اخبار فناوری

نظارت و مراقبت دقیق از قلب با فناوری غشاء الکترونیکی

heart-electronic-membranedoorbin.info

تا کنون دستگاه‌ها و محرک‌های الکتریکی مربوط به قلب، بر اساس الکترودها بوده اند. مشکل این الکترودها این است که تنها در چند ناحیه محدود، به برقراری تماس با قلب با هر ارگان دیگری در بدن می‌پردازند.

با این روش هیچ گاه تصویر دقیقی از ارگان مورد نظر نخواهیم داشت. همچنین موجب تحریک تمام قسمت‌های ارگان به یک اندازه نیز نمی‌شود.

به تازگی تیمی از دانشمندان بین المللی به سرپرستی دکتر ایگور افیموف (Igor Efimov) در دانشگاه واشنگتن سنت لوئیس و دکتر جان راجرز (John Rogers) از دانشگاه ایلینویز، موفق به ایجاد یک پوسته و غشای الاستیکی سه‌بعدی مملو از سنسور شده‌اند که می‌توان از آن بر روی کل قسمت‌های قلب استفاده کرد.

جهت ایجاد نمونه‌ آزمایشی از این دستگاه، این گروه شروع به اسکن قلب یک خرگوش کردند. در مورد انسان این عمل با MRI و یا سی‌تی‌اسکن انجام می شود.

در مرحله بعد با استفاده از داده‌های این آزمایشات، اقدام به ساخت یک مدل اندازه‌ واقعی از قلب با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی کردند.

این مدل سپس توسط غشای مورد نظر پوشانده شد تا از تناسب این قالب با اندازه‌ قلب اطمینان حاصل شود.

درنهایت، غشاء الکترونیکی دور قلبی که جهت تپش در محیط آزمایشگاه طراحی شده بود کشیده شد.

 

Heart-membrane-electronics-doorbin.infoت

 

از این غشا و توسط الکترودها و سنسورهای موجود در آن، جهت تحریک اصلاح آریتمی (بی‌نظمی) و نظارت بر پارامترهایی همچون درجه حرارت، فشار مکانیکی، pH یا سطوح تروپونین، استفاده شد. (تروپونین نوع خاصی از پروتئین است که وقوع حمله‌ قلبی را نشان می‌دهد).

این غشاء در ارگان های دیگر بدن نیز کارایی مطلوبی دارد. برای مثال در کلیه، این غشا را می‌توان جهت نظارت بر غلظت کلسیم، پتاسیم و سدیم بکار برد.

مقاله‌ای از این پژوهش در نشریه‌ Nature Communications هفته‌ جاری به چاپ رسیده است.

شاد باشید..

کلیک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهارده =

پربازدیدهای هفته

بالا