدنه دریافت میکنید.
   موفق باشید

   • mohadese

    ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۵۴ ب.ظ

    سلااام
    من تازه میخوام عکاسیه حرفه ای رو تجربه کنم..دوره هایی رو دارم شرکت میکنم.و علاقه ی خیلی زیادی داارم به عکاسی..میخوام یک دوربین خوب بخرم.تا ۳میلیون تومن..نطرات شما رو درباره ۳۴۰۰خوندم دلم قرص شد،اخه خودمم همین دوربین میخواستم.ولی میخوام ازتون بپرسم این دوربین تا کِی میتونه احتیاج منو تو عکاسی برطرف کنه.؟؟و اینکه باز کِی باید عوضش کنم حداقل تا ۳/۴سال این دوربین منو راضی نگه میداره یانه!؟؟
    خییلی ممنون بابت صبوری و دقتتون تو پاسخگویی..

    • مجید علی‌اصغری

     ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۳۶ ب.ظ

     سلام ب شما
     زمان ارتقاء دوربین ب خود شما برمیگرده و اینکه چقدر برای عکاسی زمان بگذارید. اگر مستمر عکاسی کنید و پیشرفت اساسی و محصوص داشته باشید فکر میکنم بعد از ۲ سال باید ب فکر ارتقا ب فول‌فریم باشید

 7. مهتاب

  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ در ۹:۴۹ ب.ظ

  فوکوس دی۳۳۰۰ تو فیلمبرداری فاجعه بود صدای موتور لنز فیلمو نابود میکرد! باید دید این چطوریه

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۷ ب.ظ

   مشکل صدای موتور فوکوس لنز هنگام فیلمبرداری با ارائه‌ی لنزهای سری AF-P حل شده. لازم نیست نگران این موضوع باشید

 8. ماریا

  ۲۸ آبان ۱۳۹۵ در ۳:۳۱ ب.ظ

  سلام .به نظر شما بهترین لنز برای این دوربین کدوم لنزه؟ ۱۸-۱۴۰ یا لنز کیت خود دوربین ؟

  • مجید علی اصغری

   ۲۸ آبان ۱۳۹۵ در ۳:۴۴ ب.ظ

   سلام ب شما. ب نظر شخصی من هیچ کدوم. لنز پرایم ۳۵mm F/1.8G یا ۵۰mm F/1.8G بهترین انتخابه (با درنظر گرفتن محدودیتهای لنزهای پرایم). اما برای مصارف خانوادگی و مراسمات و درصورتیکه فیلمبرداری براتون مهم باشه، لنز استاندارد دوربین (AF-P DX NIKKOR 18-55mm F3.5-5.6G VR) بخاطر ارتقاء سرعت فوکوس و حذف صدای موتور فوکوس انتخاب بهتری نسبت به ۱۸-۱۴۰ میلیمتره (البته تا وقتی که نیکون نسخه ارتقا یافته ۱۸-۱۴۰ رو عرضه کنه).
   موفق باشید

 9. میکاییلی

  ۲۸ آبان ۱۳۹۵ در ۹:۰۵ ب.ظ

  دوربینهای نیکون فقط به درد عکاسی میخورند. کسی که فیلمبرداری هم براش مهمه باید کنون بگیره

 10. ز.معماری

  ۷ فروردین ۱۳۹۶ در ۵:۲۲ ب.ظ

  بعنوان دوربین خانوادگی دی۳۴۰۰ بهتره یا دی۵۶۰۰ و یا دوربینهای ۷۵۰دی کنون؟ لطفا راهنمایی کنید چون بدجور توی انتخاب گیر کردم. فقط در نظر داشته باشید که قراره چند سال ازش استفاده کنیم پس بهترین انتخاب رو اعلام کنید.
  با تشکر

 11. مجید علی‌اصغری

  ۷ فروردین ۱۳۹۶ در ۵:۴۳ ب.ظ

  سلام ب شما
  از بین سه مدلی که مد نظر دارید، D5600 با لنز AF-P 18-55mm G VR انتخاب بهتریه و نیاز شما رو در تمامی بخش‌ها (عکاسی، فیلمبرداری و عکاسیِ لایو ویو) پاسخ میده. البته شارپنس و کیفیت این لنز در بخش عکاسی خصوصا در نور متوسط و کم چنگی به دل نمیزنه و بهتره در کنارش یک لنز پرایم ۳۵ میلیمتر F1.8G هم تهیه کنید.
  اگر خرید ۲ تا لنز براتون مقدور نیست، میتونید کانن ۷۵۰D بگیرید بهمراه لنز ۲۴mm یا ۴۰mm F2.8 STM که هم در بخش فیلمبرداری و لایوویو و هم برای ثبت عکس‌های خانوادگی شارپ و باکیفیت کارایی دارند.
  البته این رو درنظر داشته باشید که ۷۵۰D و سایر دوربین‌های رده‌پایه‌ی کنون در زمینه‌ی کیفیتِ عکس پشت سر D5600 و حتی D3400 قرار میگیرند.
  موفق باشید

 12. ندا پاک دست

  ۸ فروردین ۱۳۹۶ در ۸:۳۷ ب.ظ

  سلام
  کسایی که استفاده کردن، صدای موتور فوکوس تو فیلمبرداری هنوز هست یا نه؟؟ دی ۳۳۰۰ داشتم و بخاطر همین مشکل مجبور شدم بفروشم

  • پویا

   ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ در ۸:۰۴ ب.ظ

   صدای موتور فوکوس در لنز af-p کامل حذف شده . نسبت به d3300 که خییییلی بهتره. ۲ ماه میشه گرفتم و خیلی راضی هستم. اما کلا توصیه میکنم با دوربین اس ال ار فیلمبرداری نیکنید تو درازمدت به سنسور آسیب میزنه

 13. مهران

  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۲۹ ب.ظ

  سلام
  حذف شدن سیستم پاک کننده سنسور چه معایبی در طولانی مدت داره؟ و وقتی این سیستم حذف شده چطور میشه سنسور رو پاک کرد؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۵۴ ب.ظ

   اگر موقع عوض کردن لنز مراقبت کنید، سریع و در محیط بدون گرد و غبار و پُرز لنز عوض کنید و همچنین بی‌دلیل و مکرر لنز عوض نکنید، شاید هیچ‌وقت نیاز به تمیز کردن سنسور پیدا نکنید و متوجه بود و نبود این قابلیت نشید. ضمنا فکر نکنید که این قابلیت روی D3300 معجزه میکنه، بعید میدونم تاثیر ویژه‌ای داشته باشه.
   در هر حال هر دوربینی نقاط ضعف و قوت داره، باید ببینید خرید کدوم دوربین به اولویت‌های شما نزدیکه. در نهایت شما هستید که هزینه می‌کنید و باید با دل خوش استفاده کنید!

 14. مهران

  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۷ ب.ظ

  سلام
  نظرتون در مورد خرید این دوربین همراه این دو لنز
  AF-P DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR Lens
  AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED Lens
  چیه؟
  انتخاب خوبیه؟ یا همون لنز کیت کفایت میکنه؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲:۳۳ ق.ظ

   سلام ب شما
   تجربه نشون داده تب خرید لنزهای بزرگ و سنگین مثل ۷۰-۳۰۰mm بخاطر سختی جابجایی و همراه‌بردنشون زود فروکش میکنه و تبدیل به قسمتی از دکور اتاقتون میشن! ضمنا این لنز لرزشگیر نداره و کوچکترین لرزش دست تصویر رو خراب خواهد کرد خصوصا که بخاطر گشادگی دیافراگم کم، لنز سریعی نیست و شارپنس تصاویر هم چنگی به دل نمیزنه.
   لنز هر چقدر که کوچکتر، سبکتر و سریعتر باشه (گشادگی دیافراگم بازتری داشته باشه) قابل حمل‌تره، شارپنس بیشتری داره، انگیزه بیشتری به شما میده و علاقه‌تون رو به عکاسی بیشتر میکنه.
   اگر بخش فیلمبرداری براتون مهم نیست، خرید AF-P DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR هم توصیه نمیشه. اما درصورت اهمیت فیلمبرداری، بجهت فوکوس سریع و بی‌صدا مجبور به انتخابش هستید.
   بهترین لنز برای لذت بردن از عکاسی، لنزهای پرایم مثل ۳۵ میلیمتر و ۵۰ میلیمتر F1.8G هستند.
   موفق باشید

 15. مهران

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۳:۰۴ ب.ظ

  ممنون از پاسخ های جامعتون.

 16. مهران

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۳:۲۹ ب.ظ

  یه سوال دیگه اگه بخوام لنز پرایم بگیرم بین این دوتا لز ۳۵ و ۵۰ کدوم کاربرد بیشتری داره؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۰۶ ب.ظ

   لنز ۳۵ میلیمتری روی D3400 و سایر دوربین‌های کراپِ نیکون، فاصله‌ی کانونی ۵۲٫۵ میلیمتر ارائه میده که کاربرد بیشتری نسبت به فاصله‌ی کانونی ۷۵ میلیمتری لنز ۵۰ میلیمتر داره. البته شارپنس لنز ۵۰ میلیمتر کمی بیشتره

 17. مهران

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۴۳ ب.ظ

  سلام
  ببخشید اینقد مزاحم میشم. آخرین سوال… این دوتا لینک زیر رو ببینید میخوام این دوتا رو از ایبی بخرم…فقط چون از آمریکا برام میارند گارنتی ندارن دیگه ولی قیمتش ارزون تر میافته برام با توجه با لوازمی که همراه پگ هست. نظرتون چیه؟ از ایران بگیرم بهتره یا از اونجا برام بیارن؟
  http://www.ebay.com/itm/171724811033
  http://www.ebay.com/itm/122108383822

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۲۳ ب.ظ

   سلام مجدد
   باتری d3400 ظرفیت ۱۲۰۰ شات داره و نیازی به باتری اضافه و فیلتر لنز و مواردی از این قبیل ندارید. قیمت این دوربین در بازار تهران بسیار معقوله و با گارانتی ۲ ساله ارائه میشه. خرید از فروشگاههای خارجی به شرطی ارزنده‌ست که اختلاف قیمت زیادی داشته باشه، در غیر این‌صورت از داخل بخرید. اگر تهران هستید علاوه بر قیمت فروشگاه‌های آنلاین، بصورت حضوری به بازار مراجعه کنید و ارزون‌ترین قیمت رو با گارانتی تهیه کنید (دقت کنید که جعبه پلمپ باشه و در حضور شما باز و تست بشه).
   در خرید از فروشگاههایی مثل e-bay اولا مطمئن بشید که آکبند باشه و ثانیا دوربین، لنز، سه پایه و کارت حافظه (ترجیحا سن دیسک Extreme Pro 32 GB) براتون کفایت میکنه. به هیچ‌وجه بابت فیلتر لنز پول ندید چون هیچ کارایی نداره و از شارپنس تصاویر هم کم میکنه (در این مورد به تبلیغات فروشنده‌ها اصلا توجه نکنید). خرید کیف و لوازم دیگه هم از نظر من لزومی نداره!
   دقت کنید که در بسته‌بندی لنز، هود هم باشه و حتما استفاده کنید.

 18. مهران

  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱:۱۲ ب.ظ

  سلام
  تو سایت dxomark وقتی تست لنز های پرایم ۳۵mm و ۵۰mm رو مقایسه میکنیم لنز ۵۵ تقریبا در تمامی پارامتر ها از لنز ۳۵ بهتر است و شارپنس بهتری هم داره ولی چرا در امتیاز کلی dxomark لنز ۳۵ امتیاز بیشتری نسبت به لنز ۵۵ داره؟ من بین لنز ۳۵ و ۵۵ گیر کردم واقعا!

  • مجید علی‌اصغری

   ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۰۱ ب.ظ

   سلام
   اختلاف شارپنس بین این دو لنز خیلی کمه، معمولا لنزهایی که تله‌تر هستند تصویر شارپ‌تری ارائه میدن.
   لنز ۵۰mm f1.8g روی دوربین کراپ فاصله کانونی ۷۵ میلیمتر ارائه میده، یعنی کاملا ایده‌آل برای عکاسی از چهره، آتلیه و ثبت تصاویر بوکه. اما براحتی نمیتونید از مراسمات خانوادگی و جمع دوستان عکس بگیرید چون زاویه عریضی بهتون نمیده و مجبورید از سوژه فاصله بگیرید، مشکل اینه که اغلب خونه‌ها و فضاها کوچک هستند و همچین امکانی وجود نداره!
   لنز ۳۵mm f1.8g روی دوربین کراپ فاصله کانونی ۵۲٫۵ میلیمتر ارائه میده، یعنی ایده‌آل برای عکاسی از چهره، عکاسی خیابانی، عکاسی خانوادگی، ثبت تصاویر بوکه و …
   لنز ۳۵ میلیمتری در مجموع کاربردی‌تره

   • Yasna

    ۴ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۷ ب.ظ

    سلام خسته نباشید من تا سقف دوتومن
    میخوام ی دوربین باکیفیت عالی و با قابلیت فوکوس خوب داشته باشم
    بنظر شما بااین قیمت دوربین کنون بخرم بهتره یا نیکون؟
    تویه نیکون بهم همین مدل۳۴۰۰رو معرفی کردن..
    نظرشما چیه بااین قیمت دوربین کنون با کیفیت بهتر چی میتونم پیدا کنم؟

    • مجید علی‌اصغری

     ۶ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

     سلام
     اگر نیاز ب درگاه اتصال میکروفون خارجی نداشته باشید و کمبود دکمه‌های کنترلی اذیتتون نکنه، کنون M100 دوربین خوبیه. (درگاه میکروفون خارجی روی D3400 هم تعبیه نشده)

 19. مهران

  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۹:۴۷ ب.ظ

  ممنون از راهنمایی های عالیتون. یک سوال دیگه مطمین ترین و ارزان ترین جایی که میشه این دوربین رو ازش تهیه کرد کجاس؟
  بهترین گارانتیش همون ایده آله؟
  بیمه کارآفرینه کاربردی داره واقعا؟
  این مدل دوربین تایوانیه یا ژاپنی؟
  کلا در مورد خرید به چه چیزایی توجه کنم؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۱ ق.ظ

   به‌شخصه تجربه‌ و آشنایی با این بیمه‌نامه‌ها ندارم.
   تایوان و ژاپن نداره، به این موارد توجهی نکنید
   از هر جایی که «پک پلمپ دوربین» رو با گارانتی به قیمت ارزونتری میداد تهیه کنید، در مورد لنز هم همینطور

 20. مهران

  ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۷:۴۵ ب.ظ

  سلام
  آیا میشه از لنز های ۳۵mm پرایم کانن برای این دوربین به جای ۳۵ نیکون استفاده کرد؟ مث اینکه قیمت لنز ۳۵ کانن خیلی کمتر از نیکونه.
  به نظرتون چه مدلی از کانن تو این رنج قیمت میتونه بهتر از این دوربین باشه برای عکاسی و فیلم برداری؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۸:۵۹ ب.ظ

   سلام ب شما
   خیر، از لنزهای این دو برند برای برند مخالف استفاده نکنید
   کانن هیچ دوربینی در بازه‌ی قیمت کمتر از ۲ میلیون تومان نداره که در زمینه‌ی عکس بهتر از D3400 باشه. کیفیت عکس این دوربین در شرایط عادی و استیبل (مانند عکاسی پرتره و خانوادگی)، حتی از دوربین ۴ میلیونی ۸۰D هم بهتره!

 21. مهران

  ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۲:۳۴ ب.ظ

  بین دوربین D3400 و D5500 به نظرتون کدوم در کل بهتره؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۳۰ ب.ظ

   سلام
   d5500, البته انتخاب از روی اجباره!
   نیکون در دوربینهای d5600 و d3400 کیفیت سنسور و خصوصا سرعت فوکوس در حالت لایویو و فیلمبرداری رو نسبت به نسلهای قبل ارتقا داده. بهمین علت بهتره d5600 رو انتخاب کنید که در این رده دوربین خوبی محسوب میشه

 22. Mohsen

  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۳۸ ب.ظ

  مشاور گرامی سلام.
  من بدنه دوربین رو میخوام بخرم و بعد از تحقیق باید لنز مورد نیازم رو هم بگیرم.
  اما بین نیکون ۳۴۰۰ و ۵۶۰۰ حقیقتا دو دول هستم.
  من معتاد عکس گرفتن با خانواده در پیک نیک ها هستم اما مثلا وقتی جشن تولدی هم داریم، حتما فیلم میگیرم که اصلا نباید صدای دوربین هم ضبط بشه.
  اولا بادی ۳۴۰۰ یا ۵۶۰۰؟
  ثانیا: نداشتن نمایشگر لمسی در ۳۴۰۰ ضعف مهمی حساب میشه؟
  ثالثا سلطان عکس در دوربین های زیر ۲۵۰۰ چیه؟
  اگر راهنمایی خاصی هم برام دارید لطف بفرمایید.
  سپاسگذار.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۲ ق.ظ

   سلام به شما
   از قیمت روز دوربین‌ها اطلاع دقیق ندارم، اما قطعا d5600 انتخاب بهتری هست، بسیار کاربردی‌تره در تمامی زمینه‌ها.
   اگر تمامی امکانات و قابلیت‌های d5600 رو جزو ملزومات اصلی یک دوربین فرض کنیم، اون‌وقت d3400 یک دوربین ناقص خواهد بود!
   انتخاب d3400 فقط به سه شرط منطقیه:
   ۱- نخواهید بیشتر از ۱٫۶ میلیون هزینه کنید
   ۲- یک عکاس حرفه‌ای باشید و نیاز به یک دوربین دمِ دستیِ ارزون و جمع‌ و جور داشته باشید
   ۳- از اسم d5600 بدتون بیاد!

 23. مهران

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۴:۴۶ ب.ظ

  سلام
  این دوربین لرزشگر تصویر برای فیلم برداری نداره. ایا فیلم برداری رو مشکل نمیکنه. در صورتی که دی ۱۳۰۰ لرزشگر تصویر در فیلم برداری داره.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۰۴ ب.ظ

   سلام
   هیچیک از دوربین‌های DSLR نیکون و کانن لرزشگیر داخل بنده ندارند. باید از لنزهای دارای لرزشگیر استفاده کنید (در کانن دارای پسوند IS و در نیکون پسوند VR)
   توجه داشته باشید که لنزهای پرایم بجهت امکان ثبت عکس با سرعت‌های بالا، لرزشگیر ندارند و نیازی هم ندارند. در این نوع لنز بدنبال نوع دارای لرزشگیر نباشید

 24. مهران

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۰۶ ب.ظ

  یه دفعه قبلا گفتید دوربین به فیلتر نیاز نداره….آیا واقعا به لنز و سنسور آسیبی نمیرسه بدون فیلتر؟ پس اصلا ماهیت فیلتر چیه؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۲۱ ب.ظ

   در مورد ماهیت فیلترها در اینترنت جستجو کنید، اما در مورد اینکه لزومی نداره استفاده کنید و هزینه‌ی بی‌مورد هست، نظر شخصی خودم رو عرض کردم.
   اتفاقا بسیاری از عکاسان حرفه‌ای هم همین دیدگاه رو دارند. تولیدکننده‌ی لنز چندین و چند مرحله‌ی خاص روی عدسی لنز انجام داده تا به اون شارپنس و استاندارد مورد نظر برسه اون‌وقت یه طلق میندازید روش و همه اون زحمات رو هدر میدید؟؟!! حتی فیلترهای ۲۰۰ هزار تومانی روی شارپنس تصاویر تاثیر منفی دارند، چه برسه به فیلترهای ۲۰ الی ۱۵۰ تومانی رایج در بازار. البته فیلترهای گران‌قیمت و خاص که توسط حرفه‌ای‌ها استفاده میشن از این قاعده مستثنا هستند

 25. مهران

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۰۰ ب.ظ

  سلام
  اگه روی این دوربین یه رم ۱۶ گیگ بندازم چندتا عکس و یا چقد فیلم برداری با بهترین کیفیت جا میگیره؟

 26. محمد

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۲۱ ب.ظ

  سلام
  من دوربین های D3300 و D3400 رو با هم مقایسه کردم الان هر دو با لنز جرید ارئه میشن. توی امکانات خود بدنه هم هرکدوم یه ویژگی هایی داره…ولی ۳۳۰۰ ده هزار تومن ارزون تره آیا واقعا ارزش داره خرید ۳۴۰۰ به جای ۳۳۰۰؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۳۹ ب.ظ

   سلام
   بارها و بارها این سوال به اشکال مختلف پرسیده شده و پاسخ دادیم.
   از دید ما D3400 دوربین بهتر، بروزتر و ارزنده‌تریه
   موفق باشید

 27. رضا

  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱:۰۶ ق.ظ

  با سلام لطفا با توجه به دانش و تجربتون راهنمایی کنید
  میخوام با توجه به بررسیهایی که کردم دوربین نیکون ۵۵۰۰ بگیرم.لطفا راهنمایی کنید که کدوم کار روانجام بدم:
  ۱-گرفتن دوربین با لنز کیت ۱۸-۱۴۰
  ۲-گرفتن بادی دوربین به همراه دو لنز ۳۵ میلیمتری ویک لنز af-p 70-300
  مبتدی هستم و علاقه به عکاسی دارم وتازه میخوام شروع کنم. تقریبا از تمامی حالتهای عکاسی مثل عکاسی از مناظر،حیوانات و خصوصا پرندگان در حال پرواز،عکاسی از داخل ساختمانهای تاریخی،عکاسی در شب ، عکاسی ماکرو و پرتره علاقه مندم و میخوام تجربشون کنم.
  ممنون از پاسخ وراهنماییتون

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱:۰۴ ب.ظ

   سلام
   ۱- خیر
   ۲- بله
   توجه داشته باشید که لنز ۳۵ میلیمتر رو با پسوند G و لنز AF-P 70-300 رو از نوع دارای پسوند VR تهیه کنید. البته هیچیک از اینها برای عکاسی ماکرو مناسب نیستند.
   ضمنا برای عکاسی از پرندگان درحال پرواز بهتره دوربین دارای فوکوس سریع‌تر و بهینه‌تر مثل D5600 یا D7200 و با کمی صبر D7500 رو مدنظر قرار بدید.

 28. فاضل

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۵:۰۲ ب.ظ

  سلام خسته نباشید.
  بین d3400 و d5500 و d5600 کدومو پیشنهاد میکنین؟
  واسه اولین باره میخوام dslr بگیرم ولی تقریبا یه چیزایی درباره عکاسی و دوربین میدونم.
  ممنون.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۲۴ ب.ظ

   سلام ب شما
   D5600
   موفق باشید

 29. AMIRHOSEIN

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۰ ب.ظ

  با سلام
  یه سوال داشتم
  میخواستم ببینم چه جوری میشه تو دوربین D3400 نیکون
  قسمت اینفو عکسی رو باز کرد؟؟؟؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱:۳۴ ق.ظ

   با عرض پوزش، متوجه نشدم!
   اگر دوستان و خوانندگان متوجه شدند و پاسخش رو میدونند راهنمایی کنند

  • امیر

   ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ در ۹:۳۶ ب.ظ

   عکسی که میخوای رو باز کن بعد از روی دکمه جهت ها (دایره ای شکل ) جهت بالا رو انتخاب کن اطلاعات عکس رو نشون میده

 30. مسعود

  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۳ ب.ظ

  من بین خرید ۱۳۰۰d کنون و ۳۴۰۰ نیکون موندم. قصدم اینه یه ۱۳۰۰d کنون رو با لنز Canon EF 50mm f/1.8 STM تهیه کنم که قیمتش برابر با نیکون ۳۴۰۰ با لنز ۱۸-۵۵ هست. من هدفم پرتره هست بیشتر. به نظرتون همین مدل کنون با این لنز رو بخرم یا نیکون رو با لنز ۱۸ بخرم و بعدا یه لنز ۵۰ براش تهیه کنم؟ من از دوتا دوربین خوشم میاد ولی چون از خیلی ها مشورت گرفتم نمیتونم تصمیم بگیرم کدوم رو بگیرم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۵ ب.ظ

   سلام
   خریدن ۱۳۰۰d پول دور ریختنه
   برای پرتره، D3400 با لنز ۵۰mm f1.8g بهترین انتخاب هست
   موفق باشید

  • شهرام ص

   ۸ آذر ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۳ ق.ظ

   سلام دوست عزیز
   من دو سال کنون ۷۰۰dداشتم وهنوزم دارم البته گذاشتمش برای فروش و این دوربین نیکون d3400رو خریدم باید بگم برای استفاده شخصی و خانوادگی بدلیل وزن بسیار کمتر نیکون و جمع وجور بودن واینکه کیفیت عکس بهتری میده واقعا بهتره من از وقتی این دوربینو دستم گرفتم دیگه دوربین کنون رو که بر میدارم دستم خسته میشه و خیلی الکی به قول خودمون کت وکلفته و بزرگ و صفحه لمسی و چرخون و …بقیه محاسنش بخاطر همین وزن زیاد وسنگینش میره زیر سوال وقتی تو مسافرت یک هفته ای خارج از کشور از گردنم مدام اویزون بود واقعا از کت وکول افتادم الانم دیگه حاضر نیستم سمت کنون برگردم مطمِنم اینو بفروشم دیگه فقط نیکون میگیرم سبک وجمع و جور بله قبول دارم کیفیت فیلمش و ضبط صدای استریوش بهتر بود اما تو مسافرت خسته میشی از وزنش در ضمن برای کنون مطمئنا شما بدلیل باتری ضغیفترش نیاز به باتری اضافی دارید که حداقل خوبش صدتومنی هست اما باتری این دوربین با اینکه کوچکتره خیلی عالیه واقعا خوب میره شارژش پس شما مطمئن باش که از کنون ۱۳۰۰ دیگه خیلی سرتره بدون ترس بخر.

 31. امیرحسین کریمی

  ۴ خرداد ۱۳۹۶ در ۶:۲۱ ب.ظ

  سلام آقای علی اصغری
  بنده قصد ساخت کلیپ های خیابانی و محیط شهری دارم و تقریبا میزان استفاده از فوکوس دستی و اتوماتیک برام ۶۰ ب ۴۰ درصد هست
  ب شخصه تجربه عکس های کانن های مبتدی واقعا برام دلسرد کننده س و ب همین جهت نیکون رو انتخاب میکنم
  اما نظرات در مورد فیلمبرداری نیکون کمی نگرانی ایجاد کرده و اینکه چون میکروفن باید استفاده کنم d3400 ک ورودی میکروفن نداره برام منتفیه
  با این حال آیا استفاده از d3300 برای ساخت کلیپ دردسر ایجاد نمیکنه؟ تفاوت فیلمبرداری کانن و نیکون مبتدی در حدی هست ک از کیفیت عکاسی نیکون بگذرم؟
  و اینکه لنز ۱۸ ۱۴۰ چ مقدار تو فیلمبرداری ضعیفه؟ یا ۳۵ میلیمتر چطور؟
  تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۶ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۸ ب.ظ

   سلام ب شما
   با توجه به اولویت بخش فیلم، کانن ۸۰۰d بهمراه یک یا هر دو لنز ۴۰mm و ۲۴mm f2.8 stm نیازتون رو در هر دو بخش عکس و فیلم پوشش میده
   موفق باشید

 32. مسعود جعفری پور

  ۵ خرداد ۱۳۹۶ در ۶:۲۸ ب.ظ

  سلام آقا مجید
  اولا بخاطر پاسخ های دقیق و صبورانه شما تشکر میکنم چون خودم وبسایت دارم و تا حدودی درک میکنم.
  من بعد از حدود شش ماه تحقیق واقعا سخت برای دوست صمیمیم با توجه به بودجه ام یه d7100 کادو گرفتم و چون خیلی با هم هستیم و ایشون هم عکاس علاقه مند هستند خیلی راضی ان و خودم هم راضی ام . حالا از وقتی عکسای ایشون رو دیدم علاقمند شدم . خودم یه دوربین ۳۴۰۰ کادو گرفتم که از مالزی خریداری شده ، آشنایی دارم که چون هنوز آکبنده برام با مدل دیگه ای عوض کنه . یه دوست عکاس حرفه ای دارم که بهم گفت ۳۴۰۰ در برابر ۷۱۰۰ و حتی کنون ۷۰۰ مثل اسباب بازی میمونه . حالا به نظر شما ۳۴۰۰ واقعا تو دی اس ال آر ها اسباب بازیه ؟ یا میشه باهاش عکس های زیبا گرفت؟
  ببخشید که سوالم طولانی شد .
  متشکرم

  • مجید علی‌اصغری

   ۶ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۱ ب.ظ

   سلام ب شما
   اسباب‌بازی خوبی کادو گرفتید! این اسباب‌بازی با لنز پرایم ۳۵ میلیمتر f1.8g عکس‌هایی میگیره که به اسباب‌بازی بودنش شک کنید!
   به این حرفها توجه نکنید، d3400 با توجه به مقوله‌ی قیمت، بهترین دوربین در زمینه‌ی کیفیت عکس تا به این تاریخه. حظش رو ببرید

 33. علیرضا یغمایی

  ۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۱۲ ب.ظ

  سلام و ارادت ممنون از اطلاعات خوبتون… اما من یک سوال دارم . میخوام بدونم من یک دوربین ۳۴۰۰ با لنز ۱۸-۱۴۰ بگیرم بهتره یا یه دوربین ۵۵۰۰ فکر کنم که همچین لنزی روش هست… اما سوال دوم اینه ال سی دی تاشو بهتره یا ثابت ؟ یه عده میگن تاشو برای عکاسی در زوایای مختلف خوبه اما احتمال خراب شدن یا شکستنش بیشتره . ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • مجید علی‌اصغری

   ۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۸:۳۵ ب.ظ

   سلام ب شما
   ماه آینده اولین دوربین دی‌اس‌ال‌آر فول‌فریم کانن با نمایشگر لمسی بازشو به اسم ۶D Mark II به بازار میاد. معنیش اینه که دوره‌ی نمایشگرهای ثابت به‌ سر رسیده.
   قطعا نمایشگر بازشو لمسی رو در اولویت قرار بدید. لنز ۱۸-۱۴۰ بلحاظ فاصله کانونی دستتون رو کاملا باز میگذاره، اما در فضاهای کم‌نور مثل داخل اتاق، کیفیت تصویرش ممکنه ناامیدکننده باشه. بهتره به لنزهای با گشادگی دیافراگم زیاد مثل انواع پرایم فکر کنید

 34. سعید

  ۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۶ ب.ظ

  با سلام و تشکر بابت جواب های خوب و صبورانتون
  بنده تازه میخوام عکاسی شروع کنم بعد از کلی تحقیق بین سه مدل D3400 & D5300 & D5500 شک دارم با توجه به قیمتشون کدومشون ارزش خرید بیشتری داره بنده در سایت های خارجی هم کلی تحقیق کردم مثلا سایت Doxmark امتیاز D3400 بیشتر بود اما در بعضی سایت های دیگه امتیاز D5500 ممنون میشم اگر کمکم کنید
  در ضمن من برای مصرف خانگی و گهگاهی مسافرت و در طبیعت احتیاج دارم ممنون میشم اگه جوابم رو به ایمیلم بفرستین چون من دریانوردم ودسترسیم به اینترنت یکم محدوده ممنون

  • مجید علی‌اصغری

   ۹ خرداد ۱۳۹۶ در ۳:۳۸ ق.ظ

   سلام
   ارسال شد

 35. محسن

  ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ در ۷:۳۸ ب.ظ

  سلام علیکم
  خیلی ممنون میشم سؤالات بنده رو هم پاسخ بدهید
  ۱-تفاوت لنزهایی که یک عدد ثابت دارند مثل ۳۵پرایم با لنز استاندارد این دوربین که ۱۸-۵۵ هستش که بصورت بازه ایه چیه؟
  ۲-اگر میشه مثالی بزنید که نمایشگر چرخان چه کاربرد مؤثری داره؟
  ۳-درگاه شارژ این دوربینها به گونه ای هست که با پاوربانک موبایل شارژ بشوند؟باتریشون قابل جداشدنه؟
  ۴-اگر میشه مثالی بزنید که نمایشگر لمسی چه کاربرد مؤثری داره؟
  ۵-لنز ۱۸-۵۵ میتونه هم عکاسی ماکرو بکنه هم عکاسی منظره؟برای پرتره هم خوبه؟(بنده قصد حرفه ای شدن ندارم فعلا، فقط برای علاقه به عکاسی و ثبت عکسهای رضایت بخش برام کافیه، پول آنچنانی هم ندارم برای خرید لنزهای مختلف)
  با عرض پوزش از سؤالات زیادم

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۱۹ ب.ظ

   سلام
   ۱- زاویه دید (فاصله‌ی کانونی) لنزهای پرایم قابل تنظیم و تغییر نیست. باید خودتون به عقب و جلو برید.
   ۲- تنظیم نقطه فوکوس از طریق لمس صفحه (البته در برخی از دوربین‌ها که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند) – عکاسی سلفی – عکاسی از ارتفاع پایین یا بالاتر از چشم – مرور ساده‌تر تصاویر و همچنین تنظیمات سریعتر و ساده‌تر دوربین
   ۳- باتریها جدا میشن اما فقط برخی دوربین‌ها قابل شارژ با لپتاپ یا پاوربانک هستند
   ۴- کارکردن با نمایشگر لمسی و غیر لمسی مثل کار با گوشی موبایل لمسی و غیرلمسیه
   ۵- لنز بخش بسیار مهمی در دوربین‌های حرفه‌ایه. به دوستانی که قصد خرید دوربین با لنزهای ضعیف مثل ۱۸-۵۵ یا ۱۸-۱۴۰ دارند پیشنهاد میکنم آیفون ۷ یا گلکسی اس ۸ بخرند.
   موفق باشید

 36. امیر

  ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  سلام لنز ۵۰mm f.1/8 add به نظرتون برای این دوربین چطوره؟ قیمتش حدود ۴۵۰ تومنه

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۲۳ ب.ظ

   سلام
   لنزی با این مشخصات (۵۰mm f.1/8 add) وجود نداره
   اگر منظورتون ۵۰mm f.1/8 d هست، لنز مناسبی نیست چون فوکوس خودکار نداره. نیکون d3400 هم موتور فوکوس داخلی نداره. یعنی باید بصورت دستی فوکوس رو تنظیم کنید که کار سخت و عذاب‌آوری برای افراد مبتدی و حتی نیمه‌حرفه‌ای محسوب میشه

 37. هاشمی

  ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۹ ب.ظ

  سلام آقای علی اصغری یک سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بکنید. با توجه به اینکه زیاد به طبیعت میرم یک دوربین برای عکس گرفتن در طبیعت میخام و بیشتر از پول این دوربین هم نمیدونم هزینه کنم. به نظر شما این دوربین مناسبه برای عکس برداری در طبیعت ؟
  یک سوال دیگه اینکه من گوشی موبایلم یک دوربین متوسط داره. به نظرتون یک گوشی مثل s7 samsung بگیرم بهتره یا که دوربین نیکون D3400؟ هیچ دیدی نسبت به اینکه کدوم یک عکس های خیلی بهتری میتونه بگیره از مناظر و تفاوت کیفیت عکساشون چقدره ندارم.
  ممنون از مطالب مفیدتون.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۰ ق.ظ

   سلام ب شما
   اگر در فضای بیرون و نور مناسب عکاسی میکنید، دی۳۴۰۰ بهمراه کیت لنز ۱۸-۵۵ میلیمتر AF-P G VR کفایت میکنه. اما اگر برای عکاسی خانوادگی (زیر نور لامپ) و فضاهای کم‌نور بخواهید عکاسی کنید، باید از لنزهای سریع و شارپ استفاده کنید مثل انواع پرایم.
   بدیهیه که دی۳۴۰۰ از دوربین گوشی بهتره. البته در صورتی که از لنز وایدِ سریع و شارپ استفاده کنید نه کیت لنز دوربین.
   گوشی الجی G6 در بین اسمارت‌فون‌ها بهترین دوربین رو برای عکاسی از طبیعت داره (تا به این تاریخ). در مقایسات مختلفِ سایت‌ها و منابع معتبر، دوربین این گوشی در عکاسی لنداسکیپ، حیات وحش، مناظر، گل‌ها و درختان، بهتر از رقبایی مثل اس۸, اس۷ و آیفون ۷ عمل کرده. البته اس۸ و اس۷ برای عکاسی پرتره و چهره بهتر هستند.
   موفق باشید

 38. هاشمی

  ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ در ۴:۱۸ ب.ظ

  سلام. به نظرتون خوبه بادی دوربین ۳۴۰۰ رو جداگانه بگیرم و لنز پرایم ۳۵ میلیمتر f1.8g رو هم بگیرم ؟ (در راستای کاهش هزینه ها!)
  هدفم بیشتر عکاسی منظره هست.
  آیا این لنز پاسخگوی نیازهای دیگر مصل عکاسی از چهره و … هم هست ؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۴۲ ق.ظ

   سلام
   بهترین نوع خرید دوربین، همین روشه. یعنی خرید بدنه بهمراه لنز مناسب
   ترکیب خیلی خوبیه و برای عکاسی خانوادگی، خیابانی، پرتره و بوکه مناسبه. بعلت اینکه زاویه‌ی عریضی در اختیارتون نمیگذاره، چندان برای عکاسی از ظبیعت و منظره مناسب نیست
   موفق باشید

 39. هاشمی

  ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۶ ب.ظ

  با سلام .خیلی ممنون از راهنمایی های قبلیتون. اگر بخاهم بدنه ۳۴۰۰ رو بگیرم لطفا یک لنز مناسب برای عکاسی منظره، چهره و آسمان شب بهم معرفی کنید. که البته قیمتش هم بالا نباشه خیلی.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

   سلام
   لنر شارپی که همه این کارها رو انجام بده ارزون نیست و بیش از ۲ میلیون قیمت داره; سیگما ۱۸-۵۵ میلیمتر f1.8 hsm
   میتونید نیکون ۳۵mm f1.8g بگیرید، زاویه عریض لازم برای عکاسی از آسمان شب و منظره رو در اختیار نمیگذاره اما برای عکاسی چهره، خانوادگی و خیابانی عالیه.
   موفق باشید

 40. MAJ

  ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ در ۵:۳۹ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای علی اصغری
  با توجه به توصیه های شماو اینکه من عکاس غیر حرفه ای هستم، میخوام لنز ۳۵mm f/1.8 g dx af-s بگیرم
  ایا لنزی هست که هم برای عکاسی از چهره مناسب باشه و هم عکاسی از طبیعت برای این دوربین
  و بنظرتون بهترین لنز زیر یک میلیون برای d3400 چیه
  و میخواستم بدون سری بعدی این دوربین کی معرفی میشه
  با تشکر 😉

  • مجید علی‌اصغری

   ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۱:۳۹ ق.ظ

   سلام ب شما
   لنز شارپ کمتر از ۱ میلیون که همزمان برای پرتره و طبیعت مناسب باشه، سراغ ندارم. اگه سایر دوستان میشناسند، بگن.
   بهترین لنز در این بازه قیمت همون ۳۵mm f1.8g یه
   با توجه به مدل‌های قبلی، احتمالا اوائل ۲۰۱۹
   موفق باشید

 41. MAJ

  ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

  لنزی که برای عکاسی از طبیعت و شب مناسب باشه برا این دوربین چی پیشنهاد میکنید
  خودم نظرم روی لنز af-p vr 70-300 هست
  و ی سوال دیگه اینکه برای عکاسی لنز های af-p بهترند یا af-s، در فیلم برداری فرق بزرگی دارن، میخوام بدونم ایا تو عکاسی هم همینطوره
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۱:۴۳ ق.ظ

   لنز ۷۰-۳۰۰ برای عکاسی از حیات وحش مناسبه نه طبیعت! این دو ژانر تفاوت‌ ظریفی با هم دارند. ضمنا بدرد عکاسی در شب و ستاره‌ها نمیخوره. برای عکاسی نجومی لنز واید با دیاف باز مناسبه.
   در عکاسی لایوویو (از طریق صفحه نمایش) تفاوت بین لنزهای af-p با af-s زیاده و فوکوس خیلی سریع‌تر صورت می‌گیره اما در بحث کیفیت عکس تفاوت خاصی وجود نداره (البته اگر تاثیر فوکوس سریعتر رو نادیده بگیریم!)

 42. حسین

  ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۴:۴۴ ب.ظ

  سلام
  میخواستم بدونم واسه شروع عکاسی چه دوربینی تهیه کنم
  خیلیم نمیخوام هزینه کنم

 43. محمد

  ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در ۹:۵۶ ب.ظ

  سلام
  من جایی مطالعه کردم ک لنز f1.8 35mm پرایم، شارپنس یک دست در تمام فریم رو در باز ترین حالت نمیده و گوشه های عکس تار میوفته، یعنی کلا دیاف بسته تر، شارپنس بیشتری تولید میکنه، درسته؟
  میشه یه لنز واید عالی معرفی کنید برا این دوربین.. بدون محدودیت قیمت..
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱ تیر ۱۳۹۶ در ۱:۵۲ ق.ظ

   سلام ب شما
   شارپنس معمولا در بازترین و بسته‌ترین میزان دیاف بدست نمیاد. در اغلب لنزها، بهترین شارپنس از f4.0 تا f8.0 بدست میاد. لنزهای پرایم هم از این قاعده مستثنا نیستند. لنز ۳۵ نیکون در دسته پرایم‌های ارزان این برند دسته‌بندی میشه و طبیعیه که در دیاف باز، شارپنس خصوصا در گوشه‌های عکس نامطلوب باشه.
   از نظر من لنز سیگما ۱۸-۳۵ میلیمتر f1.8 hsm بهترین لنز زوم واید برای دوربین‌های کراپ نیکونه
   موفق باشید

 44. سامان امیری

  ۵ تیر ۱۳۹۶ در ۱:۱۱ ق.ظ

  سلام.قصد خرید یک دوربین عکاسی برای مصرف خانگی رو دارم.به نظر شما بهترین انتخاب برای زیر ۱ میلیون تومان چیه؟
  خودم canon powershot sx710 مد نظرمه.
  ممنون از کارشناسان عزیز. ۰۹۳۹۳۷…۶ امیری

  • مجید علی‌اصغری

   ۵ تیر ۱۳۹۶ در ۱:۲۳ ب.ظ

   سلام
   لطفا از گذاشتن شماره تماس پرهیز کنید. در صورت نیاز به مشاوره می‌تونید از قسمت مشاوره‌ی سایت استفاده کنید.
   بهترین دوربین با هزینه‌ی کمتر از یک میلیون تومان، دوربین گوشی شماست. خربد دوربین‌هایی مثل کنون sx710 دور ریختن پوله. این دوربین‌ و مدل‌های مشابه، سنسور کوچکی دارند و کیفیت عکسشون از اس۷ و اس۸ و الجی جی۶ و آیفون۷ کمتر نباشه بیشتر نیست!
   موفق باشید

 45. سامان امیری

  ۵ تیر ۱۳۹۶ در ۴:۰۳ ب.ظ

  چشم.کارتون خیلی درسته.بین دوربین های زیر ۱٫۵۰۰ به فکر خرید nikon 3400 باشم

  • مجید علی‌اصغری

   ۵ تیر ۱۳۹۶ در ۴:۳۸ ب.ظ

   انتخاب خوبیه
   موفق باشید

 46. Diakoo

  ۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۹:۲۲ ق.ظ

  با سلام
  ممنون از راهنمایی های خوبتون
  بین این سه تا دوربین شما کدوم رو به ترتیب بهتر میدونید
  d3400 , Canon PowerShot sx60 و Canon G1 Mark ii
  البته میدونم هرکدوم از اینها متفاوتن یکی Dslr و یکی سوپر زوم و اون یکی بریج
  اما خب من می خوام برای عکسهای باکیفیت خونوادگی و پرتره و مسافرت ازش استفاده کنم.
  پیشنهاد شما چی هست. راحتی استفاده و ترجیحا اندازه جمع و جور تر و مهم تر از همه کیفیت عکسها اولویت های منن
  ممنون

  • مجید علی‌اصغری

   ۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۰ ب.ظ

   سلام
   نیکون D3400 قابل قیاس با دو نمونه دیگه نیست. اولی اسباب بازیه، سومی هم منسوخ
   بدنه بهمراه لنز af-s 35mm f1.8g تهیه کنید
   موفق باشید

 47. ساره سرمدی

  ۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۱ ب.ظ

  سلام،این قابلیت اسنپبریج برای تبادل محتوا با هر دستگاهی که بلوتوث داره قابل استفاده هست؟ممنونم

  • مجید علی‌اصغری

   ۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۵ ق.ظ

   بله. به هر گوشی یا تبلت متصل میشه. باید اپلیکیشن نیکون رو روی گوشی یا تبلت نصب کنید تا راحت‌تر استفاده کنید.

   • ساره سرمدی

    ۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۶:۲۰ ب.ظ

    ممنون از راهنماییتون

 48. ساره سرمدی

  ۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۱:۳۳ ب.ظ

  سلام،با تشکر از صبر وحوصله و جوابگویی شما
  من با توجه به بررسی های زیاد و همچنین خوندن مقالات و جوابهای شما به دوستان و در نظر گرفتن هدف خودم از عکاسی که عکس از فرزندانم ،خانوادگی و مسافرت هست تصمیم گرفتم نیکون ۳۴۰۰به همراه لنز ۱۸-۱۴۰بگیرم،اما الان دیدم بهتره قبل خرید یه نگاهی به دوربینهای کامپکت بندازم ،نظر شما در مورد کاننG1x مارک۲ چی هست،نسبت به نیکون۳۴۰۰؟یا اگه کامپکت مناسبی انتخاب نکردم و شما مورد کامپکت بهتری نسبت به دومورد انتخابی من سراغ دارید لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۲:۴۳ ب.ظ

   سلام
   به این موضوع توجه داشته باشید که دوربین گوشی‌هایی مثل گلکسی اس۸ و ۷ نسبت به دوربین‌های کراپ نیکون و کانن که لنز با دیاف پایین دارند (مثل لنز ۱۸-۱۴۰)، در محیط داخل خانه و در اغلب موارد عکس‌های بهتری می‌گیرند.
   این موضوع به معنای ضعف دوربین‌های DSLR نیست بلکه اهمیت تاثیر لنز رو گوشزد میکنه. یعنی مهمترین بخش عکاسی حرفه‌ای لنزه و بس.
   نمیخوام ذوق شما رو نسبت به انتخابتون کور کنم اما برام جای سواله که این دوربین با اون لنز بزرگ و سنگین و کم‌خاصیت که حملش هم سخته و بعد از مدتی میشه جزیی از دکور خونه، دقیقا به چه دردتون میخوره؟!
   شما باید بر اساس نیازهای واقعیتون انتخاب انجام بدید; دوربینی با کیفیت عکس و فیلم عالی برای مصارف خانوادگی که سبک و قابل حمل باشه و کیفیت به مراتب بهتر از دوربین گوشی‌های پرچمدار در اختیارتون بگذاره.
   بر این اساس بهترین انتخاب‌ها با قیمت کمتر از ۴ میلیون تومان بترتیب;
   ۱_ کانن M5 با لنز ۲۲mm f2 stm
   ۲_ کانن ۸۰۰d با لنز ۲۴mm f2.8 stm
   قیمت کمتر از ۳ میلیون;
   ۱_ کانن M6 با لنز ۲۲mm f2 stm
   ۲_ کانن ۷۵۰d با لنز ۲۴mm f2.8 stm
   موارد بالا برای عکس و فیلم کاربرد دارند. انتخاب‌های زیر از نیکون، برای عکاسی خیلی بهتر از موارد بالا هستند اما برای فیلمبرداری چندان نمیتونید روشون حساب کنید مگر اینکه حتما از لنز دوم (af-p 18-55mm g vr) استفاده کنید;
   ۱_ نیکون d5600 با لنز ۳۵mm f1.8g
   ۲_ نیکون d3400 با لنز ۳۵mm f1.8g
   به موارد دیگه هم فکر نکنید.
   موفق باشید

 49. ساره سرمدی

  ۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۳:۳۲ ب.ظ

  خیلی خیلی ممنون از توضیحات جامع و کامل شما،متشکرم

 50. محسن

  ۸ مرداد ۱۳۹۶ در ۵:۳۶ ب.ظ

  سلام
  میخوام بدونم لنز زیر یک میلیون تومن یا حوالی یه تومن وجود داره که هم لنز کیت(۱۸-۵۵) این دروبین رو پوشش بده(یعنی لنز خودشو بفروشم یه لنز جدا بگیرم) و هم برای تمام موارد عکاسی آدمو ارضا کنه؟
  مواردی اعم از پرتره، خیابانی، منظره، حیوانات، ماکرو (بخصوص منظره طبیعت)
  هدفم اینه بتونم عکسایی بگیرم که بشه در جشنواره های داخلی و چه بسا خارجی رقابت کنند یا مثلا روی سایتها و مجلات و … معروف بشن
  تا حالا دوربین DSLR نداشتم و فقط یه کامپکت داشتم قبلا و تا الانم فقط با موبایل عکس میگیرم ولی علاقه و استعدادم به درد میخوره

  • مجید علی‌اصغری

   ۸ مرداد ۱۳۹۶ در ۶:۱۰ ب.ظ

   سلام
   خیر، فعلا چنین لنزی با این قیمت وجود نداره.
   برای عکسهای خوب باید لنز پرایم ۳۵ یا ۵۰ میلیمتر f1.8g داشته باشید (ترجیحا ۳۵ به این علت ک کاربردی‌تره). اگر فیلمبرداری هم مهمه مجبور هستید در کنارش لنز af-p 18-55g vr هم داشته باشید

 51. آرمین

  ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ در ۵:۲۹ ق.ظ

  سلام همون طور که داخل توضیحات گفته شده این دوربین فقط با نسبت تصویر ۳:۲ تصاویر خروجی رو بیرون میده
  من قصدم از خرید این دوربین بیشتر منظره و عکسهای خیابانی برای اینستگرام و عکس های مدل آتلیه ای در طبیعت (مدل) آتلیه ای و نه آتلیه ای)
  حالا خواستم ببینم نسبت تصویر این دوربین مشکلی ایجاد نمیکنه؟اگه میشه یه توضیح ساده در مورد نسبت تصویر بدید
  و اگه بدنه این دوربین رو جدا بخرم چه لنزی به من پیشنهاد میدید با توجه به نیاز هام؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۲ ق.ظ

   سلام
   از دید من مشکلی ایجاد نمیکنه هرچند ک بهتر بود نسبت‌های دیگه مثل ۱۶:۹ و ۱:۱ زو هم پشتیبانی میکرد.
   لنز af-s 35mm f1.8g تا حد زیادی پاسخگوی نیاز شماست
   موفق باشید

 52. سعيد

  ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۹:۰۵ ق.ظ

  سلام و ممنونم از پاسخ گوییتون
  من بین کنون ۱۳۰۰d و d3400 یکی رو میخوام انتخاب کنم
  میخواستم کمکم کنید برای یک انتخاب خوب
  من اماتور هستم و میخواستم بدونم بهترین لنز برای عکاسی پرتره و عکاسی معمولی چیه و با لنز خودش به مشکل میخورم ؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۷ ب.ظ

   سلام
   دی۳۴۰۰ رو بهمراه لنز af-s 35mm f1.8g خریداری کنید. لنزکیت کیفیت عکس خوبی نداره. ۱۳۰۰دی هم دوربین مناسبی نیست
   موفق باشید

 53. پوریا

  ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۲ ب.ظ

  سلام.
  من بین خرید نیکون دی۳۴۰۰ با کنون ۷۵۰دی و ۱۳۰۰دی موندم
  اکثر فروشنده ها میگن کنون رنگای طبیعی تری میدی و توی عکاسی شب خیلی بهتره ولی تو سایت شما بهترین انتخاب ۳۴۰۰ نیکون هستش.
  و اینکه چرا میگین دی ۳۴۰۰ بهتر از ۱۳۰۰دی کنون هستش؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ در ۲:۱۶ ب.ظ

   سلام
   منظور شما اینه ک نمونه عکس‌ها و مقایسات داخل متن رو دیدید، خوندید و به نتیجه‌ی مناسب نرسیدید؟؟
   با احترام فراوان، چرایی موضوع در متن و نظرات بالا ب دفعات توضیح داده شده.
   خرید دوربین‌های رده‌پایه کنون مثل ۷۰۰d و ۱۳۰۰d دور ریختن پوله. نظرات فروشندگان هم محترمه اما واقعیت نداره!
   موفق باشید

 54. ریحانه

  ۳ شهریور ۱۳۹۶ در ۳:۲۶ ب.ظ

  من تازه میخوام عکاسی شروع کنم برای پرتره و همچنین منظره و طبیعت می خوام .بین دو مدلD3400 و D5500 شک دارم با توجه به قیمتشون کدومشون ارزش خرید بیشتری داره؟؟؟؟
  نمیخوام خیلی هزینه کنم از طرفی نمیخوام هم یه چیزی بگیرم ارزش نداشته باشه.

  • مجید علی‌اصغری

   ۴ شهریور ۱۳۹۶ در ۳:۱۰ ق.ظ

   d5500 انتخاب کامل‌تری هست

 55. مسعود جعفری پور

  ۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۲:۴۳ ب.ظ

  سلام آقای اصغری
  اولا بخاطر زمانی که برای بازدید کننده ها میگذارید متشکرم و امیدوارم رنک سایتتون به زودی پنج رقمی بشه.
  من چند ماه پیش با مشاوره شما دوربین ۳۴۰۰ که کادو گرفته بودم و میخواستم تعویض کنم رو نگه داشتم و خیلی راضی هستم . یکی از دوستان که بادی شو تغییر داده بود بهم یه لنز ۵۵-۲۰۰vr2 داد . کیفیتش از لنز کیت خیلی بالاتره ولی خوب بخاطر میدان دید مجبور میشم مرتب لنز رو عوض کنم و بدلایل مختلف این کار برام آزار دهنده است . چند ماهه دارم دنبال یه لنز با فاصله کانونی گسترده میگردم ، بطور سلیقه ای لنز ۱۸-۳۰۰ رو دوست دارم اما تو سایت dxomark امتیاز پایینتری نسبت به ۵۵-۲۰۰ و ۱۸-۱۴۰ داره . حالا به نظر شما چه لنزی بخرم که هم کیفیت خوبی داشته باشه هم فاصله کانونی گستره . تو برسی ها نوشته که با دوربین ۳۴۰۰ میشه عکس پانوراما گرفت ولی تو منو دوربین همچین چیزی پیدا نکردم . آیا اطلاعاتشون اشتباه بوده؟ آیا شما با آپدیت فریمور دوربین موافق هستید؟
  با تشکر از شما و عرض معذرت بخاطر پر حرفی

  • مجید علی‌اصغری

   ۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۴ ق.ظ

   سلام
   مطالب و نوشته‌های ما «دلی» هست نه «رنکی» در غیر این‌صورت حداقل نقشه‌ی سایت رو اصلاح میکردیم و درجهت رضایت گوگل و آمازون می‌کوشیدیم! خودتون هم می‌دونید ک وبسایت‌هایی با رنک خیلی بالاتر، محتویات دوربین دات اینفو رو ندارند و با پول و هزینه در رنک گوگل و الکسا بالا میان.
   در خصوص سوالتون; معرفی لنز All In One شارپ خیلی کار مشکلیه، چون تقریبا همگی مشکل شارپنس و اعوجاج تصویر دارند خصوصا در شرایط نوری معمولی (نور لوستر و چراغ) و ضغیف.
   با توجه به اینکه نیاز شما فواصل کانونی ۱۸ تا حداقل ۲۰۰ هست، احتمالا مجبور هستید به ۱۸-۳۰۰ با تمام ضعف‌هاش رضایت بدید!
   حتما دوربین رو بروزرسانی کنید.

 56. مسعود جعفری پور

  ۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۲:۳۶ ب.ظ

  با درود
  مجید خان عزیز من این کامنت رو برای انتشار ننوشتم .
  اتفاقا من فکر میکنم که گوگل خیلی منصف و اهل دل هست و به همین خاطره که مقاله شما رو اولین نفر بالا میاره. چون کاملا میفهمه که کدوم مقاله کپی و کدوم اصل هست . مفصل ترین مقاله رو در مورد این دوربین پ -ک گذاشته ولی چون عینا از سایتهای خارجی کپی و ترجمه شده اون پایین های صفحه است . من فقط جسارتا پیشنهاد میکنم برای راحتی بازدید کننده ها یه افزونه مثل comment approved نصب کنید که از انتشار نظرشون مطلع بشن چون شما داری وقت میزاری و شاید خیلی ها فراموش کنن بیان جواب شما رو بخونن .
  راستی آقای علی اصغری اینکه شما انقدر لنز ۳۵ و ۵۰ رو توصیه میکنید آیا تو کیفیت عکس منی که نمیخوام عکسمو تو ابعاد خیلی بزرگ چاپ کنم هم تاثیر داره؟ یعنی تفاوتش رو نمایشگر کامپیوتر هم محسوسه؟ اگر شما بخواید یه لنز تله زوم با قیمت معقول ( تا دو تومن) داشته باشید که بتونید تو مسافرت استفاده کنید انتخابتون چیه ؟
  در آخر اگه ماشین دنده اتوماتیک دارید پیشنهاد میکنم مقاله رانندگی با گیربکس اتوماتیک بنده رو بخونید .
  سپاسگزارم

  • مجید علی‌اصغری

   ۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۳:۰۸ ب.ظ

   سلام مجدد
   ممنون از توصیه‌های شما
   درخصوص لنز تله‌زوم، شخصا هیج‌موقع لنز حدود ۲ تومن خریداری نمیکنم. چون مطمئن هستم ک کیفیت مورد انتظار رو دریافت نخواهم کرد. بنابراین توصیه‌ای در این مورد ندارم. انتخاب من لنزهای حرفه‌ای دارای حلقه‌ی طلایی نیکون و حلقه‌ی قرمز کنون هست ک طبعا هزینه خیلی بالاتری طلب می‌کنند.
   استفاده از لنزهای پرایم تفاوت محسوسی ایجاد میکنه حتی در ابعاد کوچک (البته از دید بنده)
   موفق باشید

 57. علی

  ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ در ۵:۲۳ ب.ظ

  با سلام. من تازه میخوان وارد دنیا عکاسی بشم. وخیلی وقته دارم دنبال دوربین خوب میگردم زیر دو ملیون باشه بیشتر نمیتونم هزینه کنم. خودم به دو دوربین ۳۴۰۰ و۵۳۰۰ نیکون رسیدم ولی موندم کدومش رو بگیرم. ۵۳۰۰ حدود ۴۰۰ هزار تومن گرون تره آیا اَرزشش رو داره. وآیا ضبط صدای منو که ۳۴۰۰ داره درفیلم برداری کیفت صدا ۳۴۰۰ رو پایین میاره. با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ در ۸:۰۱ ب.ظ

   سلام
   از دید من D3400 با تمامی ضعف‌ها، انتخاب بهتریه. D5300 دوربینی متعلق ب گذشته‌ست.
   ضمنا در فیلمبرداری روی توانایی هیچکدوم حساب نکنید.

 58. علی

  ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۶ ب.ظ

  خیلی ممنون از راهنمایتون به نظر شما آیا دوربین های کنون دوربینی هست تا دو ملیون که انتخاب بهتری باشه نسبت به نیکون ۳۴۰۰.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ در ۴:۴۵ ب.ظ

   سلام
   خیر

 59. شاهین

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۳:۴۵ ب.ظ

  با سلام خدمت شما و سپاس از حوصله و تعهد مثال زدنیتون در پاسخ به سوالات کاربران
  با توجه به بررسی ها و مطالعه سایت های معتبر تصمیم به خرید بادی نیکون d3400 همراه با لنز پرایم ۳۵mm f1.8g برای ورود به دنیای عکاسی دارم.ولی بین دو لنز پرایم با پسوند dx(تولید سال۲۰۰۹) و بدون پسوند (تولید سال ۲۰۱۴) مردد هستم.با توجه به اینکه در وبسایت dxomark لنز dx امتیاز ۲۸ که بالاترین امتیاز این لنز هست رو با d3400 دریافت کرده ولی لنز جدید تر که قابل استفاده روی فول فریم هست امتیاز ۲۴ رو با d3400 دریافت کرده که خوب امتیاز پایینی نسبت به امتیاز حد اکثر ۳۶ این لنز هست وبا توجه به هدف اولیه من از عکاسی که پرتره ؛خانوادگی و تا حدی طبیعت هست کدامیک از این دو را پیشنهاد میکنید ؟و آیا در صورت استفاده صرفا عکاسی لزومی به خرید لنز کیت دوربین یا لنز زوم دیگری هست یا خیر؟ سپاس از راهنماییتون

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۱:۰۷ ب.ظ

   سلام
   بهمراه لنز AF-S 35mm f1.8G تهیه کنید. تا جایی ک مطلع هستم فقط یک نمونه از این لنز با پسوند G تولید میشه.

 60. علی مهدوی

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ در ۵:۱۱ ب.ظ

  سلام اقای علی اصغری دوربین با کیفیت عکس وفیلم عالی برای مصرف خانوادگی و کیفیت خیلی بالاتر از دوربین گوشی های مثل s8 و apple معرفی کنید من خودم d3400رو خیلی قبول دارم ولی کیفیت فیلماش چنگی به دل نمیزنه

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در ۲:۴۵ ب.ظ

   سلام ب شما
   کانن EOS M6 بهمراه لنز EF-M 22mm F2 STM
   البته این لنز بسیار کمیابه. در صورت عدم دسترسی میتونید آداپتر لنز بگیرید و از لنزهای DSLR کراپ خصوصا لنز EF-S 35mm F2.8 Macro IS STM و یا EF-S 24mm F2.8 STM استفاده کنید.
   موفق باشید

 61. ریحانه

  ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ در ۷:۵۲ ب.ظ

  سلام
  در این دوربین یعنی نیکون d3400 از کجا میشه iso و سرعت شاتر رو تغییر داد و تنظیم کرد?

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ در ۴:۵۸ ب.ظ

   سلام
   کلید چرخان مود دوربین رو روی حالت M قرار بدید و تمامی فاکتورهای اساسی مثل ISO, شاتر اسپید و دیافراگم رو تنظیم کنید. و یا در حالت A قرار بدید و شاتر و ISO رو تغییر بدید.
   برای تنظیم از کلیدهای پشت دوربین میشه استفاده کرد

 62. علی

  ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۴:۱۱ ب.ظ

  با سلام اقای اصغری
  لطفا راهنماییم کنین که شکم برطرف بشه از بس خوندم کلا گیج شدم دوربین کنون d3400 برا من که اولین باری که میخوام عکاسی کنم البته عکاسی از طبیعت و خانوادگیو …ماکرو ..و غیره …چطوره؟
  و البته لنز با توجه به کامنت های که خوندم از شما ..تاثیر لنز خیلی میدونین …بادی این دوربینو بگیرم ..با لنز جدا …؟ یا لنز رو کیت …؟
  اگه لنز میخواد چه لنزی بگیرم ….
  خواهشا زودتر جوابمو بدین …
  و در اخر اگه بخوام بیشتر هزینه کنم چی بگیرم…
  ولی خودم حس میکنم همین حسمو ارضا میکنه …
  بازم منتظر جوابتون هستم …
  ممنون از پاسخگوییتون

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ در ۹:۴۲ ق.ظ

   سلام
   پاسخ، بیش از حد تکراریه: نیکون d3400 بهمراه لنز ۳۵mm f1.8g
   موفق باشید

 63. علی

  ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ در ۶:۳۰ ب.ظ

  سلام دوباره
  هنوز منتظر پاسخ مرسش قبلی ام ….
  یه سوال دیگه هزینه اون لنز ۳۵ …برام زیاده…لنز دیگه ای نیست معرفی کنین …و اینکه لنز کیت دوربین چطوره ….برا منی که خیلی تازه کارم….
  در اخر اگه بخوام ۲ میلیون هزینه کنم …انتخاب بهتری هست یا نه ؟ ممنون زود تر جوابمو بدین

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ در ۹:۴۷ ق.ظ

   با این وصف چاره‌ای جز خرید لنزکیت دوربین دوربین ندارید.
   البته اگر جای شما باشم بین گلکسی اس۸ سامسونگ و دوربین حرفه‌ای با لنز کیت، اولی رو انتخاب می‌کنم!

 64. حسین

  ۱۱ مهر ۱۳۹۶ در ۲:۵۸ ب.ظ

  باسلام و سپاس فراوان. من برای اولین بار قصد خرید دوربین عکاسی دارم و حدود یک ماهه دارم به انواع و اقسام سایتهای معرفی و کارشناسی دوربین سر میزنم. من اولویت کارم با دوربین جنبه ی عکاسیش هست و بعد از تحقیق تو اینترنت به این نتیجه رسیدم که دوربینهای نیکون تو جنبه ی عکاسی از دوربینهای کنون بهتر هستن. و دوربینهای کنون بیشتر واسه فیلمبرداری به کار میان. پس انتخابم شد دوربین نیکون. ولی تو انتخاب مدلش موندم. مبلغی هم که میخوام هزینه کنم بین ۲ تا ۳ میلیون تومان هست. چند تا مدل رو پیدا کردم، مدلایی مثل نیکون D3300 ، D3400 ، D5300 ، D5500 و دست آخرم مدل D5600 که البته این مدل D5600 رو از رو توصیه های شما و سفارشتون به دیگران به انتخاب و خریدش تو در نظر گرفتم. هر دوربین مزایا و معایب خودشو داره. مدل D5300 صفحه نمایشش لمسی نیست. مدل D5500 که میگن سیستم لایو ویوش ناکارآمده، صدای شاتش موقع عکس گرفتن خیلی زیاده و بافرش محدوده. و دست آخر بین انتخاب یکی از دو مدل D5500 و D5600 موندم. تو سایت دوربین نیوز مدل D5500 امتیاز ۷.۸ رو به دست آورده و مدل D5600 امتیاز ۷.۱. با توجه به این شرایط باز هم مدل D5600 بهتره؟ و آیا ارزش داره حدود ۳۰۰ هزار تومن اختلاف قیمتش با مدل قبلیش رو پرداخت و خریدش. اگه ارزششو داره لطفا دلایل برتریشو بگین. ممنون میشم

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۱ مهر ۱۳۹۶ در ۵:۵۴ ب.ظ

   سلام
   بی هیچ حرف و توضیح اضافه; D5600
   موفق باشید

 65. سجاد

  ۱۲ مهر ۱۳۹۶ در ۶:۱۱ ب.ظ

  سلام آقای علی اصغری. تشکر بابت سایت خوبتون و حوصله شما در پاسخگویی به سوالات.
  من برای اولین بار میخوام یه دوربین DSLR بگیرم. بین canon 100d و nikon d3400 گیر کردم که کدومو بگیرم؟ به نظر شما کدوم بهتره؟
  با توجه به اینکه nikon d3400 صدا رو بصورت مونو ضبط میکنه میخوام بدونم که صدا خیلی آزار دهنده ضبط میشه؟ کیفیت قابل قبوله یا نه؟
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۳ مهر ۱۳۹۶ در ۹:۱۸ ق.ظ

   سلام ب شما
   قطعا d3400 انتخاب بهتری هست با فاصله‌ی بسیار زیاد.
   ضبط صدای این دو دوربین فاصله‌ی مشهودی باهم نداره.
   موفق باشید

 66. سجاد

  ۱۳ مهر ۱۳۹۶ در ۱:۳۳ ب.ظ

  منظورم اینه صدای مونو تو فیلم برداری راضی کننده هست یا نه؟ منظورم در حالت کلی هستش. با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۳ مهر ۱۳۹۶ در ۲:۱۹ ب.ظ

   پاسخ سوال شما به برداشت شخصی مصرف‌کننده برمیگرده. یعنی ممکنه عالی، خوب یا ضعیف باشه از دید اشخاص مختلف.
   از دید من این دوربین برای فیلمبرداری مناسب نیست. اما در قیاس با کنون ۱۰۰D از هر جهت برنده‌ی مطلقه

 67. سجاد

  ۱۳ مهر ۱۳۹۶ در ۴:۲۲ ب.ظ

  ممنون از پاسختون

 68. سجاد

  ۱۳ مهر ۱۳۹۶ در ۵:۵۳ ب.ظ

  ببخشی یه سوال دیگه دارم از خدمتتون.
  من میخوام بدنه نیکون D3400 رو بگیرم. من فقط عکس خانوادگی میگیرم و عکس از منظره.
  حالا لنز پرایم ۳۵ میلی متری بگیرم یا All in one 18-135 رو بگیرم؟ من شارپنس برام خیلی مهمه و علاقه ای به عکاسی با زوم ندارم.
  نظر شما کدوم لنزه؟
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ مهر ۱۳۹۶ در ۸:۱۴ ب.ظ

   قطعا پرایم ۳۵ میلیمتر
   برای منظره چنداتن کارایی نداره اما برای عکاسی خانوادگی و خیابانی عالیه
   موفق باشید

 69. شروین

  ۱۳ مهر ۱۳۹۶ در ۵:۵۴ ب.ظ

  سلام آقای علی اصغری
  ابتدا از لطف و محبت شما در مورد پاسخگویی به سوالات ما بینهایت سپاسگزارم.
  دوربین فول فریم نیکون d750 رو دارم ، قصد خرید لنز واید جهت عکاسی از طبیعت رو دارم کدامیک از این دو لنز خروجی{از هر لحاظ} بهتری برای من میده ؟
  لنز nikon 14-24 mm f/2.8G یا nikon afs 24 mm f/1.8G
  در وبسایت Dxomark لنز ۲۴ میلی امتیاز بالاتری نسبت به لنز ۱۴-۲۴ داشت
  لنز زوم ۲۴-۱۴ به جز داشتن دامنه فاصله کانونی بیشتر نسبت به لنز پرایم چه حسنی داره ؟شما خودتون کدوم یکی رو برای عکاسی از طبیعت با نور طبیعی در روز روشن انتخاب میکنید؟
  عاجزانه خواهش میکنم در صورت امکان جامع راهنمایی کنید چون دقیقا مطابق راهنمایی شما یکی از این دو لنز رو انتخاب میکنم.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ مهر ۱۳۹۶ در ۸:۲۰ ب.ظ

   سلام ب شما
   لنز پرایم ۲۴ میلیمتر خروجی بهتر و شارپ‌تری ارائه میده با حداقل پراکندگی و اعوجاج.
   معمولا لنزهای دارای فواصل کانونی متنوع، عناصر اپتیکی بیشتری دارند و به این دلیل که هرچقدر هم یک عدسی، حرفه‌ای تراش خورده باشه، نمیتونه خروجی ۱۰۰ درصد ارائه بده، پس بیشتر شدن عناصر اپتیکی باعث کمتر شدن شارپنس میشه و یا حداقل پراکندگی رو بیشتر میکنه.
   در شرایط یکسان و برابر، همیشه لنز پرایم برتر و بهتره.
   موفق باشید

 70. سینا

  ۱۵ مهر ۱۳۹۶ در ۹:۵۷ ب.ظ

  سلام. ببخشید من یه کاربر مبتدی هستم . چیز زیادی از دوربین سر درنمیارم ک نظر تخصصی بدم. به راهنمایی میخوام. برای ی دوربین خانوادگی و چیزی که بشه تو مسافرت و مناسبت ها عکس و فیلم های با کیفیت گرفت (اولویت با عکاسی و عکس های خوب و با کیفیت، اما اگه فیلم برداری خوبی هم داشت ک بهتر)، با حدود قیمت ۱.۵ – ۱.۷ پیشنهادتون چیه؟ دوربین های nikon d3400 یا canon powershot sx60 یا چیزای دیگه؟ من دوربین های زیادی نمیشناسم ک بخوام مثال بزنم…
  دوربینی باشه ک امکانات خوبی داشته باشه و بشه حداقل چند سال ازش استفاده کرد…
  ممنون میشم به ایمیلم ارسال کنین…

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ مهر ۱۳۹۶ در ۸:۲۲ ب.ظ

   سلام
   با این بودجه، نیکون d3400 بهمراه کیت‌لنز استاندارد، تنها انتخاب ممکن هست. کیت لنز خروجی شارپ و شفاف ارائه نمیده اما انتخاب لنزهاب بهتر، هزینه‌ی بیشتری بهتون تحمیل میکنه.
   موفق باشید

 71. جلیل منفرد

  ۲۴ مهر ۱۳۹۶ در ۹:۳۳ ق.ظ

  سلام.وقت بخیر.میخواستم بدونم فرق دوربین ۵۶۰۰ و ۵۳۰۰ نیکون با ۳۴۰۰ در چیه.چون امکانات مثل wifiو…..برام مهم نیس فقط کیفیت عکس برام مهمه.اگه ممکنه توضیح واضح و کاملی بدین چون از دوربین هیچی نمیدونم.واقعا ممنونم از صبر وحوصله که در پاسخ دادن دارین.

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ مهر ۱۳۹۶ در ۲:۴۰ ب.ظ

   سلام.
   دی۵۳۰۰ رو کنار بگذارید چون خیلی قدیمیه.
   درخصوص دی۵۶۰۰ و دی۳۴۰۰, مهمترین تفاوت به طبیعی‌تر بودن رنگ‌ها خصوصا تنالیته‌ی پوست در دی۵۶۰۰ برمیگرده. بعد از اون هم سیستم فوکوس ک کامل‌تر و سریع‌تر از دی۳۴۰۰ عمل میکنه.
   موفق باشید

 72. رضا

  ۲۴ مهر ۱۳۹۶ در ۷:۵۴ ب.ظ

  سلام
  برای دوربین d5600 یه لنز باقیمت حدود ۱ تا ۱.۲ چی پیشنهاد میدهد
  لنزی که برای منظره هم برای عکسهای خونگی مناسب باشه.
  ممنون

  • مجید علی‌اصغری

   ۱ آبان ۱۳۹۶ در ۷:۵۸ ق.ظ

   سلام
   نیکون af-s 35mm f1.8g
   موفق باشید

 73. محسن

  ۱۳ آبان ۱۳۹۶ در ۸:۵۲ ب.ظ

  با درود و خسته نباشید. من مدتی هست که مطالب سایت خوب شما رو دنبال میکنم و از اشتراک گذاری نظرات و بررسی های خوبتون تشکر میکنم.
  یه سوال داشتم. من بین نیکن d3400 و d5500 کدومو اتخاب کنم! چون میخوام هم حداکثر با لنز و کیفش و مموریش بالای ۳ در نیاد. و از طرفی چون عاشق عکاسی در طبیعت هستم هم پرتره واسه همین فکنم این لنزای ۱۴۰-۱۸ بدردم بخوره(البته اینم مطمئن نیستم) . ممنون میشم راهنماییم کنین که تا سقف ۳ تومن چی بگیرم بهتر باشه با چه لنزی.
  پیشاپیش ممنون از پاسختون

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۷ آبان ۱۳۹۶ در ۹:۱۹ ق.ظ

   سلام ب شما
   با این بودجه و در مجموع، نیکون D5600 بهمراه لنز ۳۵mm F1.8G و کارت حافظه ۳۲ گیگ سن‌دیسک با سرعت رایت حداقل ۸۰Mbps
   موفق باشید

   • محسن

    ۱۷ آبان ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۳ ب.ظ

    ممنون از پاسختون. پس شما پیشنهادتون برای فردی که یک لنز همه کاره میخواد برای عکاسی طبیعت و پرتره، لنزهای پرایم ۳۵ میلیمتری هست؟ ۵۰ میلیمتری ها چطور؟
    لنزهای زوم ۱۴۰-۱۸ با توجه به اینکه دامنه کانونی وسیع تری رو پوشش میدن آیا بنظرتون مقرون به صرفه تر و کاربردی تر نیستن؟
    درضمن ببخشید بدنه و لنز رو باید جدا تهیه کنم درسته؟
    ممنونم ازینکه وقت میذارین

    • مجید علی‌اصغری

     ۱۷ آبان ۱۳۹۶ در ۳:۱۴ ب.ظ

     خیر، با توجه به بودجه‌ی شما، بهتره لنز ۳۵ میلیمتری انتخاب کنید و با بد و خوبش بسازید. لنزهای All in One کیفیت عکس خوبی ندارند. ۵۰ میلیمتر هم زاویه تقریبا بسته‌ای روی دوربین کراپ میده و مناسب عکاسی خانوادگی و خیابانی نیست.
     بله بدنه‌ بهمراه لنز مورد نظر.
     موفق باشید

     • محسن

      ۱۷ آبان ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۸ ب.ظ

      واقعا ممنونم جناب علی اصغری از پاسختون.

     • محسن

      ۲۸ آبان ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۸ ق.ظ

      با درودی دوباره. من به فروشگاه معروفی مراجعه کردم و به من گفتن با این بودجه (۳ تومن) بیا d5300 با لنز ۱۴۰-۱۸ بردار که تقریبا ۲.۹۰۰ میشه. از طرفی نظر خودم با توجه به ویژگی های d7100 این هست که بدنه رو تهیه کنم بعلاوه یک لنز ۵۵-۱۸ (با توجه به بودجه کمم) و بعدا بخاطر خوب بودن مدل d7100 حالاها میتونه برام دوربین باشه و بعدا با افزایش بودجه میتونم لنزهای بهتری روش بزارم.
      حال میخواستم نظر شما بزرگوارو بدونم. آیا بنظرتون d7100 ارزشش رو داره اینکارو کنم؟ بعضیا میگن نه نداره و بجز موتور فوکوس داخلی و تعداد نقاط فوکوس بالا فرقی با d5300 نداره و بهتره اونو بگیری و بعضی ها هم میگن اتفاقا این دو آیتم اصل داستانه و می ارزه پول بیشتری بدی و حالاها دوربینه برات.
      ممنونم راهنماییم کنین چون فردا شب میخوام برم خریدو انجام بدم.

     • مجید علی‌اصغری

      ۳۰ آبان ۱۳۹۶ در ۳:۱۲ ب.ظ

      سلام
      بدنه‌ی نیکون d7200 بگیرید بهمراه لنز پرایم ۳۵ میلیمتر f1.8g. اگر به هر دلیل موفق به تهیه d7200 نشدید، بدنه d5600 رو جایگزین کنید. به سایر موارد هم اصلا فکر نکنید!
      موفق باشید

 74. sepehr

  ۱۶ آبان ۱۳۹۶ در ۲:۵۷ ق.ظ

  سلام من میخوام شروع به عکاسی کنم و خیلی مبتدی هستم اینرو برای خودم در نظر گرفتم چند تا سوال داشتم
  ۱-دوربینی که شما پیشنهاد میکنید چیه
  ۲-اگر بخوام اینرو بخرم لنز ۱۸ -۱۴۰ رو بخرم یا ۷۰-۳۰۰(لنز ۱۸-۵۵ رو خودش داره)
  ۳ بیشتر برای عکاسی پرتره- ماکرو -و فریز تایم میخوام سرعته فوکوس زیاد باشه و قابلیت فوکوس دستی داشته باشه من با همینا راضی میشم البته عمق میدانم خییییلی برام مهمه که بگراند محوی داشته باشه

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۷ آبان ۱۳۹۶ در ۹:۰۸ ق.ظ

   سلام
   نیکون D5600 بهمراه لنز ۳۵mm F1.8G

 75. محمد

  ۱۷ آبان ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۰ ب.ظ

  سلام با توجه به اینکه قیمت d3400. تقریبا یکو چهار صده و d5600 دو و چهارصد این اختلاف قیمت نسبت به امکانات d5600 ارزششو داره یا نه? متشکرم

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۸ آبان ۱۳۹۶ در ۲:۲۲ ب.ظ

   سلام
   علاوه بر تفاوت‌های فنی مثل نمایشگر لمسی بازشو، امکان اتصال میکروفون و سیستم فوکوس بهتر، رنگ پوست در d3400 واقعی ثبت نمی‌شه. در d5600 وضعیت خیلی بهتره. اگر ذاتا به این جزییات توجه دارید، اختلاف قیمت ارزشش رو داره و اگر ندارید، خیر.
   موفق باشید

 76. مسعود جعفری پور

  ۲۰ آبان ۱۳۹۶ در ۵:۱۶ ب.ظ

  با درود
  و عرض خسته نباشید خدمت شما . ببخشید میخواستم بدونم با چه لنزی روی نیکون ۷۱۰۰ میشه از یک گیاه خیلی کوچیک که برگهای چند میلیمتری و ارتفاع دو تا سه سانت داره عکس با کیفیت گرفت که تمام جزئیات دیده بشه؟ البته به فرض اینکه عکاس مهارت کافی داشته باشه .

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۰ آبان ۱۳۹۶ در ۶:۱۰ ب.ظ

   سلام
   نیکون ۴۰mm F2.8 DX Macro

 77. حسین

  ۲۳ آبان ۱۳۹۶ در ۱:۰۱ ق.ظ

  سلام, ممنون بابت وقتی که صرف میکنید, میخواستم نظرتون رو در مورد G7x mark II بدونم نسبت به d3400 ؟؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ آبان ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۵ ق.ظ

   سلام
   نظر خاصی ندارم
   مقایسه‌ی اشتباهیه. مواردی ک فرمودید حکم کودک رو داره به جوان نیمه‌بالغ!
   روی جوان حساب خیلی بیشتری میشه باز کرد…

 78. حسین

  ۲۳ آبان ۱۳۹۶ در ۱:۰۴ ق.ظ

  یا مثلا G9x mark II ؟

 79. حسین

  ۲۳ آبان ۱۳۹۶ در ۱:۳۵ ق.ظ

  با توجه به اینکه ۳۴۰۰ wi-fi هم نداره !

 80. علیرضا

  ۲۳ آبان ۱۳۹۶ در ۲:۴۴ ق.ظ

  سلام من تازه نیکون۳۴۰۰گرفتم که روش لنز۱۸. ۵۵هست و از دوربین اصلا سردر نمیارم ایا برا گرفتن عکس بهتر لنز رو عوض کنم و یکی دیگه بگیرم یا همین خوبه دوربین تازه سفارش دادم و تا اخر هفته میرسه دستم ایا همون لنز روش خوبه یا یک لنز دیگه جاش بگیرم و مصرف من خانوادگی هست برا عکس از طبیعت ممنون از مطالب عالی شما

  • مجید علی‌اصغری

   ۳۰ آبان ۱۳۹۶ در ۳:۱۷ ب.ظ

   سلام
   اگر خرید کردید دیگه کار از کار گذشته! بهتره کمی استفاده کنید ببینید ک جوابگوی نیازتون هست یا خیر.
   اگر به هر دلیلی احساس کردید ک کیفیت تصویر بهتری میخواید، توصیه میشه با لنز ۳۵mm f1.8g جایگزین کنید

 81. علیرضا

  ۲۳ آبان ۱۳۹۶ در ۲:۴۵ ق.ظ

  سلام من تازه نیکون۳۴۰۰گرفتم که روش لنز۱۸. ۵۵هست و از دوربین اصلا سردر نمیارم ایا برا گرفتن عکس بهتر لنز رو عوض کنم و یکی دیگه بگیرم یا همین خوبه دوربین تازه سفارش دادم و تا اخر هفته میرسه دستم ایا همون لنز روش خوبه یا یک لنز دیگه جاش بگیرم و مصرف من خانوادگی هست برا عکس از طبیعت ممنون از مطالب عالی شما

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۴ آبان ۱۳۹۶ در ۹:۵۷ ق.ظ

   سلام
   مبارکتون باشه
   لنز استاندارد این دوربین به درد بازیِ هفت‌سنگ میخوره!
   ازش استفاده کنید، اگر پاسخگوی نیازتون بود ک هیچ. اما اگر اولویت شما کیفیت عکسه و در عین حال لنز فعلی راضی‌تون نکرد، میتونید یک لنز پرایم ۳۵mm f1.8g تهیه کنید

 82. گلستانی

  ۲۸ آبان ۱۳۹۶ در ۲:۴۷ ب.ظ

  درود به پیشگاه جناب علی اصغری عزیز
  بنده که صرفا به عنوان یک علاقمند و مخاطب در طول یکی دو ساعت از کامنت اول تا آخرین کامنت ارسالی را خواندم از پرسش های تکراری برخی دوستان خسته شدم، حوصله ای که شما برای پاسخ به این پرسش ها به خرج داده و میدهید واقعا ستودنی و قابل تقدیر است. سوالی که بشخصه داشتم در مورد میزان کارایی لنز AF-S 35mm f1.8G در مواردِ خاصِ زیر است:
  – عکسبرداری از سوژه های واقع در لانگ شات یا نمای دور
  – عکسبرداری از اشیاء و وسایل متحرک، از فاصله‌ی کمتر از ۲۰ متر
  عکسبرداری از محیط (خیابان) در ارتفاع، مثلا طبقه ی دوم یک ساختمان
  با توجه به عدم تسلط به کارکرد دقیق لنزها خواهشمندم در صورت ناکارآمد بودن لنز ۳۵mm در برآورده نمودن این نیازها، لنزی متناسب با نیازهای مزبور برای دوربین های رده ی نیمه حرفه ای نیکون که در این صفحه نام شان به دفعات ذکر شده، معرفی فرمایید. همچنین با توجه به قیمت مناسب لنز AF-S 35mm f1.8G (نسبت به لنزهای دو سه میلیون تومانی) تا چه حد میتوان روی جوابگو بودن این لنز در نماهای نه چندان نزدیک حساب کرد؟
  با مهر و احترام

  • مجید علی‌اصغری

   ۳۰ آبان ۱۳۹۶ در ۳:۰۸ ب.ظ

   سلام ب شما
   از دید من لنز نیمه‌حرفه‌ای وجود نداره. لنز ارزان قیمت داریم و لنزهای حرفه‌ای و گران‌قیمت.
   کاربران حرفه‌ای زیادی میشناسم ک هنور با لنز ۳۵ میلیمتر f1.8 کار میکنند و لذت می‌برند.
   درخصوص سوالات، بترتیب:
   _ نمره ۲ از ۱۰
   _ عکسبرداری از اشیاء متحرک تنظیمات خاص خودش رو داره. در مجموع نمره ۶ از ۱۰
   _ نمره ۸ از ۱۰
   لنز ۵۰mm f1.4 نیکون میزان پراکندگی و اعوجاج زیادی داره و با احترام ب حرفه‌ای‌ها از دید من چندان برتر از لنز ۳۵ نیست. لنز ۲۴-۷۰ میلیمتر f2.8 بسیار بسیار عالی و در نوع خودش کم‌نظیره ک البته قیمت بسیار گرونی داره. لنز ۱۸-۳۵ میلیمتر f1.8 سیگما سری آرت لنز بی‌نظیریه اما حدود ۳ میلیون قیمت داره، ابعادش هم نسبتا بزرگه، اما درصورتی‌که با قیمتش مشکل نداشته باشید، به شدت توصیه میشه.
   موفق باشید

 83. مسعود جعفری پور

  ۱۲ آذر ۱۳۹۶ در ۲:۴۸ ب.ظ

  با درود
  آقای علی اصغری من یه ۳۴۰۰ دارم و خیلی راضی ام . البته شاید دلیلش اینه که دوربین دیگه ای نداشتم . چندتا لنز دارم و لذت میبرم یکیش همون ۵۰ که شما معرفی کردی. چند وقته تو فکر خرید ۷۲۰۰ بودم ولی دیدم با همون حدود قیمت ها بدنه ۶۱۰ هم میشه خرید . حالا به نظر شما کلا این تعویض دوربین عاقلانه است؟ یعنی تفاوت این دوربینها خیلی زیاده؟ تنها چیزی که کمی اذیتم میکنه تعداد خیلی کم نقاط فکوسه . چقدر میشه رو برسی های dxomark حساب کرد که مثلا توش ۳۴۰۰ از ۷۱۰۰ اونهمه بالاتره .
  متشکرم

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۲ آذر ۱۳۹۶ در ۳:۳۸ ب.ظ

   سلام ب شما
   D610 در قیاس با D3400 ارتقاء بسیار ارزنده‌ای محسوب میشه و عملا وارد دنیای دیگری از تجربه عکاسی خواهید شد.
   در قیاس با D7200 یا D7500 بلحاظ سرعت و دقت و همچنین تعداد نقاط فوکوس ضعیف‌تره اما بلحاظ کیفیت عکس با فاصله‌ی زیاد برتر هست. اگر عکاسی پرتره و طبیعت مد نظر شماست، D610 با توجه ب قیمت عالیه، اما در سایر ژانرها با استاندارهای امروز چندان توانا نیست

 84. مسعود جعفری پور

  ۱۳ آذر ۱۳۹۶ در ۴:۳۶ ب.ظ

  با درود
  آقای علی اصغری خیلی متشکرم از راهنماییتون .
  در مورد اینکه چقدر میشه به برسی های dxomark اعتماد کرد نظری ندادین . چون من دیدم تو نظرات شما ۵۳۰۰ یا ۵۵۰۰ رو پیشنهاد دادین که از لحاظ امتیاز از ۳۴۰۰ پایینتره ، همینطور لنزی که برای عکاسی از گیاه بمن پیشنهاد دادین ۴۰mm micro جزء چهل تا لنز اول هم نیست . ولی تو همین مقاله خودتون به امتیاز dxomark به ۳۴۰۰ استناد کردین .
  متشکرم

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۴ آذر ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۴ ق.ظ

   سلام
   نتایج dxo فعلا قابل اعتماد و استناده ب این علت ک کسی نتونسته ثابت کنه ک مشکلی در بررسی‌ها وجود داره.
   بنده d5300 و d5500 رو معمولا ب کسی پیشنهاد نمیدم مگر اینکه در فکر دوربین ضعیفتری بوده باشه و یا احساس کنم ب مواردی مانند صفحه بازشو، نقاط فوکوس بیشتر و سهولت استفاده نیاز داره.
   لنز ۴۰mm برای ماکرو با توجه ب قیمت، انتخاب بسیار مناسبیه و اینکه جزو لنزهای برتر نیست دلیل بر ضعفش نیست. آیا حاضرید ۴ تا ۸ میلیون برای لنز ماکرو هزینه کنید و لنزی بگیرید ک در رده‌های اول dxo حضور داره؟
   در خصوص استناد ب امتیاز d3400 در dxo: به اعتقاد من کاملا منطقیه ک وقتی دوربینی رو بررسی میکنی به قیمت بسیار مناسب و امتیازی ک در بررسی‌های معتبر دریافت کرده اشاره بشه.
   شخصا در مورد کیفیت دوربین‌ و لنز ۳ مورد رو در نظر می‌گیرم: امتیاز dxo, نتایج بررسی dpreview و تجربه شخصی (ک ممکنه توسط خودم، دوستان قابل اعتماد و یا دیدن ویدئوی بررسی‌ عکاسان معتبر در یوتیوب بدست اومده باشه)
   موفق باشید

 85. هستی ثانی

  ۱۵ آذر ۱۳۹۶ در ۳:۰۸ ب.ظ

  سلام
  به نظر شما خرید دوربین بدون لنز کیت برای یه مبتدی( کسی که واقعا چیزی بلد نیست) کار درستیه؟( خرید لنز پرایم ۵۰mm f1/8 G )
  یه لنز زوم خوب هم برای Nikon d3400 معرفی میکنید؟ ( صرفا برای عکاسی در تفریحات)
  لنز ۵۰mm f1/8 G برای عکاسی پرتره در فضای باز قابل قبوله؟
  و اینکه چند نفر توی عکس جا میشن با این لنز؟
  پیشاپیش ممنون

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۸ آذر ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۳ ق.ظ

   سلام
   بله، لنز کیت دوربین بجز تاثیر مثبت در بخش فیلمبرداری، هیچ نکته‌ی ارزشمندی نداره!
   با توجه به فاصله‌ی کانونی این لنز روی d3400, میتونید بعنوان یک لنز تقریبا زوم هم روش حساب کنید.
   این لنز بهترین انتخاب در میان لنزهای کمتر از ۱ میلیون نیکون برای پرتره ست. جاشدن تعداد نفرات در کادر، ب فاصله‌ی شما بستگی داره. طبعا هر چه عقب‌تر برید نفرات بیشتری در کادر جا میشن.

 86. رضا

  ۱۶ آذر ۱۳۹۶ در ۸:۱۹ ب.ظ

  سلام
  دوربین نیکون۳۴۰۰دارم چطوری باید بعد ازعکس انداختن نمودار هیستوگرام و مشخصات عکسو ببینم(دیاف.سرعت شاتر.ایزو)؟؟؟؟؟؟

 87. محمد مهدی

  ۲۰ آذر ۱۳۹۶ در ۳:۴۱ ب.ظ

  سلام‌ بین دو دوربین nikon 3400 و canon 1300 گیر کردم . واسم کیفیت عکس خیلی مهمه و لرزشگیر داشتن
  ارسال راحت عکس به گوشی هم مهمه
  بیشتر برای عکاسی بوکه و خونوادگی در طبیعت میخام دوربین بگیرم
  و اینکه بهترین دوربین زیر ۲ تومن شما چیو پیشنهاد میدید با چه لنزی

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۱ آذر ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۴ ب.ظ

   سلام
   پاسخ این سوال به دفعات در همین بخش داده شده. مطالعه بفرمایید

 88. امین

  ۲۹ آذر ۱۳۹۶ در ۳:۲۴ ب.ظ

  سلام خسته نباشید.
  من کلاً D3400 چشمم رو گرفته بود. البته بین D5300 و D3400 شک داشتم که با ۳۹ نقطه فوکوس ۵۳۰۰ حال می کردم و همینطور سال ساخت جدیدتر ۳۴۰۰. با ۲۰۱۳ بودن ۵۳۰۰ کنار نیومدم! خلاصه تصمیم گرفتم که ۳۴۰۰ بگیرم با لنز AF-P DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR با کیف و رم مناسب(که خودش هزینه ایه به نظرم)… ولی در کمال تعجب وقتی لنز یکی از دوستام رو دادیم طبقه ۱۱ آلومینیوم برای تعمیر، اون آقای تعمیرکار شدییییداً با ۳۴۰۰ مخالف بود و می گفت برگشتیش زیاده و خیییلی زودتر از اون چیزی که فکرش رو بکنی اینجا سر و کله ت برای تعمیر پیدا می شه!
  نظر شما چیه؟ شنیدین این قضیه رو؟ کیفیت ساخت و بدنه ی ضعیفی داره ۳۴۰۰؟
  کلاً بین ۳۴۰۰ و ۵۳۰۰، مزایای ۵۳۰۰ به ۴۰۰ ۵۰۰ تومن تفاوت قیمت می ارزه؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۲ دی ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

   سلام ب شما
   ب این موارد توجهی نداشته باشید، اصولا دوستان تعمیرکار همیشه در حال و هوای قدیم سیر میکنند!
   در اینکه جدیدا لوازم الکتریکی برای یک عمر استفاده ساخته نمیشن، شکی نیست. اما در هر حال استفاده از جدیترین فناوری و لوازم توصیه میشه
   موفق باشید

 89. مسعود جعفری پور

  ۲ دی ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۶ ق.ظ

  با درود
  آقای علی اصغری خدا قوت .
  آقای علی اصغری من یه ۷۱۰۰ دارم . شما بهتر میدونید که هم روی لنز حالت فکوس دستی و اتومات داره و هم روی بدنه دوربین. حالا همیشه برام سوال بوده که این دوتا با هم تداخلی ندارن؟ یعنی مثلا وقتی بخوام دستی فکوس کنم باید جفتشو خاموش کنم یا برای فکوس اتوماتیک جفتش روشن باشه یا یکیش؟
  متشکرم

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۲ دی ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۳ ب.ظ

   سلام ب شما
   خیر تداخلی وجود نداره
   موفق باشید

 90. آرمان

  ۵ دی ۱۳۹۶ در ۱:۱۶ ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  با توجه ب این ک برای ژانرهای مختلف لنزهای متفاوت و شاید دوربین های متفاوتی لازم هست برای شخصی مثل من ک بیشتر علاقه مند ب عکاسی پرتره و منظره هستم و فیلم برداری هم اولویت نیست و از جهتی هم نمیخوام در اینده زود مجبور ب ارتقاع دوربین باشم بنظرتون کدوم دوربین بین مدل های نیکون ۳۴۰۰ و ۷۲۰۰ یا کانن سری ۷۷دی و ۸۰دی مناسبتر هست؟
  اگه میشه لنز متاسب هم معرفی کنید
  با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۲ دی ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۱ ب.ظ

   سلام ب شما
   هیچ‌کدوم! نیکون D7500 بهمراه لنز ۳۵ میلیمتر F1.8G
   اگر توان تهیه لنز سیگما ۱۸-۳۵ میلیمتر F1.8 HSM رو داشته باشید ک عالی خواهد بود
   موفق باشید

 91. امیررضا

  ۸ دی ۱۳۹۶ در ۷:۲۳ ب.ظ

  باسلام. دوربین با کیفیت واسه عکس های پرتره و خانوادگی و طبیعت میخواستم که با لنز مجموعا زیر ۲۵۰۰ باشه. خودم نیکون d3400 رو انتخاب کردم ولی بین این و کنون ۷۵۰d مردد شدم. چون نیکون نقطه فکوس کمتری داره. میخواستم بدونم تعداد نقطه فکوس تاثیر زیادی رو عکاسی داره؟ و با توجه به اینکه در نظرات گفتین دوربین با لنز کیت کیفیت پایینی داره و گوشی بگیرین بهتره، و من گوشیم s7 edge هست و عکسای خوبی هم باهاش میگیرم. میخواستم بدونم ایا گرفتن d3400 با کیت پرایم ۳۵mm f1.8 که خودتون معرفی کردین ارزش هزینه کردن رو داره و اختلاف فاحشی در کیفیت این مجموعه با گوشی خودم مشاهده میشه؟

  ممنون.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۲ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۸ ق.ظ

   سلام ب شما
   بهترین انتخاب، کانن M6 بهمراه لنز پرایم EF-M 22mm F2 STM هست که در هر دو بخش عکس و فیلم قابل اعتماده و ابعاد بسیار جمع و جوری در اختیارتون میگذاره، البته اگر بتونید این لنز رو در نمونه‌های کارکرده پیدا کنید!
   بعد از اون نیکون D5600 با لنز ۳۵mm F1,8G و انتخاب سوم نیکون D3400 با همین لنز
   موفق باشید

 92. امیررضا

  ۱۳ دی ۱۳۹۶ در ۵:۲۲ ب.ظ

  با سلامی دوباره‌.
  من تو نت سرچ کردم و متاسفانه لنز ۲۲mm f 2 رو واسه کانن m6 پیدا نکردم… حالا سوالی که داشتم اینه که به نظرتون کانن m6 رو با لنز کیت روش بگیرم بهتره یا نیکون d5600 رو با لنز ۳۵mm f1.8 g . با توجه به اینکه در اولویت اول کیفیت تصویر واسم مهمه و در اولویت بعدی فیلم برداری با کیفیت و بی سر و صدا‌. و اینکه اگه ممکنه لنز پرایم جایگزین برای کانن m6 معرفی کنید با دیافراگم گشوده.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۷ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۲ ب.ظ

   سلام
   کنون M6 و M5 بدون لنز ۲۲mm F2 بدرد لای جرز میخورن!
   راه حل نه چندان معقول اینه ک آداپتور لنز براش بگیرید تا بتونید لنزهای مخصوص DSLRهای کنون رو به M6 متصل کنید. با این فرض لنزی مثل EF-S 24mm F2.8 انتخاب مناسبیه.
   نیکون D5600 با لنز پرایم ۳۵mm F1.8G از نظر کیفیت عکس فرسنگ‌ها جلوتره، اما در بخش فیلمبرداری تقریبا فلج کامل هست!
   موفق باشید

 93. پارسا

  ۱۷ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۴ ب.ظ

  سلام . آیا با وجود قیمت مشابه بدنه d7100 و d5600 آیا شما d5600 رو از لحاظ کیفیت عکس پیشنهاد میکنید. اولین بارمه از این نوع دوربین ها میخوام استفاده کنم و بیشتر برای عکاسی خانوادگی و مسافرت میخواستم . فیلم‌برداری زیاد استفاده ندارم. بیشتر کیفیت عکس برام‌ مهمه

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۷ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۱ ب.ظ

   سلام
   D5600
   موفق باشید

 94. Hosseindn

  ۲۱ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۵ ق.ظ

  با سلام
  با توجه ب پاسختون ب نظرات دوستان،تصمیم گرفتم d3400 رو با ۳۵mm F1.8G بگیرم،ولی هنوز مطمین نیستم ک اختلاف کیفیتش با دوربین گوشی های هم قیمتش(مثلا G6) ب چشم میاد یا ن؟بیشتر برا عکاسی پرتره استفاده دارم ویا تو شرایط نوری کم …

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۸ ق.ظ

   سلام
   کیفیت تصاویرِ این ترکیب، قابل قیاس با دوربین گوشی نیست. کیلومترها و فرسنگ‌ها بهتره!
   موفق باشید

 95. بنیامین

  ۲۱ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۰ ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  میخوام تا ۲میلیون و ۶۰۰(نهایتا) هزینه کنم لطفا راهنمایی کنید.
  به همه ژانرها(ماکرو کمی بیشتر) علاقه دارم و فیلم برداری هم مد نظرمه.
  خودم چندتا ترکیب تو نظرمه لطفا اگه ترکیب بهتری مد نظرتونه معرفی کنید.
  Nikon D3400 با لنز ۱۸-۵۵ و لنز ۳۵mm
  Nikon D5300 با لنز ۳۵mm
  Nikon D5500 با لنز ۱۸-۵۵
  Canon 750d با لنز ۱۸-۵۵

  در ضمن برای عکاسی ماکرو استفاده از اکستنشن تیوب بهتره یا رینگ معکوس؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۳ ق.ظ

   سلام ب شما
   هیچ‌یک بدرد ماکرو نمیخورن
   با خواسته‌های شما در بخش‌های فیلمبرداری و ماکرو، بهترین پیشنهاد کنون M6 یا M5 بهمراه لنز ۲۲mm F2 STM هست (البته اگر بتونید نمونه‌ی دست دوم این لنز رو تهیه کنید، بسیار کمیابه)
   بعد از اون و با خط کشیدن دور ماکرو، نیکون D5600 با دو لنز AF-P 18-55mm G VR و AF-S 35mm F1.8G
   موفق باشید

 96. مهدی.ع

  ۲۳ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  با سلام و تشکر از پاسخ گو بودن جنابعالی
  من میخوام دوربین با رنج قیمت حداکثر یک میلون و هفتصد هزار تومنی بگیرم..
  ۱)مدل های پیشنهادی به جزD3400 چیست؟
  ۲) ایا لنز ۱۸-۵۵ میلی متر VR کانن برای عکس مبتدی و عکس طبیعت و خانوادگی قابل قبول می باشد؟
  ۳)ایا به جز لنز فوق ، لنز دیگری در همین رنج قیمت(حداکثر ۳۵۰ هزار تومن) برای عکاس مبتدی پیشنهاد می کنید؟
  ۴)به نظر شما اگر بدنه و لنز را جدا از هم بخرم و خودم متصل کنم به صرفه تر از خرید یک جا هست؟
  با تشکر فراوان

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ دی ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۱ ق.ظ

   سلام ب شما
   دوربین‌های زیر ۵ میلیون کنون، بجز M6, M5 و ۸۰D یه تعداد اسباب‌بازی گرون‌قیمت و دکوری هستن! لنز کیت دوربین‌ها و لنزهای All in One هم همینطور.
   در این رنج قیمت فقط یک پیشنهاد هست ک اونهم بارها و بارها در همین بخش اشاره شده
   موفق باشید

 97. رضا

  ۲۶ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۳ ق.ظ

  من این دوربین رو تو ۲ سایت زیر دیدم به مطرتون از کدوم بخرم

  ……op.ir/fa/product/view/1537/نیکون-Nikon-D3400-18-55
  ……la.com/Product/DKP-180645/دوربین-دیجیتال-نیکون-مدل-d3400-به-همراه-لنز-۱۸-۵۵-میلی-متر-vr

  • مجید علی‌اصغری

   ۳۰ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۴ ق.ظ

   لطفا از گذاشتن لینک وبسایت‌های دیگه خودداری کنید.

 98. saleh

  ۹ بهمن ۱۳۹۶ در ۲:۳۳ ب.ظ

  بررسی خوبی بود ولی خوشوقتانه نداریم خوش بختانه

 99. M4s00d

  ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ در ۹:۳۷ ب.ظ

  سلام ببخشید بهترین لنز برای نیکون d3400چیه؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۵ ق.ظ

   سلام
   بدون در نظر گرفتن قیمت:‌ سیگما ۱۸-۳۵ میلیمتر f2.8 hsm art
   با در نظر گرفتن قیمت: نیکون ۳۵mm f2.8g

 100. Amirreza

  ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۴ ب.ظ

  با سلام
  در ادامه نظرات قبلی تو انتخاب بین دو دوربین نیکون d5600 و کنون eos 800d موندم…. به نظر شما کدوم یک رنگ های زنده تر و شارپ تری رو ثبت میکنه؟ و این که داخل بدنه کدوم یک لرزشگیر داره‌؟ و اگه میشه لنز مناسب واسه کنون معرفی کنید (که مثل ۳۵mm f1.8 نیکون با کیفیت باشه.) با تشکر از پاسخگوییتون.

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۳ ق.ظ

   سلام
   برای عکاسی، نیکون d5600
   برای استفاده ترکیبی (عکاسی و فیلمبرداری) کنون ۸۰۰d
   لنر کنون ۳۵mm f2.8 macro stm لنز شارپ و ارزنده ایه، ضمنا لرزشگیر داره.
   هیچیک از دوربینهای dslr نیکون و کنون لرزشگیر داخلی ندارند و لرزشگیر داخل لنز تعبیه میشه.
   موفق باشید

 101. فرشاد

  ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ در ۳:۱۲ ب.ظ

  درود بر شما استاد عزیز
  ممنون از زحمات شما، با توصیه شما و بودجه محدود بنده من d3400 رو میخرم ،میخوام پرتره کار کنم از بوکه خیلی خوشم میاد بین لنز ۳۵ و ۵۰ میلیمتری کدوم بوکه بهتری داره ؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۱ ق.ظ

   سلام ب شما
   لنز ۵۰ میلیمتر f1.8 روی دوربین aps-c یکی از بهترین خروجی‌ها رو برای پرتره و بوکه ارائه میده و در این زمنیه‌ها از هر لحاظ برتر از ۳۵ میلیمتری هست.

 102. محمد بزرگی

  ۲ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  باسلام ببخشید محتویات موجود در بسته این دوربین چی هست و گارانتی معتبر برا این دوربین در ایران وجود داره بحث بیمه نامه هم اطلاع دارید شما ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مجید علی‌اصغری

   ۴ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۶ ب.ظ

   سلام
   بدنه دوربین، لنزکیت، بند، باتری، شارژر باتری و یک کابل USB.
   با گارانتی ایده‌آل بگیرید و دقت کنید ک کارتن پلمپ باشه و در حضور شما باز شه. بیمه برای دوربین‌های گرون‌قیمت قابل توجیهه و در مورد این دوربین احتمالا خرج اضافه‌ست

 103. علیرضا

  ۴ اسفند ۱۳۹۶ در ۴:۰۹ ب.ظ

  با سلام و احترام خواستم نظرتان رو درمورد لنزnikon afs-dxnikkor 55-200mmf/4.5.6g بفرمائید.وآیا حالت فیلم برداری تو این لنز بهتر از لنز ارائه شده بادوربینه؟لنز۱۸-۵۵ ممنون

  • مجید علی‌اصغری

   ۴ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

   سلام ب شما
   از دید بنده لنز کم‌ارزشی هست مگر اینکه واقعا به فاصله‌ی کانونی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیمترش احتیاج داشته باشید و توان خرید لنزهای گران‌قیمت در این بازه‌ی کانونی نداشته باشید.
   در بخش فیلمبرداری حرفی برای گفتن نداره و لنز ضعیفی هست

 104. Khaled

  ۶ اسفند ۱۳۹۶ در ۸:۳۳ ب.ظ

  سلام ببخشید بنده تازه دوربین نیکون۳۳۰۰ گرفتم ولی یه مشکل داره بعضی وقتها کع عکس میگیرم عکسو تو صفحه نمایش سیاه نشون میده میشه مشکلشو بهم بگین

  • مجید علی‌اصغری

   ۶ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۶ ب.ظ

   سلام
   متوجه نشدم، بیشتر توضیح بدید. یا عکسی از شرایط مورد نظر ب آدرس irandoorbin.info@gmail.com ارسال کنید

 105. حامد

  ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ در ۷:۱۷ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید این دوربین با همین لنزی که همراهش هست
  مناسبه برای عکاسی یا لنز باید تهیه بشه
  اگر لنزی هم مناسبه واسه عکاسی در طبیعت معرفی کنید
  و لنز مناسب برای زوم هم معرفی کنید
  خیلی ممنون از شما

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۶ ب.ظ

   سلام ب شما
   پاسخ این سوال بارها و بارها در همین بخش داده شده. مطالعه بفرمایید

 106. ب.حیدری

  ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ در ۸:۱۳ ق.ظ

  سلام جناب علی اصغری یک سوال داشتم ،آیالنزنیکون۱۸_۱۴۰ورژن جدیدش اومده توبازار،واینکه آیاورژن دوم این لنزازلحاظ شارپنس وکیفیت کلی لنزبهترازورژن قدیمی ترش هست؟ باسپاس

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ در ۹:۲۹ ب.ظ

   سلام ب شما
   پولتون رو دور نریزید

 107. حسین

  ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ در ۱:۰۲ ب.ظ

  درود بر شما قصد خرید d3400 رو داشتم که با توجه به توصیه های شما تصمیم به خرید بدنه D5600 بهمراه لنز پرایم ۳۵mm کردم فقط یه سوال، آیا نبود لنز ۱۸.۵۵ برای من که فقط قصد عکسبرداری دارم(بیشتر فضای باز)مشکلی ایجاد میکنه یا همین ترکیب بالا کافیه..تشکر از جوابگویی شما

 108. حسین

  ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ در ۲:۲۰ ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید. من تصمیم به خرید دوربین D5600 دارم. برای عکاسی از طبیعت و بناهای تاریخی لنز
  nikon AF-S DX nikkor 35mm f/1.8G برای این دوربین انتخاب مناسبی هست؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ در ۹:۲۸ ب.ظ

   سلام ب شما
   ب لنز وایدتری نیاز دارید.
   بدنه D6500 بهمراه لنز سیگما ۱۸-۳۵ میلیمتر F1.8 HSM ART انتخاب مناسبی هست

 109. محسن

  ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ در ۶:۲۲ ب.ظ

  با سلام
  یکی از دوستان بنده میخواد دوربین نیکون D3400 رو بخره خود من هم چند ماه دیگه می گیرم ولی چون یکی از دوستان این دوربین رو به تازگی با لنز AF-P 18-55mm VR خریدن و در بسیاری از عکسها اون شارپ بودن عالی رو با این لنز ندیدیم و وقتی روی عکس زوم انجام میدیم چهره ها مات هستند و خیلی شارپ نیستند به طوری که در بعضی موارد عکسای آیفون ۱۰ شارپ تر بوده
  حالا در رابطه با لنز نیکون مدل ۳۵mm f/1.8G DX AF-S هیچ اطلاعی نداریم که چجوری هست و به تنهایی می تونه نیاز ما رو برای عکاسی خانوادگی در خانه یا بیرون و عکاسی پرتره برطرف کنه یا باید هر دو لنز رو باهم خرید
  در ضمن قصد فیلمبرداری با این دوربین رو هم ندارن و فقط عکاسی مهمه
  لطفا توضیح بدین که در چه صورتی می تونه نیاز رو برای عکاسی برطرف کنه و در چه صورت نمی تونه

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ در ۹:۱۹ ب.ظ

   سلام
   لنز ۳۵mm F1.8G ورق رو با فاصله‌ی زیاد ب نفع D3400 برمیگردونه. در عکاسی حرفه‌ای مهمترین بخش، لنز هست.
   موفق باشید

 110. محمد یزدانی

  ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ در ۵:۳۴ ب.ظ

  درود
  وقت بخیر
  خیلی ممنونم که چنین سایتی با چنین مدیری ایجاد کردید
  بنده میخواستم یه دوربین بخرم که همچین امکاناتی داشته باشه:
  ۱_ امکانات جانبی خوبی داشته باشه
  ۲_ تنوع لنز هاش بیشتر باشه
  ۳_ امکانات فنی خوبی داشته باشه
  ۴_ ولنز خوبی برای عکاسی خیابانی و آسمان شب رو برای همین دوربین معرفی کنید
  خیلی ممنون میشم باپاسخویی شما اگه میشه لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستید واقعا ممنون میشم

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ در ۹:۱۶ ب.ظ

   سلام ب شما
   نیکون D7500 بهمراه لنز ۳۵ میلیمتر F1.8G برای عکاسی خیابانی ایده‌آل و اقتصادی هست.
   درصورت استفاده از لنز ۱۸-۳۵ میلیمتر سیگما F1.8 HSM تا حد زیادی امکان عکاسی نجومی رو در کنار عکاسی خیابانی خواهید داشت.
   موفق باشید

 111. مسعود جعفری پور

  ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ در ۴:۵۵ ب.ظ

  با درود آقای علی اصغری
  آقا خسته نباشید و خدا قوت که هنوز انرژی پاسخ به سوالاتی صدها بار پاسخ دادید رو دارید . امیدوارم‌ این عشق به دانایی همیشه تو قلبتون باشه.
  آقا مدتیه که قصد خرید یه فلاش اسپید لایت دارم که متاسفانه مقاله کاملی در موردش پیدا نکردم. به نظر شما godox tt685 برای دوربین نیکون گزینه خوبیه؟ نظر شما چه برندیه . با توجه به اینکه خود نیکون خیلی گرونه و گیرنده و فرستنده داخلی نداره

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ در ۹:۱۲ ب.ظ

   سلام و تشکر از لطف شما
   انتخاب مناسبیه
   موفق باشید

 112. حسین

  ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ در ۱:۵۴ ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید و تبریکِ فرا رسیدن سال نو
  اگه میشه لطفا در مورد نسبت های عکس توضیح بدید. مثلا اینکه میگن دوربین های D3400 یا D5600 فقط در نسبت ۳.۲ عکس می گیرن یعنی چی؟ و چرا از این موضوع به عنوان نکته ی منفی یاد می کنن؟ یعنی این دوربین ها فقط قابلیت گرفتن عکس های عمودی رو دارن؟ یا میشه باهاشون به صورت افقی یا همون کادرِ مستطیل هم عکس گرفت؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۰ ب.ظ

   سلام ب شما و تبریک متقابل.
   شکل زیر بهترین توصیف برای نسبت‌های تصویره:

   کادر قرمز نسبت ۴:۳
   کادر آبی ۳:۲
   کادر زرد ۱۶:۹
   کادر صورتی ۱:۱
   اینکه دوربینی با نسبت ۳:۲ عکس ثبت کنه ایراد نیست اما اینکه «فقط» با یک نسبت بشه عکس گرفت ایراده.
   موفق باشید

 113. امید

  ۳ فروردین ۱۳۹۷ در ۴:۳۸ ق.ظ

  با. سلام و درود فراوان خدمت جناب آقای علی اصغری؛
  خیلی خوشحالم و ممنونم بابت اینکه همه نظرات رامطالعه کرده و پاسخگو میباشید.
  با خواندن توصیه های شما دوربین نیکون دی ۳۴۰۰ را با لنز کیت دروبسایت دیجی کالا سفارش داده و تا چندروز دیگر به دستم خواهد رسید.با توجه به امتیازات عالی لنزهای پرایم سیگما(سری art) و همچنین بالاتر بودن رتبه آن نسبت به لنزهای نیکور دروبسایت(dxomark) میخواستم نظر شما را بدانم که بهترین انتخاب ممکن برای عکاسی پرتره و مدلینگ برای این دوربین کدام لنز و کدام فاصله کانونی میباشد؟ در نظرات خواندم که لنز۸۵کیفیت بیشتری دارددیدگاه شماچیست؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ در ۱:۲۲ ق.ظ

   سلام
   لنز ۵۰ میلیمتر f1.4 و f1.8 برای پرتره روی این دوربین انتخاب بهتری هست. چون سنسور کراپ هست و فاصله کانونی میشه ۷۵ میلیمتر.
   لنزهای سری آرت سیگما بسیار ارزنده هستند
   موفق باشید

 114. محمد

  ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ در ۱:۱۱ ق.ظ

  با سلام
  میخواسم ببینم d3400با لنز کیت همراه لنزی که شما توصیه میکنید f1.8 پاسخگوی فیلمبرداری مناسب هم هست

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ در ۱:۱۳ ق.ظ

   سلام
   d3400 بجهت اینکه امکان اتصال میکروفون خارجی، نمایشگر لمسی و فوکوس مداوم روی سوژه نداره، انتخاب خوبی برای فیلمبرداری نیست.
   موفق باشید

 115. محسن منصوری

  ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۵ ق.ظ

  سلام آقای علی اصغری ،آیا لنزهای نیکون مثل پرایم f1:8G امکان نصب روی بدنه آنا لوگ مثل ۴۰۱x رودارند یانه با سپاس

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ در ۱:۰۹ ق.ظ

   سلام
   بی‌اطلاع هستم. دوستانی ک میدونند پاسخ بدند

 116. سحر

  ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ در ۷:۲۷ ق.ظ

  سلام
  آقای علی اصغری من سه روزه دوربین نیکون d3400 گرفتم و خیلی راضی ام فقط یه چیزی هست که نمیدونم حل شدنی هست یا نه عکسا رو که منتقل کردم به گوشی متوجه شدم کیفیت عکسا تو گوشی به شدت میاد پایین طوری که قابل مقایسه با همون عکس در دوربین نیست واقعا ناراحت شدم چون یکی از هدفهام واسه خرید دوربین عکسای با کیفیت توی گوشیم بود به این هدف که عکسای با کیفیت عالی با دوربین میگیرم و میفرستم تو گوشی به این ترتیب دیگه اون عکسای با کیفیت پایین دوربین گوشی رو ندارم
  ولی متاسفانه دیدم اینجوری نیست لطف میکنید بفرمایید راه حلی هست که عکسا با همون کیفیت منتقل بشن به گوشی؟
  تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۴۱ ب.ظ

   سلام
   انتقال عکس از دوربین ب گوشی روشهای مختلفی داره
   معمولش این هست ک دوربین رو ب رایانه متصل و عکسها رو منتقل و ذخیره کنید و بعد ب هر جای دیگه مثل گوشی انتقال بدید
   اگر منظور شما این هست ک مستقیم ب گوشی منتقل میکنید و کیفیت و حجم عکسها طی انتقال پایین میاد، روش بالا رو انجام بدید
   اگر دقیقا با همون حجم ب گوشی منتقل میشن و شما تصویر ضعیفی رویت میکنید، مشکل از نمایشگر گوشی‌تون هست
   موفق باشید

 117. علی

  ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۳ ب.ظ

  با سلام و تبریک بخاطر مقاله جامع و کاملتون
  من تمامی نظرات و پاسخ ها رو خوندم و جواب بیشتر سوالام رو گرفتم اما بازم چنتا سوال دارم
  با توجه به اینکه قبلا هیچ دوربینی نداشتم مطمینا این دوربین منو شگفت زده میکنه و با راهنمایی های شما تو رنج قیمتی خودش بهترین انتخابه
  حالا ممنون میشم یه توضیح در مورد دوربین های زوم بالا مثل b700 ک جدید اومده و ۲۰ مگاپیکسل با امکانات اغوا کننده مث صفحه لمسی وایفای و زوم۶۰ هست بدین
  سوال بعدیمم اینه ک بارها گفتین لنز۳۵mm f2.8g مناسبه با در نظر گرفتن قیمت ولنز کیت ب درد نمیخوره میخواستم بدونم قیمتش چنده حدودا و اینکه در زمینه عکس خانوادگی پرتره و طبیعت انتظارات یه مبتدی رو براورده میکنه این لنز؟
  با تشکر از صرف وقتتون و پاسخگوییتون ممنون هم میشم یه کپی از جوابو به ایمیلم بفرستین بازم تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۳۶ ب.ظ

   سلام
   بی۷۰۰ و امثالش اسباب‌بازی هستن.
   از قیمت روز لنز ۳۵ میلیمتر بی‌خبر هستم اما کیفیتش بسیار خوبه
   موفق باشید

 118. خادم

  ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۶ ب.ظ

  درود.
  از برند نیکون، کدامیک؟
  D3400 و یا D5300 و در یک خط بفرمایید چرا؟
  بدرود

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۳۴ ب.ظ

   سلام ب شما
   سمت دوربینهای قدیمی نرید

 119. نیما

  ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۱:۳۶ ب.ظ

  سلام من تقریبا تمام نظراتو خوندم ولی یک سری سوال دارم
  اول اینکه فرمودید لنزکیت d3400 جالب نیست و خب این خیلی نکته مهمیه
  من سوالم اینه من میخواهم یک دوربین بگیرم که فقط عکاسی کنم و اصلا فیلمبرداری لازم ندارم چون گوشی خودم فورکی فیلم میگیره
  مشکلات اصلی من بودجه است که با لنز و تمام این ها حداکثر ۲۲۰۰ بودجمه
  از طرفی گوشی من تو عکاسی ضعیفه و عکسهای طبیعت و زومش نظرمو جلب نمیکنه
  از طرف دیگه تو شب اگه نوری باشه به شدت نویز میندازه
  حالا با این بودجه میشه دوربین و لنزی خرید که عکاسی تو شب و نور کم و عکاسی از طبیعت رو برای من پوشش بده یا نه اصلا بیخیال بشم کلا
  نکته مهم اینه زوم که میکنم عکس همه چیش معلوم باشه عین گوشیم تار نشه
  و اینکه دوربین ۵ سالی برام کار کنه
  ممنونم ازتون که خیلی با حوصله جوابارو دادید

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۳۳ ب.ظ

   سلام
   عکاسی در تاریکی نه لطفی داره نه لزومی
   عکاسی در شب و نور چراغ و خیابان و مغازه، بحث دیگریه ک گوشی‌های جدید مثل اس۸ و اس۹ در اون عملکرد مناسبی دارند.
   موفق باشید

 120. مسعود جعفری پور

  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۱:۳۸ ب.ظ

  با درود
  آقای علی اصغری پدرم به من سپرده براش یه دوربین خونگی تا حدود یک و نیم بخرم ، چون خودم از اول dslr داشتم اصلا نمیتونم یه دوربین کامپکت خوب انتخاب کنم . انگار سنسور اینا خیلی خیلی کوچیکه و ایزوهای پایین دارن و عجیبه که اکثرا زوم بالایی هم دارن . پیشنهاد شما چیه؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۳۰ ب.ظ

   سلام ب شما
   پیشنهاد مناسبی ندارم متاسفانه
   دوربین گوشی‌هایی مثل اس۸ بهتر از اغلب دوربین‌های کامپکت عمل میکه

 121. ezoji

  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۴:۴۲ ب.ظ

  سلام، وقت بخیر
  قسمت لنز ۵۰mm f1.4 تقریبا یک میلیون بیشتر از f1.8 است. ایا لنز f1.4 ارزش این اختلاف قیمت رو داره؟ و خروجی خیلی بهتری نسبت به f1.8 روی d3400 میده؟
  ممنون از صبر و پاسخگویی شما

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۲۰ ب.ظ

   سلام ب شما
   ب هیج وجه
   موفق باشید

 122. alireza

  ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۶ ب.ظ

  سلام
  من یه سوال دارم خارج از بحث این پستتون
  در مورد لنز و عکس پرتره یا کلا عکس از شخص هست
  ایا لنز با لنز تفاوت داره تو پرتره؟ یعنی یه لنزی که مناسب نباشه باعث میشه که چهره شخص خمار گونه یا دفرمه باشه یعنی عکسش با چهره اش تفاوت داشته باشه؟
  یه جا نوشته بودن این مشکل رو موبایل ها بیشتر ‌هست
  اگر‌ میشه یه توضیح بدین خیلی تو اینترنت گشتم یه عکسی هم در موردش پیدا کردم که زیر عکس ها مثلا نوشته شده بود ۳۰mm یا ۱۱۰mm و هی چهره اش تغییر میکرد و به سوی قشنگ بودن می رفت
  اما خیلی درست متوجه نشدم

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۵۹ ب.ظ

   سلام
   بصورت ساده، هرچقدر میزان اِلمان‌های موجود در یک لنز بیشتر باشه، میزان اعوجاج و پراکندگی در تصاویر برداشتی بیشتر میشه و ممکنه حس بشه ک چهره غیر واقعی افتاده. این موارد بیشتر در گوشه‌های عکس بچشم میخوره. به همین علت (کمتر بودن تعداد عدسی و اِلمان‌ها) لنزهای پرایم تصاویر دقیق‌تری ارائه می‌دن.
   از میان چند لنز پرایم، معمولا اونی ک گرون‌تر هست شارپنس بهتر و اعوجاج کمتری داره، علت هم استفاده از شیشه‌ی باکیفیت‌تر و تراش و پرداختِ دقیق‌تر هست.
   موفق باشید

 123. حسین

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۴:۳۵ ق.ظ

  سلام…خسته نباشید…ممنون که انقدر دقیق به سوال ها جواب میدید….من قصده خریده ی دوربین تو بازه ی قیمتی ۳/۵۰۰ تا نهایتا ۴ تومنو دارم….تا الان هم دوربین نداشتم و با گوشی موبایل عکاسی میکردم ولی خیلی به عکاسی علاقه دارم…الان به نظرتون واسه شروع با بودجه ای که در نظر گرفتم بهترین انتخابم چیه و چه مدلی بگیرم؟؟؟ممنون میشم کامل راهنماییم کنید چون واقعا مبتدی هستم تو این زمینه…ممنون

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۵۴ ب.ظ

   سلام ب شما
   نیکون D5600 بهمراه لنز ۳۵mm F1.8G
   موفق باشید

 124. isaac revent

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۸:۲۰ ق.ظ

  سلام خسته نباشید اقای علی اصغری
  بنده یک دوربین d3400خریدم و سنسور دوربینم توی حالت مورب قرار داره مثل عکس های ک توسایت قرار داره نیست به نظر شما دوربینم مشکل داره؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۵۲ ب.ظ

   سلام ب شما
   اگر در عکسهای برداشتی مشکلی نمیبینید، خیر

 125. روزیه

  ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۲:۲۵ ب.ظ

  سلام خدمت جناب علی اصغری

  دوست عزیز من یه سری عکس برای وبسایت فروشگاهی و شبکه های اجتماعی میخوام تهیه کنم (با موضوع ساعت و زیورآلات) فکر میکنید این دوربین انتخاب مناسبی برای کار ما باشه؟
  با توجه به افزایش قیمت فوق العاده ای که پیدا کرده و حدود ۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان قیمت داره الان خریدش توصیه میشه؟
  ممنونم از شما

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۴۳ ب.ظ

   سلام ب شما
   انتخاب مناسبی هست اما اگر با هزینه‌ش مشکل دارید میتونید از گوشی‌هایی مثل گلکسی اس۸ و ۹, گوگل پیکسل، آیفون۸ استفاده کنید. دوربینهای مناسبی دارند ک برای شبکه‌های اجتماعی و وبسایت کفایت میکنه.
   موفق باشید

 126. مهدی

  ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ در ۹:۱۳ ب.ظ

  با سلام
  ممنون از راهنمایی های خوبتون
  برای عکسبرداری صنعتی از ساعت مچی هم این دوربین با لنز پرایم ۳۵ میلیمتری مناسب است؟
  و اینکه ایا جزییات ساعت مچی بخوبی با این لنز مشاهده میشه؟ البته خیلی از نزدیک نمیخوام عکس بگیرم
  شما چه لنزی پیشنهاد میکنید؟ ایا لنز ماکرو نیازه؟
  در کل چه تجهیزاتی نیاز دارم؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۳۸ ب.ظ

   سلام
   از لنز ماکرو ۸۰ میلیمتر استفاده کنید. تجهیزات نور هم نیاز خواهید داشت.
   برای آموزش روشهای صحیح نوردهی میتونید ب یوتیوب مراجعه کنید

 127. مهدی

  ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۷ ق.ظ

  با سلام
  بنده حدودد دو سه سال دوربین D3300 و لنز ۱۸-۱۰۵ دارم و تفریحی عکاسی میکنم ( اهل فیلمبرداری نیستم ) و کاملا از دوربین راضی هستم و در آینده تصمیم به قصد خرید لنز پرایم دارم، به نظر شما دوربین D3400 کیفیت تصویر بالاتری ارایه میده که ارزش داشته باشه من بادی ارتقا بدم؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ در ۵:۳۲ ب.ظ

   سلام ب شما
   نیکون d750 و سونی a7 III انتخاب‌های مناسبی برای ارتقا هستن و تجربه جدیدی از عکاسی رو در اختیار شما میگذارند

 128. علی

  ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ در ۲:۵۵ ق.ظ

  با سلام
  لطفا بفرمایید که چه تفاوتی بین لنزهای nikkor با سری AFP و سری VR II هست؟ و در نهایت کدامیک بهتر و کاملتر هست؟
  تشکر…

 129. زیبا تنهائی

  ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

  سلام آقای علی اصغری، ممنون که اینقدر با حوصله جواب کامنت ها رو میدید،
  من میخوام یه دوربین بخرم و البته هیچ تجربه ای در این زمینه ندارم، با توجه به کامنتها و تحقیقاتم و توصیه های شما
  انتخابم تا اینجا d3400 با لنز کیت (صرفا برای فیلمبرداری) و لنز ۳۵mm
  اما میخوام اینو بپرسم که من این دوربین رو بیشتر از همه قراره توی خونه (خونه ای که نورش کمه) و زیر نور چراغ استفاده کنم و
  اولویت های بعدیم سفر و خانوادگی و پرتره و … هست
  آیا بنظرتون این دوربین با لنزهایی که گفتم برای من انتخاب مناسبی هست؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ در ۱:۰۰ ب.ظ

   سلام ب شما
   لنز ۳۵mm f1,8g دهانه دیافراگم بازی داره که امکان نوردهی بیشتر به سنسور در شرایط مورد نظر شما رو فراهم میکنه. بلحاظ قیمت، کیفیت و فاصله‌ی کانونی، بهترین انتخاب برای این دوربین هست و همه کاربران دوربین‌های نیمه‌حرفه‌ای باید تجربه‌ش کنند.
   از دید من اگر کسی دوربین نیمه‌حرفه‌ای بدون لنز ۳۵ یا ۵۰ میلیمتر f1.8 (نهایتا تا f2.8) بخره، علاوه بر دور ریختن پول، خودش رو از لذت عکاسی محروم کرده.
   موفق باشید

 130. رضا

  ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ در ۱:۰۹ ب.ظ

  با عرض سلام
  میخواستم دوربین واسه اتلیه عکاسی بخرم با بودجه حداکثر ۲۵۰۰ یا ۳ میلیون که عکسهای با سایز بزرگتر ۱۰۰ ۷۰ رو چاپ کنه و عکسها از شارپ خوبی هم برخوردار باشن چه دوربین و للنزی پیشنهاد میکنین
  مرسی با تشکر

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۹ ق.ظ

   سلام ب شما
   با این بودجه تنها انتخاب نیکون d3400 بهمراه لنز ۵۰mm f1.8g هست ک برای پرتره بسیار مناسبه.
   اگر فضای آتلیه “خیلی” کوچیک باشه مجبور هستید بجای این لنز از ۳۵mm f1.8g استفاده کنید که بتونید عکس خانوادگی هم بگیرید

 131. رضا

  ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۲۱ ب.ظ

  سلام
  عرض اتلیه ام ۳ متر ۲۰ سانت در ۷ متر هست که اگه از سوژه ۲ متر فاصله داشته باشم و بخوام عکسهای خانوادگی بگیرم چه لنزی خوبه .واسه این شرایط ؟؟؟؟؟
  مرسی

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ در ۸:۲۴ ب.ظ

   سلام ب شما
   برای آتلیه معمولا لنز رده حرفه‌ای با دوربین فول‌فریم استفاده میشه. مثلا نیکون D750 یا D850 با لنز ۲۴-۷۰ میلیمتر F2.8 و یا کنون ۵D MARK IV با لنز مشابه که نیازتون رو از هر جهت پوشش میده.
   اگر منظور تهیه لنز با حداقل هزینه‌ست و خانواده ۳ و ۴ نفره‌ ملاک هست; دوربین فول‌فریم با لنز ۵۰ و دوربین کراپ با لنز ۳۵ میلیمتر مناسب هستند. در هر دو حالت انواع F/1.4 و F/1.8 ارجحیت دارند.
   موفق باشید

 132. حمید

  ۳ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۵ ق.ظ

  درود بر شما و عرض احترام

  ممنون بابت …
  بدون مقدمه ۳۴۰۰ رو انتخاب کردم و سوالم بابت لنز هست. فعلا طبق توصیه شما Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art – Nikon Mount رو انتخاب کردم.
  با توجه به سطح مبتدی فعلی بنده و احتمال خیلی زیاده ارتقا به فول فریم در آینده، خرید کدوم لنز سرمایه گذاری بهتری هست؟
  چون قرار هست از خارج از ایران برام بیارن چه وسایل دیگه ای برای شروع و ادامه لازم میشه که یکباره تهیه بشه و لطفا اگر موردی هست با ذکر نام و مدل.
  سپاس

  • مجید علی‌اصغری

   ۶ مرداد ۱۳۹۷ در ۵:۴۵ ب.ظ

   سلام و احترام
   اگر میخواید لنز حرفه ای برای زمانی ک عکاس حرفه ای هستید بخرید، نیکون ۲۴-۷۰ میلیمتر F/2.8 II بسیار مناسبه و البته قیمت بالایی هم داره.
   توصیه من اینه ک بابت لنز سیگما هزینه نکنید. لنز ارزون قیمت باکیفیت پرایم مثل ۳۵mm f/1,8g بگیرید. استفاده از این لنز و محدودیتهاش باعث میشه در عکاسی سریعتر پیشرفت کنید. ضمنا برای سوییچ روی فول فریم،‌ سریعتر و راحتتر و با ضرر کمتر قروش میره.

   • حمید

    ۷ مرداد ۱۳۹۷ در ۶:۵۴ ب.ظ

    خیلی ممنون از لطفتون. راستش بابت هزینه زیاد برام گرون نمیافته و با این شرایط بازم ۳۵mm f/1,8g پیشنهادتون هست ؟
    مد نظرتون
    Nikon AF-S FX NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED Zoom Lens with Auto Focus for Nikon DSLR Cameras
    بود؟ اگر این نیست مدل دقیقش رو بگید لطفا. من اینو تو آمازون میبینم
    و نظرتون راجع به ۲ لنز
    Tamron 70-200mm f/2.8 Di VC USD SP G2 Lens – Nikon
    Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II AF-S Nikkor Zoom Lens For Nikon Digital SLR Cameras
    چیه و کدوم انتخاب بهتری هست ؟

    • مجید علی‌اصغری

     ۹ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

     سلام مجدد
     _ قطعا لنز سیگما انتخاب مناسب‌تریه.
     _ منظور لنز نیکون AF-S 24-70mm f/2.8G ED هست البته چند وقته از سونی استفاده میکنم و حضور ذهن ندارم ک نسخه جدید این لنز با پسوند II هم معرفی شده بود یا خیر. نهایتا فرقی نمیکنه و از دید من بهترین لنز حرفه‌ای نیکون هست.
     _ قصد بهم ریختن برنامه‌تون رو ندارم اما بد نیست به سونی a7 III هم فکر کنید. دوربین کم‌نظیریه
     _ درخصوص دو لنز آخر، نیکون رو انتخاب میکنم
     موفق باشید

 133. شهلا

  ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ در ۸:۵۹ ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من می خوام یه دوربین بخرم که کیفیتش خوب باشه و بتونم باهاش از نمونه کارهای میکاپم عکس و فیلم بگیرم
  تا حالا هم عکاسی نکردم
  به نظرتون چی بگیرم که قیمتش مناسب باشه؟

  • مجید علی‌اصغری

   ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ در ۹:۵۹ ق.ظ

   سلام ب شما
   بارها و بارها ب سوالات مشابه در همین قسمت پاسخ داده شده. نظرات بالا رو مرور بفرمایید

 134. علی

  ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۱:۴۲ ب.ظ

  سلام وخسته نباشی من به تازگی دوربین ۳۴۰۰ گرفته ام درحالت اسپورت رویlvپیاپی عکس میگیره اما روحالت منظره یاب سرعت شاتر بسته به نور وحرکت سوژه هست یعنی وقتی نور کم وسرعت سوژه زیاد کند میشه اما روحالت lv اینطور نیست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مجید علی‌اصغری

   ۴ شهریور ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

   سلام ب شما
   طبیعت مود اسپرت همینه ک دوربین با سرعت شاتر بالا عکس بگیره تا سوژه فریز نشه

   • علی

    ۹ شهریور ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۶ ب.ظ

    خیلی ممنون از راهنمایتون ولی پاسخ منو کامل ندادی.در حالت منظره یاب گاهی وقتا سرعت عکسی که پیاپی میگیره کند میشه مثلا سوژه تاریک هست وخوب نمیتونه فکوس کنه به همین دلیل تعداد شاتش کم میشه

    • مجید علی‌اصغری

     ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ در ۱۰:۳۴ ق.ظ

     برای عکاسی پیاپی یا ژانر ورزشی دوربین اشتباهی انتخاب کردید. لازمه‌ی عکسبرداری پیاپی بصورت شارپ، داشتن دوربینی با نقاط زیاد فوکوس خصوصا نقاط صلیبی بیشتر هست. در این دوربین فقط ۱ نقطه فوکوس صلیبی دارید و در شرایط کم‌نور یا شرایطی ک نور روی سوژه نیست، تنها در اون بخش فوکوس قطعی خواهید داشت. ضمنا درصد خطا رو هم باید در نظر بگیرید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 9 =

بالا