اخبار دوربین عکاسی

باریک ترین لنز جهان با ضخامت 300 برابر نازک‌تر از کاغذ و وزن یک میکروگرم ساخته شد!

200-nm-thick-graphene-lens-doorbin-info

محققین دانشگاه سوينبرن استرالیا با استفاده از گرافن موفق به ساخت لنزی با ضخامت 200 نانومتر شده‌اند که 300 برابر از کاغذ نازک‌تر است!

به گزارش ساینس آلرت، اين لنز به حدی كوچك است که می‌تواند يك پرتو فوتونی را شکسته و منحرف یا متمرکز نماید.

با ساخت این لنز، بشر یک گام بزرگ به سوی تولید رایانه‌های نوری (کامپیوترهایی که داده‌ها را با سرعت نور پردازش می‌کنند) و همچنین ساخت گوشی‌ها، دوربین‌ها و مجموعه لنزهای باریک‌تر و سبک‌تر برداشت.

با دوربین دات اینفو همراه باشید..

رايانه‌های نوری به تجهيزات پیشرفته‌ای بنام تراشه‌های فوتونی نياز دارند كه می‌توانند اطلاعات را به شكل فوتون ذخيره كرده و امكان حركت اطلاعات را با سرعت نور فراهم سازند.

درحال حاضر ناسا مشغول توسعه این نسل از رایانه‌ها است. البته دستیابی به این فناوری با محدوديت‌های بسیاری مواجه شده كه يكی از آنها نبود لنزهای بسيار باريك است كه می‌توانند پرتو نور را شکسته و به اطراف تراشه هدايت كنند.

 

200-nm-thick-graphene-lens-doorbin-info

 

پیش از این از مواد گران‌قيمتی مانند طلا در ساخت این لنزها استفاده می‌شد، اما محققان دانشگاه سوينبرن با استفاده از ماده ارزان‌قیمت اكسيد گرافن موفق به ساختن آن شدند.

استفاده از گرافن منجر به توليد لنزی شد كه نه تنها بسيار نازك بوده و از پس محدوديت‌های انكسار نور برمی‌آيد، بلكه مقاوم و قابل انعطاف بوده و توليد آن نيز پیچیدگی‌های روش‌های قبلی را ندارد.

ساخت این لنز علاوه بر افزایش كارايی و سرعت تراشه‌های فوتونی، كاهش ابعاد و وزن اسمارت‌فون‌ها را نیز در پی خواهد داشت، زيرا يكی از محدودیت‌های گوشی‌های هوشمند امروزی، لنزهای ضخيم و سنگين دوربين‌ آنها است.

لنزهای گرافنی در مطالعات پزشكی و تصويربرداری نیز كاربردی خواهند بود، اين لنزها می‌توانند در طيف نوری نزديك به فروسرخ نور را متمركز کنند. به اين ترتیب امكان تصويربرداری حرارتی و حتی تشخيص پزشكی از راه دور فراهم خواهد شد.

علاوه بر این موارد، در ساخت نانوماهواره‌ها نيز می‌توان از آنها بهره برد، ماهواره‌هایی سبک‌وزن که می‌توانند تصاوير واضح‌تری از زمين به ثبت برسانند.

نانوماهواره‌ها مكعب‌های كوچكی به وزن يك تا 10 كيلوگرم هستند كه عملكردی مشابه ماهواره‌‌های معمولی دارند اما هزينه ساخت آنها كمتر بوده و سرعت آنها نسبت به ماهواره‌های فغلی بالاتر است.

شاد باشید..

 

کلیک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + یازده =

پربازدیدهای این ماه

بالا