اخبار فناوری

نصب تلسکوپ با عمق دید ۱۰۰۰ کیلومتری برای اولین بار در کشور

Iranian-New-Telescope-doorbin-info

به گفته رییس سازمان فضایی ایران، امسال تلکسوپی با عمق دید هزارکیلومتر در منطقه ماهدشت استان خوزستان نصب و دو ماهواره تمام ایرانی، به فضا پرتاب خواهد شد.

محسن بهرامی در این‌باره گفت:

تلسکوپی با عمق دید و رصد هزار کیلومتری اجرام نزدیک به زمین شهریور ماه امسال در ماهدشت نصب می‌شود. این تلسکوپ بطور همزمان در پرو و پاکستان نیز نصب خواهد شد.

او در مورد سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) توضیح داد:

اپسکو باید سازمانی خاص با دستاوردهای ویژه و منحصر به فرد باشد. برای معرفی اپسکو باید فعالیت‌های خود را گسترده‌تر کنیم تا این سازمان در دیگر کشورها جایگاه خود را به دست آورد. باید کشورهای عضو فعالیت گسترده‌تری داشته باشند و اقدام به جذب کشورهای دیگر کنند. امسال نیز در این سازمان ماهواره‌هایی را تکمیل و در نوبت پرتاب داریم و در حال برنامه‌ریزی برای آنها هستیم.

رئیس سازمان فضایی در مورد ارسال ماهواره‌ها گفت:

نخستین ماهواره‌ای که امسال در نوبت پرتاب قرار دارد، ماهواره‌ دوستی است که با همکاری دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده و نیمه‌ دوم امسال به فضا پرتاب خواهد شد.

به گفته‌ محسن بهرامی، با توجه به زمان‌بندی ماهواره‌ها و همچنین هزینه و انرژی که صرف پرتاب هر ماهواره می‌شود، ارسال حداقل یک ماهواره برای سال جاری قطعی است.

رئیس سازمان فضایی در مورد تعرفه پروژه‌های دانشجویی در اپسکو گفت:

برای اینکه دانشجویان‌مان را درگیر مسائل فضایی کنیم، پروژه ماهواره مکعب ایرانی را طراحی کردیم و به اپسکو پیشنهاد دادیم که پروژه‌های مکعب در کشورهای مختلف برگزار شده و جوایزی نیز تعلق گیرد که تا پرتاب‌هایی مستمر و با قیمت‌ معقول‌تر برای دانسجویان کشورهای عضو داشته باشیم.

شاد باشید..

 

۱ Comment

1 نظر

  1. امیرحسین

    ۱۸ آبان ۱۳۹۷ در ۱:۲۳ ب.ظ

    من خودم شدیدا به نجوم علاقه دارم بدبختانه تو کشور ما انگاری کنار گذاشته شده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

پربازدیدهای این ماه

بالا